Ostin pari paivää sitten mopanikannon, huuhtelin sen ja laitoin akvaariooni, ja nyt vesi on värjäytynyt ruskehtavaksi. Kertokaahan te jotka paremmin tiedätte, onko se vaarallista kaloille? Pitäisikö ottaa se pois akvaariosta?
vesi värjäytyy ?!?
MäVaan
3238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kantoa olisi pitänyt liottaa jossain ämpärissä kunnes siitä ei enää liukene väriä, mutta nyt kun se on akvaariossa siitä lähtee väriä, joka ei ole vaarallista kaloille, on vain ruskeaa vettä joka veden vaihtojen yhteydessä laimenee ja poistuu sitten kun kannosta ei enää liukene väriä... Voit ottaa kannon pois ja liottaa sitä kunnes väriä ei lähde ja vaihtaa akvan vettä :)
Kiitos paljon, ehdin jo huolestua että meninköhän nyt mokaamaan tän homman tietämättömyyttäni... :)
Hih, onpahan aika eksoottisen näköinen purkki kun on tuollaista "luonnollisen" väristä vettä! :D
Mä olen tehnyt omasta mielestäni nopeuttaakseni tuota prosessia siten et oon keittäny puunkappaleet :) Tosin jos on kovinkin suuresta karahkasta kyse ni voi ola aika vaikeeta :D