Kuinka luotettavaa on Pohjois-Koreaa koskeva uutisointi?

Anonyymi

Youtubeen on ladattu uutisvideoita, joissa käsitellään Pohjois-Koreaa. Katsomani videot ovat englanninkielisiä, enkä tiedä minkä uutistoimistojen ovat olleet. Olen pannut merkille erään seikan: Niissä kun uutisoidaan esim. mannertenvälisistä ohjuksista, niin näytetään paraatikuvaa ohjuksista samalla aiheesta puhuttaessa. Sen ymmärrän. Mutta kun uutisoidaan esim. mitä Kim Yo-jong on uhkaillut, näytetään kuvaa hänestä puhumassa ilman ääntä. Siis odottaisi, että kuulisi henkilön oman äänen hänen puhuessa pohjois-koreaksi ja alhaalla englannin kielisellä tekstillä puheesta käännös. Sen sijaan näytetään vain kuvaa henkilöstä puhumassa ilman henkilön omaa ääntä ja englanniksi samaan aikaan puhutaan, että näin ja näin se henkilö on sanonut. En osaa koreaa, jolloin en osaa sanoa puheen kuullessakaan olisiko englanninkielinen käännös oikea vai ei. Varmasti kuitenkin joku osaisi. Eli tuollainen antaa vaikutelman, että halutaan vääristellä mitä toinen on sanonut. Jos ei pysty seuraamaan uutisia muulla kielellä kuin englannilla, silloin uhkailuista ei ole kuin kuulopuheita/toisen käden tietoa. Sellaiseen uutisointiin en luottaisi.

3

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin..

    • Anonyymi

      Tätähän tapahtuu kaikkia kohtaaan jotka poikeavat valtamediasta.

    • Anonyymi

      Voit varmasti luotta siihen että tietoa on sitä mitä pk haluaa kertoa jos on oikeasti kuvattu pk:ssa! Lyhyesti asia on noin ja piste.

      Kun perehtyy siihen mitä on Pohjois-Korea niin oppii tietämään asioita kuten
      se on maa joka äärisulkeutunut muusta maailmasta. Se missä käy turistit, toimittajat tyyliin lomalla eikä millään työasialla niin heille nämä paikat ja alueet on nimenomaan heille tehtyjä, länsimaalaisen oloisia kaupunginosia.

      Pk-hallinto määrää kaiken, myös sen mitä uutisoidaan maan sisältä, kukaan muu tuskin saa materiaalia millään keinolla Kim:stä tai vastaavasta kuvattua koska et pääse tyyliin 100km lähemmäksi kyseistä henkilöä ikinä, et ainakaan siellä pohjoiskoreassa.

      Videot mitä pk:sta on monet heidän itse kuvaamia, jos niissä siis esiintyy Kim esimerkiksi. Toinen seikka jos näet kivoja videoita tubessa pohjoiskoreasta niin ne on kuvattu diplomaattinen yms eliitin asuinalueilla missä on jokunen kauppa, pizzeria, sun muuta sellaista jotta nämä diplomaatit saa elää sen kaltaista elämää kuin omassa maassaankin.

      Se mitä kaiken tämän ulkopuolelle on, voi sanoa että on kyllä hyvin harvassa ne ketkä on sitä edes päässy näkemään, mistään kuvaamisesta puhumattakaan, se on liki mahdotonta vaan.

      Ihmiset ei ikinä ns tule tietämään mitä pohjoiskoreassa on oikeasti, miltä siellä näyttää aito oikea arki ja elämä, ei sinne pääse kukaan. Siksi en näe mitään arvoa sille että siellä kannattaisi käydä edes turistina koska et voi kokea oikeaa pohjois-koreaa, vähän voi nähdä junasta jne mutta siinä se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6498
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      361
      6062
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2973
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2424
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2095
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1228
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    Aihe