Toimiiko kolmen hengen yhdistys oikeasti?

Anonyymi

Yhdistyslain mukaan yhdistyksen perustamiseen tarvitaan vähintään kolme henkilöä. Miten tämä toimii käytännössä? Nämä yhdistyksen 3 kolme jäsentä ovat käytännössä hallituksen jäseniä, pj, vara pj, rahastonhoitaja, sihteeri jne. päällekkäisissä 'viroissa'. He ovat myös yhdistyksen kokous, jossa he päättävät vastuuvapaudesta itselleen ja tarkastavat itse pöytäkirjansa? jne. Onko todella olemassa kolmijäsenisiä yhdistyksiä ja voiko tällainen yhdistys todella toimia laillisesti?

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä on olemassa. Esimerkiksi Suomen sähköautoilijat ry! Sisäpiiri ottaa edut itselleen eikä hyväksy muita jäseniä. EI yhdistyksella ole pakko olla esim. sihteeriä tai rahastonhoitajaa. Vaatimukset löytyvät yhdistyslaista ja kirjanpitolaista.

    • Anonyymi

      Jäsenyyttä rajoittava yhdistys ei voi olla yleishyödyllinen. Esimerkkinä määrätyn suvun jäsenet hyväksyvät ovat verollisia toimijoita. Niin siis myös Sähköautoilijat ry. Tuo Immonen esiintyy kuin puhuisi tuhansien yhteisen mielipiteen mukaan. Pyrkiiköhän kansanedustajaksi?

    • Anonyymi

      Yhdistys ei ole henkilö, eikä yhdistystä voi maalittaa tai loukata. Tuo vaan reilusti esiin, mistä yhdistyksestä on kysymys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      19
      3943
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3724
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      22
      2613
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2482
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      33
      2339
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2286
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2216
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    10. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      1769
    Aihe