Olen sopinut uo miehen kanssa maksusuunnitelmasta joka alkaa 16 päivä. Veronpalautuksia tulossa yli tonni, uo voi sen viedä kokonaan? Entä käykö uo tililläni kun maksusuunnitelma?
Maksusuunnitelma
16
295
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko muilla ulosotossa?
- Anonyymi
Ei ulosotto silloin vie tililtä mitään kun on maksusuunnitelma. Kunhan noudattaa suunnitelmaa.
- Anonyymi
Veronpalautukset voi silti viedä kokonaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veronpalautukset voi silti viedä kokonaan?
Kyllä
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
paitsi jos olet jollakin etuuksilla jotka ovat niin pienet ettei voudin koura oo oikeutettuottaan.ja niistä sitten omaehtoisesti sovit
- Anonyymi
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
Kyllä tekee.
- Anonyymi
Kyllä uo voi viedä tililtä kaiken plus viedä asunnon alta, auton jne. vaikka kuinka olisi maksusuunnitelma. Uo voi olla koska tahansa noudattamatta maksusuunnitelmaa tai peruuttaa yksipuolisesti kaiken.
- Anonyymi
uglyman kirjoitti:
ulosotto ei tee maksusuunnitelmia.
Kyllä minun kanssa teki. Sovimme, että uo ei vie asuntoa alta jos tehdään maksusuunnitelma ja maksan ulosottoon oma-aloitteisesti enemmän kuin sinne pitäisi.
Ulosotto noudatti vain tätä joitakin kuukausia ja peruutti itse maksusuunnitelman yksipuolisesti viemällä asuntoni alta. Lopputuloksena oli että en kyennyt lyhentämään velkoja ilman asuntoa ja uo-mies jäi omaa tyhmyyttään ilman provikkojansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minun kanssa teki. Sovimme, että uo ei vie asuntoa alta jos tehdään maksusuunnitelma ja maksan ulosottoon oma-aloitteisesti enemmän kuin sinne pitäisi.
Ulosotto noudatti vain tätä joitakin kuukausia ja peruutti itse maksusuunnitelman yksipuolisesti viemällä asuntoni alta. Lopputuloksena oli että en kyennyt lyhentämään velkoja ilman asuntoa ja uo-mies jäi omaa tyhmyyttään ilman provikkojansa.Ts. uo-mies ei halunnut että lyhennän velkoja eikä halunnut itse tienata provikkaa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
- Anonyymi
Onko housut vielä päällä?
- Anonyymi
Kyllä se ne veronpalautukset vie kaikki. Ei kannata uo:n asiakkaan antaa mennä liikaa veroja sillä jos nuo rahat olis saanut palkkana niin niistä ei olis viety kuin 1/3 osa. Näin huono on systeemi vain Suomessa. Tosin potut voi aikanaan maksaa pottuina jos viimeisetkin velat on vanhenemassa alle vuodessa, ennen kuin seuraavat veronpalautukset maksetaan niin voi antaa mennä vaikka 60% tätä edeltävän vuoden jolloin vouti ei saa mitään mutta sinä saat itsellesi valtavat veronpalautukset sitten aikanaan edellyttäen että ne velat on ennen sitä vanhentuneet kaikki ja varmasti.
- Anonyymi
Lisätään yksi tärkeä pointti vielä: älä koskaan haudo rahaa tililläsi sillä vaikka sulla olis millainen maksu sopimus hyvänsä niin silti voidaan tili tyhjentää koska ne katsookin ne säästöiksi jos ne makaa siellä tarpeeksi pitkään. Myös jos uo-mies vaihtuu voi uusi olla vaikka minkälainen muikku vaikka edellinen olis ollut kelvollinen.
- Anonyymi
Näin just. Minulta yrittivät viedä laittomasti toimeentulotuen pari sataa euroa. Soitin takaisin ja vaadin palauttamaan rahat. Palautti rahat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin just. Minulta yrittivät viedä laittomasti toimeentulotuen pari sataa euroa. Soitin takaisin ja vaadin palauttamaan rahat. Palautti rahat.
Toimeentulotuki on viimesijainen etuus eikä siitä saa ulosmitata. Eikä se ole mitään säästöä jos on samana aamuna saanut tuen eikä ole edes vielä ehtinyt käyttää tukea. Kaupat edes auki vielä silloin niin ei voi edes ostaa ruokaa. Säästö=14 päivää tai yli raha tilillä.
- Anonyymi
"Ulosottomies" ottaa siis veronpalautukset ihan automaattisesti. Pidä huoli maksu suunnitelmasta niin se pysyy. Itselläni on palkasta maksu suunnitelma ja eläkkeestä menee suoraan. Olen onnekseni saanut mukavan uomiehen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243108Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162645Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432357Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132255- 132244
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142015Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717