Santalannotkon vanha autokanta

Anonyymi

Santalannotko on Siilinjärven slummi ainakin jos katsoo sen asujiston todella vanhaa autokantaa.

6

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä koko kylä on slummi ja siitä oikein palkittu valtakunnan tasolla.

    • Anonyymi

      Koko Suomi on slummi, jos vanha autokanta on sen kriteeri. Uusien autojen myyntiennätys Suomessa on vuodelta 1989. Sen jälkeen tuohon vajaan 180 tuhannen uuden auton määrään ei olla päästy lähellekään enää koskaan.
      Esimerkiksi Briteissä uusien autojen myyntiennätys on vuodelta 2016 ja Saksassa vuodelta 2009.

    • Anonyymi

      Hmmm... autot... pelastava porvarihallitushan tuli noihin aikoihin (juppiajan kulutuskiiman jälkeinen tekolama) auttamaan isänmaata (eli järjesti pari pankkia nurin, hillot kierrätykseen ja veroparatiisiin etc.). Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta saatiin mukavasti rähmäytettyä jo tuossa vaiheesssa. Sitä iloa on jatkunut liki näihin päiviin saakka... Sori siitä. - Ja ennen kuin joku Odinin Poikien wanna-be-hangaroundari tulee syyttämään tästäkin kurjuudesta fillarikommunisteja, niin asian voipi tsekata ihan valtioneuvuston sivuilta:)

      Nyt uuden hallituksen aikana kansainvälinen (talousalueiden) paine päästörajoituksiin on suhteellisen tiukka. Harvalla on varaa tai mielenkiintoa hankkia sähköautoa. Se on ymmärrettävää, kun kilpailevia tekniikoita on useita, ja uusinkin tekniikka vanhenee vuoden-parin sisällä.

      Kun pitkäaikainen trendi on ollut saada kansa kyykkyyn ja tuloerot kasvamaan, niin voiko siinä ihmetellä jos autokanta pysyy vanhana.

      Toisaalta Suomen vertaaminen moniin muihin eurooppalaisiin maihin ontuu. Autokantakeskustelussa unohtuu usein se, etyä meillä on varsin paljon omistusasumista, kesämökkiomistusta, veneomistusta ym., jotka saattavat heijastua autokantaan. Euroopassa auto on monesti se "ainoa" tapa osoittaa statusta. Siinä mielessä suomalaisilla on asiat todella hyvin.

      Toki, "hienoista autoista" puheen ollen... jostain syystä Suomessakin ns. minkkitarhojen pihoilla näkyy varsin lesoja, yleensä saksalaisvalmisteisia, autoja. Ne on monesti varustettu monella savupiipulla. Kenties ne ovat eurooppalaishenkinen keino pönkittää jotain muuta? Happamia ovat pihlajanmarjat, eikö?

      • Anonyymi

        ai etteikö muualla euroopassa asuttaisi omistusasunnoissa?
        Suomessahan asutaan ahtaissa koirankopeissa verrattuna muuhun Eurooppaan. Tässäkin asiassa Suomalaisia kustaan silmään oikein urakalla!


    • Anonyymi

      Ruma on tämä kylä.

      • Anonyymi

        Itsepä olette tehneet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5304
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2800
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1183
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      213
      1086
    Aihe