Kissa hyökkäilee toisia kissoja kohtaan

Anonyymi

Terve. Muutettiin puolison kanssa yhteen kuukausi sitten, molemmilta tuli talouteen kissat. 5v leikattu naaras, joka ollut aina sisäkissana ja elänyt myös vuodet 1-3 toisen kissan kanssa. Toinen kissa on 2v leikattu uros, joka ollut viimeisen vuoden ulkokissana.

Isoin pelko puolison kanssa oli yhteenmuuttamisessa kissoihin liittyen, että tämä ulkokissana ollut kissa ei tulisi tottumaan, varsinkin kun oli pihoilla todella aggressivinen muita kissoja kohtaan.

Ensimmäinen kuukausi sujui suht ongelmitta, mitä nyt välillä sähisivät toisilleen kun kohtasivat. Kaikki meni niin hyvin, niin otimme kolmannen kissan, joka on 2v leikattu naaras. Tilanne on nyt kahden viikon jälkeen sellainen, että tämä uusi tulokas ja entinen ulkokissa tulee loistavasti toimeen keskenään.

Isoimmaksi ongelmaksi on muodustunut tämä vanhin naaraskissa, joka todella aggressiivinen uutta kissaa kohtaan sekä nyt myös toista kissaa, jonka kanssa tilanne näytti oikein hyvältä.

Kissa hyökkäilee molempien kissojen kimppuu vähän väliä, sähisee murisee. Molemmille kissoille on nyt tullut isot naarmut silmän viereen tämän aggressiivisen kissan takia. Ajan kysymys, että milloin osuu ihan silmään ja käy huonommin.

Mitä ihmettä tässä tilanteessa voi nyt tehdä? Onko nyt ainut vaihtoehto viedä kissa lopetettavaksi, joka oli niin mahtava ja maailman kiltein kissa ennen tätä yhteenmuuttoa. Kukaan tuskin 5 vuotiasta kissaa ottaa, joka ei tule toimeen muiden kissojen kanssa. Vai voiko tässä vielä olla, jokin keino mitä yrittää? Yritimme puolison kanssa leikata etutassujen kynnet, että kissa ei pääsisi isompaa vahinkoa toisiin kissoihin tekemään, mutta tämäkin oli ihan toivotonta, koska kissasta on tullut hirviö ja näiden yritysten jälkeen molempien kädet on täynnä naarmuja, kun kissa huutaa, rimpuilee ja räppäsee heti paikan tullen.

Kiitos, jos jaksoit lukea kokonaan pitkän vuodatuksen.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies mitä ajattelet naisista?

        Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
        Ikävä
        138
        4750
      2. Järkyttävä tieto Purrasta

        Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
        Maailman menoa
        109
        2434
      3. Rakastan sua

        Tiedäthän sen ❤️😢
        Ikävä
        64
        1568
      4. 58
        1310
      5. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

        Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
        Maailman menoa
        158
        1201
      6. Näin asia on

        Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
        Ikävä
        10
        1186
      7. Toinen toista

        Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
        Ikävä
        261
        1177
      8. Ajattele, miten häviävän pieni

        todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
        Ikävä
        49
        886
      9. Aavistan tai oikeastaan

        tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
        Ikävä
        34
        877
      10. Pieni vinkki miehelle

        Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
        Ikävä
        39
        810
      Aihe