Se on kädessä, ei ilmassa

Olen melkein varma, että korona leviää nyt käsien kautta eikä ilmasta. Maailman terveysjärjestö WHO on eri mieltä. Heistä kosketus ei ole tärkeä levittämistapa. Kyse on totuuden muuttamisesta mediassa, jotta ihmiset suojelisivat itseään koronalta paremmin. Jos WHO sanoisi mediassa, että se leviää enemmän käsien kautta kuin ilman kautta, niin keskivertokansalaiset eivät enää noudattaisi maskisuosituksia. Ihmiset eivät kuitenkaan noudata hygieniaa julkisten pintojen kanssa, joten maskien käyttö ei estä korona leviämistä. Olin lääkintämiehenä intissä ja voin arvata sen, että maskien tarkoitus on estää koronaa VAIN SILLOIN, kun seistään vierekkäin ja omien tartuttavien käsien viemistä kasvoihin. Myös jos ihmiset käyttäisivät turvavälejä ja ylivertaisia FFP3-maskeja, niin korona leviäisi silti käsien kautta. Julkiset pinnat ovat kauppojen ovenkahvat, karmit, hissin napit, talojen ovet jne.

Toisena kriittisenä asiana on alkoholin tarjoilun kieltäminen, jolloin "vapaat" kansalaiset saisivat silti ostaa ja juoda alkoholia kavereiden kanssa kotonaan tai yksityisessä paikassa. Kaikki maskit ja käsidesit ovat turhia niin kauan kuin täydessä baarissa saa vetää kännit.

https://www.nature.com/articles/d41586-021-00251-4
"The coronavirus behind the pandemic can linger on doorknobs and other surfaces, but these aren’t a major source of infection."

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pisaratartunta on kaikkein yleisin tartuntatautien leviämistapa. Kumma kyllä, korona on tarttunut tutkitusti erittäin huonosti kotioloissa, mutta äärimmäisen tehokkaasti kaupoissa, tapahtumissa yms. Tämä tartunta-asia on edelleen ristiriitainen, sillä osa tutkijoista ei yhdy aerosoliteoriaan.

      Kun mennään pintaa syvemmälle, alkaa Covid-19 näyttää "PCR-pandemialta". Virus toki on olemassa, mutta sen laajuus ja vakavuus tuntuu olevan enemmänkin poliittisten ja rahan kanssa pelaavien temppuilua.

      • Olen pienyrittäjä Foodoran jakelijana. Katselin eilen Hesessä kuinka pari isoa perhettä ja viisi muuta asiakasta pakkautuivat kassojen eteen. Puolella oli maski ja turvaväli puolesta metristä metriin. Itse avaan ovet kyynärpäällä, käytän maskia ja seisoin viiden metrin päässä. Auttaa, jos kuvittelee ison pilven ihmisten hengityksen ympärille. Siinä asuu korona.

        Niin, ehkä nyt ihan ensimmäistä kertaa valtio laskee virusmääriä koko väestössä eikä osastoilla, jolloin tulee harha siitä, että se aiheuttaa enemmän kuolemia kuin osastoilla. Tämä tauti on kuitenkin paljon pahempi kuin yleensä. Onpas! Ihan varmasti.


    • Anonyymi

      Tähän saakka on oletettu että korona tarttuu pääasiassa kosketuksesta ja pisaratartuntaja ja suojaus on määritelty sen mukaan. Nyt asiantuntijat ovat myöntäneet että koronan suuri tartuntamahdollisuus onkin ilman kautta (vrt. tupakansavu).

      • Suojaus on määritelty alusta asti molempien mukaan. Ihmiset eivät vain ole tietoisia hengityksestä ja koskettamisesta. Kyllähän kättely muistetaan jättää pois, mutta kosketaan ovenkahvoihin ja vessan hanaan eikä käytetä maskia porukassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5510
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      162
      4162
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3657
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3123
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      90
      2957
    6. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      2943
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      154
      2691
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      29
      2567
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1745
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      122
      1701
    Aihe