Terve. Muutettiin puolison kanssa yhteen kuukausi sitten, molemmilta tuli talouteen kissat. 5v leikattu naaras, joka ollut aina sisäkissana ja elänyt myös vuodet 1-3 toisen kissan kanssa. Toinen kissa on 2v leikattu uros, joka ollut viimeisen vuoden ulkokissana.
Isoin pelko puolison kanssa oli yhteenmuuttamisessa kissoihin liittyen, että tämä ulkokissana ollut kissa ei tulisi tottumaan, varsinkin kun oli pihoilla todella aggressivinen muita kissoja kohtaan.
Ensimmäinen kuukausi sujui suht ongelmitta, mitä nyt välillä sähisivät toisilleen kun kohtasivat. Kaikki meni niin hyvin, niin otimme kolmannen kissan, joka on 2v leikattu naaras. Tilanne on nyt kahden viikon jälkeen sellainen, että tämä uusi tulokas ja entinen ulkokissa tulee loistavasti toimeen keskenään.
Isoimmaksi ongelmaksi on muodustunut tämä vanhin naaraskissa, joka todella aggressiivinen uutta kissaa kohtaan sekä nyt myös toista kissaa, jonka kanssa tilanne näytti oikein hyvältä.
Kissa hyökkäilee molempien kissojen kimppuu vähän väliä, sähisee murisee. Molemmille kissoille on nyt tullut isot naarmut silmän viereen tämän aggressiivisen kissan takia. Ajan kysymys, että milloin osuu ihan silmään ja käy huonommin.
Mitä ihmettä tässä tilanteessa voi nyt tehdä? Onko nyt ainut vaihtoehto viedä kissa lopetettavaksi, joka oli niin mahtava ja maailman kiltein kissa ennen tätä yhteenmuuttoa. Kukaan tuskin 5 vuotiasta kissaa ottaa, joka ei tule toimeen muiden kissojen kanssa. Vai voiko tässä vielä olla, jokin keino mitä yrittää? Yritimme puolison kanssa leikata etutassujen kynnet, että kissa ei pääsisi isompaa vahinkoa toisiin kissoihin tekemään, mutta tämäkin oli ihan toivotonta, koska kissasta on tullut hirviö ja näiden yritysten jälkeen molempien kädet on täynnä naarmuja, kun kissa huutaa, rimpuilee ja räppäsee heti paikan tullen.
Kiitos, jos jaksoit lukea kokonaan pitkän vuodatuksen.
Kissa hyökkäilee toisia kissoja kohtaan
Anonyymi
0
51
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1136969KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3956657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei663362Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282909Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092504Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään422057- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257