Valitettavasti tulevissa päättäjissä on liikaa kauan politiikassa olleita. Tästä syystä poliitikot eivät tule tulevalla kaudellakaan myöntämään otsikon tosiasiaa. Väitän rahaa palavan kaikenlaisiin hälläväliä hankkeisiin ym. sen sijaan, että aidosti katsottaisiin realiteetteihin ja elettäisiin sen mukaan.
Taantuva ja kuoleva kunta
Anonyymi
10921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kunta tarvitsee johtajan!
"Riihimäki oli johtaja, jolla oli taitoa ja tahtoa"
Ehdolla olevista ei löydy. Raunon tahdon ja taidon tappajia taitaaa löytyä uudestakin. Valitettavasti.
Ei Kuhmoinen mihinkään häviä. Siitä tulee Kangasalan kaupungin 25. kaupunginosa.
Heusala allekirjoitti julistuksen, mutta vastuu siirtyi Väyryselle.
https://www.jamsanseutu.fi/uutiset/art-2000008196829.html
15.3.2017
"Kuoleviksi julistetuissa kuntien kunnanjohtajat ovat nyt sisuuntuneet. Yhteensä 50 kunnan kunnanjohtajat ovat allekirjoittaneet tänään julkaistun julistuksen, jossa todistetaan, että kunnat ovat edelleen vahvasti elossa. Mukana julistuksessa on myös Kuhmoisten kunta, sillä kunnanjohtaja Anne Heusala on yksi julistuksen allekirjoittajista"
Menee pahimmoilleen juuri huomio kunnan sisäisiin asioihin sen sijaan että yhdessä keskityttäisiin miettimään, miten pidetään puoliamme Pirkanmaan hyvinvointialueella.
"Menee pahimmoilleen juuri huomio kunnan sisäisiin asioihin"
Sitähän se on ollut jo pitkän aikaa.....
Valta, valta, valta
Kuka valvoo etujamme Pirkanmaan Sote-alueen suuntaan?
"Valitettavasti tulevissa päättäjissä on liikaa kauan politiikassa olleita. Tästä syystä poliitikot eivät tule tulevalla kaudellakaan myöntämään otsikon tosiasiaa."
Mikä neuvoksi, että tosiasia myönnetään ?
Valtiovarainministeriö neuvoo...
Mark Twainia siteeraten: "Poliitikkoja ja vaippoja on syytä vaihtaa riittävän usein. Ja samasta syystä."