Olen sopinut uo miehen kanssa maksusuunnitelmasta joka alkaa 16 päivä. Veronpalautuksia tulossa yli tonni, uo voi sen viedä kokonaan? Entä käykö uo tililläni kun maksusuunnitelma?
Maksusuunnitelma
16
324
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko muilla ulosotossa?
- Anonyymi
Ei ulosotto silloin vie tililtä mitään kun on maksusuunnitelma. Kunhan noudattaa suunnitelmaa.
- Anonyymi
Veronpalautukset voi silti viedä kokonaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veronpalautukset voi silti viedä kokonaan?
Kyllä
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
paitsi jos olet jollakin etuuksilla jotka ovat niin pienet ettei voudin koura oo oikeutettuottaan.ja niistä sitten omaehtoisesti sovit
- Anonyymi
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
Kyllä tekee.
- Anonyymi
Kyllä uo voi viedä tililtä kaiken plus viedä asunnon alta, auton jne. vaikka kuinka olisi maksusuunnitelma. Uo voi olla koska tahansa noudattamatta maksusuunnitelmaa tai peruuttaa yksipuolisesti kaiken.
- Anonyymi
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
Kyllä minun kanssa teki. Sovimme, että uo ei vie asuntoa alta jos tehdään maksusuunnitelma ja maksan ulosottoon oma-aloitteisesti enemmän kuin sinne pitäisi.
Ulosotto noudatti vain tätä joitakin kuukausia ja peruutti itse maksusuunnitelman yksipuolisesti viemällä asuntoni alta. Lopputuloksena oli että en kyennyt lyhentämään velkoja ilman asuntoa ja uo-mies jäi omaa tyhmyyttään ilman provikkojansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minun kanssa teki. Sovimme, että uo ei vie asuntoa alta jos tehdään maksusuunnitelma ja maksan ulosottoon oma-aloitteisesti enemmän kuin sinne pitäisi.
Ulosotto noudatti vain tätä joitakin kuukausia ja peruutti itse maksusuunnitelman yksipuolisesti viemällä asuntoni alta. Lopputuloksena oli että en kyennyt lyhentämään velkoja ilman asuntoa ja uo-mies jäi omaa tyhmyyttään ilman provikkojansa.Ts. uo-mies ei halunnut että lyhennän velkoja eikä halunnut itse tienata provikkaa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
- Anonyymi
Onko housut vielä päällä?
- Anonyymi
Kyllä se ne veronpalautukset vie kaikki. Ei kannata uo:n asiakkaan antaa mennä liikaa veroja sillä jos nuo rahat olis saanut palkkana niin niistä ei olis viety kuin 1/3 osa. Näin huono on systeemi vain Suomessa. Tosin potut voi aikanaan maksaa pottuina jos viimeisetkin velat on vanhenemassa alle vuodessa, ennen kuin seuraavat veronpalautukset maksetaan niin voi antaa mennä vaikka 60% tätä edeltävän vuoden jolloin vouti ei saa mitään mutta sinä saat itsellesi valtavat veronpalautukset sitten aikanaan edellyttäen että ne velat on ennen sitä vanhentuneet kaikki ja varmasti.
- Anonyymi
Lisätään yksi tärkeä pointti vielä: älä koskaan haudo rahaa tililläsi sillä vaikka sulla olis millainen maksu sopimus hyvänsä niin silti voidaan tili tyhjentää koska ne katsookin ne säästöiksi jos ne makaa siellä tarpeeksi pitkään. Myös jos uo-mies vaihtuu voi uusi olla vaikka minkälainen muikku vaikka edellinen olis ollut kelvollinen.
- Anonyymi
Näin just. Minulta yrittivät viedä laittomasti toimeentulotuen pari sataa euroa. Soitin takaisin ja vaadin palauttamaan rahat. Palautti rahat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin just. Minulta yrittivät viedä laittomasti toimeentulotuen pari sataa euroa. Soitin takaisin ja vaadin palauttamaan rahat. Palautti rahat.
Toimeentulotuki on viimesijainen etuus eikä siitä saa ulosmitata. Eikä se ole mitään säästöä jos on samana aamuna saanut tuen eikä ole edes vielä ehtinyt käyttää tukea. Kaupat edes auki vielä silloin niin ei voi edes ostaa ruokaa. Säästö=14 päivää tai yli raha tilillä.
- Anonyymi
"Ulosottomies" ottaa siis veronpalautukset ihan automaattisesti. Pidä huoli maksu suunnitelmasta niin se pysyy. Itselläni on palkasta maksu suunnitelma ja eläkkeestä menee suoraan. Olen onnekseni saanut mukavan uomiehen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635162Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2544232Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty613831Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372206Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.221564Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar621237Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6939- 94879
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii32852entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847