Se on kädessä, ei ilmassa

Olen melkein varma, että korona leviää nyt käsien kautta eikä ilmasta. Maailman terveysjärjestö WHO on eri mieltä. Heistä kosketus ei ole tärkeä levittämistapa. Kyse on totuuden muuttamisesta mediassa, jotta ihmiset suojelisivat itseään koronalta paremmin. Jos WHO sanoisi mediassa, että se leviää enemmän käsien kautta kuin ilman kautta, niin keskivertokansalaiset eivät enää noudattaisi maskisuosituksia. Ihmiset eivät kuitenkaan noudata hygieniaa julkisten pintojen kanssa, joten maskien käyttö ei estä korona leviämistä. Olin lääkintämiehenä intissä ja voin arvata sen, että maskien tarkoitus on estää koronaa VAIN SILLOIN, kun seistään vierekkäin ja omien tartuttavien käsien viemistä kasvoihin. Myös jos ihmiset käyttäisivät turvavälejä ja ylivertaisia FFP3-maskeja, niin korona leviäisi silti käsien kautta. Julkiset pinnat ovat kauppojen ovenkahvat, karmit, hissin napit, talojen ovet jne.

Toisena kriittisenä asiana on alkoholin tarjoilun kieltäminen, jolloin "vapaat" kansalaiset saisivat silti ostaa ja juoda alkoholia kavereiden kanssa kotonaan tai yksityisessä paikassa. Kaikki maskit ja käsidesit ovat turhia niin kauan kuin täydessä baarissa saa vetää kännit.

https://www.nature.com/articles/d41586-021-00251-4
"The coronavirus behind the pandemic can linger on doorknobs and other surfaces, but these aren’t a major source of infection."

4

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pisaratartunta on kaikkein yleisin tartuntatautien leviämistapa. Kumma kyllä, korona on tarttunut tutkitusti erittäin huonosti kotioloissa, mutta äärimmäisen tehokkaasti kaupoissa, tapahtumissa yms. Tämä tartunta-asia on edelleen ristiriitainen, sillä osa tutkijoista ei yhdy aerosoliteoriaan.

      Kun mennään pintaa syvemmälle, alkaa Covid-19 näyttää "PCR-pandemialta". Virus toki on olemassa, mutta sen laajuus ja vakavuus tuntuu olevan enemmänkin poliittisten ja rahan kanssa pelaavien temppuilua.

      • Olen pienyrittäjä Foodoran jakelijana. Katselin eilen Hesessä kuinka pari isoa perhettä ja viisi muuta asiakasta pakkautuivat kassojen eteen. Puolella oli maski ja turvaväli puolesta metristä metriin. Itse avaan ovet kyynärpäällä, käytän maskia ja seisoin viiden metrin päässä. Auttaa, jos kuvittelee ison pilven ihmisten hengityksen ympärille. Siinä asuu korona.

        Niin, ehkä nyt ihan ensimmäistä kertaa valtio laskee virusmääriä koko väestössä eikä osastoilla, jolloin tulee harha siitä, että se aiheuttaa enemmän kuolemia kuin osastoilla. Tämä tauti on kuitenkin paljon pahempi kuin yleensä. Onpas! Ihan varmasti.


    • Anonyymi

      Tähän saakka on oletettu että korona tarttuu pääasiassa kosketuksesta ja pisaratartuntaja ja suojaus on määritelty sen mukaan. Nyt asiantuntijat ovat myöntäneet että koronan suuri tartuntamahdollisuus onkin ilman kautta (vrt. tupakansavu).

      • Suojaus on määritelty alusta asti molempien mukaan. Ihmiset eivät vain ole tietoisia hengityksestä ja koskettamisesta. Kyllähän kättely muistetaan jättää pois, mutta kosketaan ovenkahvoihin ja vessan hanaan eikä käytetä maskia porukassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      128
      2281
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      59
      2202
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      43
      1511
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe