Olen sopinut uo miehen kanssa maksusuunnitelmasta joka alkaa 16 päivä. Veronpalautuksia tulossa yli tonni, uo voi sen viedä kokonaan? Entä käykö uo tililläni kun maksusuunnitelma?
Maksusuunnitelma
16
318
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko muilla ulosotossa?
- Anonyymi
Ei ulosotto silloin vie tililtä mitään kun on maksusuunnitelma. Kunhan noudattaa suunnitelmaa.
- Anonyymi
Veronpalautukset voi silti viedä kokonaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veronpalautukset voi silti viedä kokonaan?
Kyllä
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
paitsi jos olet jollakin etuuksilla jotka ovat niin pienet ettei voudin koura oo oikeutettuottaan.ja niistä sitten omaehtoisesti sovit
- Anonyymi
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
Kyllä tekee.
- Anonyymi
Kyllä uo voi viedä tililtä kaiken plus viedä asunnon alta, auton jne. vaikka kuinka olisi maksusuunnitelma. Uo voi olla koska tahansa noudattamatta maksusuunnitelmaa tai peruuttaa yksipuolisesti kaiken.
- Anonyymi
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
Kyllä minun kanssa teki. Sovimme, että uo ei vie asuntoa alta jos tehdään maksusuunnitelma ja maksan ulosottoon oma-aloitteisesti enemmän kuin sinne pitäisi.
Ulosotto noudatti vain tätä joitakin kuukausia ja peruutti itse maksusuunnitelman yksipuolisesti viemällä asuntoni alta. Lopputuloksena oli että en kyennyt lyhentämään velkoja ilman asuntoa ja uo-mies jäi omaa tyhmyyttään ilman provikkojansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minun kanssa teki. Sovimme, että uo ei vie asuntoa alta jos tehdään maksusuunnitelma ja maksan ulosottoon oma-aloitteisesti enemmän kuin sinne pitäisi.
Ulosotto noudatti vain tätä joitakin kuukausia ja peruutti itse maksusuunnitelman yksipuolisesti viemällä asuntoni alta. Lopputuloksena oli että en kyennyt lyhentämään velkoja ilman asuntoa ja uo-mies jäi omaa tyhmyyttään ilman provikkojansa.Ts. uo-mies ei halunnut että lyhennän velkoja eikä halunnut itse tienata provikkaa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
- Anonyymi
Onko housut vielä päällä?
- Anonyymi
Kyllä se ne veronpalautukset vie kaikki. Ei kannata uo:n asiakkaan antaa mennä liikaa veroja sillä jos nuo rahat olis saanut palkkana niin niistä ei olis viety kuin 1/3 osa. Näin huono on systeemi vain Suomessa. Tosin potut voi aikanaan maksaa pottuina jos viimeisetkin velat on vanhenemassa alle vuodessa, ennen kuin seuraavat veronpalautukset maksetaan niin voi antaa mennä vaikka 60% tätä edeltävän vuoden jolloin vouti ei saa mitään mutta sinä saat itsellesi valtavat veronpalautukset sitten aikanaan edellyttäen että ne velat on ennen sitä vanhentuneet kaikki ja varmasti.
- Anonyymi
Lisätään yksi tärkeä pointti vielä: älä koskaan haudo rahaa tililläsi sillä vaikka sulla olis millainen maksu sopimus hyvänsä niin silti voidaan tili tyhjentää koska ne katsookin ne säästöiksi jos ne makaa siellä tarpeeksi pitkään. Myös jos uo-mies vaihtuu voi uusi olla vaikka minkälainen muikku vaikka edellinen olis ollut kelvollinen.
- Anonyymi
Näin just. Minulta yrittivät viedä laittomasti toimeentulotuen pari sataa euroa. Soitin takaisin ja vaadin palauttamaan rahat. Palautti rahat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin just. Minulta yrittivät viedä laittomasti toimeentulotuen pari sataa euroa. Soitin takaisin ja vaadin palauttamaan rahat. Palautti rahat.
Toimeentulotuki on viimesijainen etuus eikä siitä saa ulosmitata. Eikä se ole mitään säästöä jos on samana aamuna saanut tuen eikä ole edes vielä ehtinyt käyttää tukea. Kaupat edes auki vielä silloin niin ei voi edes ostaa ruokaa. Säästö=14 päivää tai yli raha tilillä.
- Anonyymi
"Ulosottomies" ottaa siis veronpalautukset ihan automaattisesti. Pidä huoli maksu suunnitelmasta niin se pysyy. Itselläni on palkasta maksu suunnitelma ja eläkkeestä menee suoraan. Olen onnekseni saanut mukavan uomiehen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454015Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643690Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122974Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152564- 1752236
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321574Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491447- 541272
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161063Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1111055