Veneen pakolliset kulkuvalot

Anonyymi

Tuli hommattua vanha ht-vene.Tuossa ei näköjään kulkuvalot toimi. Valojahan ei tarvitse valoisalla, käyttää mutta nyt alkaa jo illalla hämärtää, joten kulkuvaloille olisi tarvetta.

Veneessä on katolla kulkuvalot, kummassakin kyljessä kulkuvalot sekä vielä perässä moottorin vieressä valomasto.

Mikään noista ei vaan toimi..

Ajattelin korjata tuon vaatimukset täyttäväksi ja ottaa ylimääräiset valot kokonaan pois.

Mitkä ovat pakolliset kulkuvalot tommosessa alle 6 metrin ht-veneessä?

4

616

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      huolimatta onko provo, vähän haiskahtaa mutta vastataan sormiliikunnan nimissä.

      HT veneessä, ja kaikissa moottoriveneissä yli 5 metriä ja/tai yli 20 hv on oltava seuraavat valot kulussa; vasemmalla punainen 112,5 astetta, oikealla vihreä 112,5 astetta, edessä valkoinen 225 astetta ja takana valkoinen 135 astetta. Ankkuroitaessa on oltava lisäksi valkoinen joka suuntaan 360 astetta näyttävä ankkurivalo.
      Nuo kaksi valkoista jotkut vastarannankiiskit virransäästössään korvaa pitämällä ankkurivaloa päällä ajossa.

      • Anonyymi

        Hyvän provon kirjoitit mutta ei nyt jaksa korjata.


    • Anonyymi

      Pakolliset on ne valot, jotka siinä on. Joten miksi tekisit ylimääräistä duunia??? Korjaa olemassa olevat valot ja that's it.

      Pienessä veneessä, jossa ei ole paikkaa kiinnittää lateraalivaloja riittävän korkealle, riittää 360 asteen yksi kirkas valo, mutta tuossa on paikat sivuvaloille, niin sen takia siinä on sellaiset. Ei ne venevalmistajat lämpimikseen asenna veneisiin mitään ylimääräisiä valoja.

    • Anonyymi

      Meriteiden säännöistä osassa C on vaatimukset listattu ja uudessa vesiliikennelaissa lukee allaolevat lisäykset:

      "Alle seitsemän metrin pituisesta vesikulkuneuvosta, jonka rungossa tai kansirakenteessa ei ole vähintään yhden metrin korkeudella vesikulkuneuvon vesiviivasta sivuvalojen kiinnitykseen soveliasta kohtaa, saa meriteiden sääntöjen osassa C määrättyjen valojen sijasta näyttää ympäri näköpiirin näkyvää valkoista valoa."

      "Alle 12 metrin pituisessa, moottorilla kulkevassa vesikulkuneuvossa, jossa ei ole mastoa, on pidettävä mastovalo vähintään puoli metriä sivuvalojen tai niiden yhdistelmän yläpuolella."

      Omassa 2015 valmistetussa ja kulkuvalovarusteltuna myydyssä HT:ssa on keulakaiteessa vihreä ja punainen ja perässä ympärivalaiseva irrotettava masto. Ei muuta. Mihin perustuu, että se on hyväksytty en tiedä, koska se on yli metrin korkea (eli sivuvaloille löytyy paikka eikä pelkkä ympärivalaiseva riitä) ja sivuvalot on asennettu mutta ei erillistä mastovaloa keulassa ja perävaloa perässä. Ne on käytännössä yhdistetty perän ympärivalaisevaan joka ei käytännössä näy 360 astetta kun kuomu on ylhäällä tai keula on trimmattu ylös. Oma tulkintani on, ettei meriteiden sääntöjen ehdot täyty mutta näillä mennään. Vartiovene ei ole pysäyttänyt vaikka olen ajanut niiden ohi pelkillä keulan punaisella ja vihreällä ja unohtanut valomaston perästä. Se valomasto on persiistä koska se valaisee veneen sisustan ja haittaa siksi tähystystä merkittävästi. Takana takasektoriin rajattu ja katolla etusektoriin rajattu olisi paljon parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2278
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1873
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      24
      1548
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1530
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1264
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1194
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1120
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      110
      1105
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      942
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      939
    Aihe