Se on kädessä, ei ilmassa

Olen melkein varma, että korona leviää nyt käsien kautta eikä ilmasta. Maailman terveysjärjestö WHO on eri mieltä. Heistä kosketus ei ole tärkeä levittämistapa. Kyse on totuuden muuttamisesta mediassa, jotta ihmiset suojelisivat itseään koronalta paremmin. Jos WHO sanoisi mediassa, että se leviää enemmän käsien kautta kuin ilman kautta, niin keskivertokansalaiset eivät enää noudattaisi maskisuosituksia. Ihmiset eivät kuitenkaan noudata hygieniaa julkisten pintojen kanssa, joten maskien käyttö ei estä korona leviämistä. Olin lääkintämiehenä intissä ja voin arvata sen, että maskien tarkoitus on estää koronaa VAIN SILLOIN, kun seistään vierekkäin ja omien tartuttavien käsien viemistä kasvoihin. Myös jos ihmiset käyttäisivät turvavälejä ja ylivertaisia FFP3-maskeja, niin korona leviäisi silti käsien kautta. Julkiset pinnat ovat kauppojen ovenkahvat, karmit, hissin napit, talojen ovet jne.

Toisena kriittisenä asiana on alkoholin tarjoilun kieltäminen, jolloin "vapaat" kansalaiset saisivat silti ostaa ja juoda alkoholia kavereiden kanssa kotonaan tai yksityisessä paikassa. Kaikki maskit ja käsidesit ovat turhia niin kauan kuin täydessä baarissa saa vetää kännit.

https://www.nature.com/articles/d41586-021-00251-4
"The coronavirus behind the pandemic can linger on doorknobs and other surfaces, but these aren’t a major source of infection."

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pisaratartunta on kaikkein yleisin tartuntatautien leviämistapa. Kumma kyllä, korona on tarttunut tutkitusti erittäin huonosti kotioloissa, mutta äärimmäisen tehokkaasti kaupoissa, tapahtumissa yms. Tämä tartunta-asia on edelleen ristiriitainen, sillä osa tutkijoista ei yhdy aerosoliteoriaan.

      Kun mennään pintaa syvemmälle, alkaa Covid-19 näyttää "PCR-pandemialta". Virus toki on olemassa, mutta sen laajuus ja vakavuus tuntuu olevan enemmänkin poliittisten ja rahan kanssa pelaavien temppuilua.

      • Olen pienyrittäjä Foodoran jakelijana. Katselin eilen Hesessä kuinka pari isoa perhettä ja viisi muuta asiakasta pakkautuivat kassojen eteen. Puolella oli maski ja turvaväli puolesta metristä metriin. Itse avaan ovet kyynärpäällä, käytän maskia ja seisoin viiden metrin päässä. Auttaa, jos kuvittelee ison pilven ihmisten hengityksen ympärille. Siinä asuu korona.

        Niin, ehkä nyt ihan ensimmäistä kertaa valtio laskee virusmääriä koko väestössä eikä osastoilla, jolloin tulee harha siitä, että se aiheuttaa enemmän kuolemia kuin osastoilla. Tämä tauti on kuitenkin paljon pahempi kuin yleensä. Onpas! Ihan varmasti.


    • Anonyymi

      Tähän saakka on oletettu että korona tarttuu pääasiassa kosketuksesta ja pisaratartuntaja ja suojaus on määritelty sen mukaan. Nyt asiantuntijat ovat myöntäneet että koronan suuri tartuntamahdollisuus onkin ilman kautta (vrt. tupakansavu).

      • Suojaus on määritelty alusta asti molempien mukaan. Ihmiset eivät vain ole tietoisia hengityksestä ja koskettamisesta. Kyllähän kättely muistetaan jättää pois, mutta kosketaan ovenkahvoihin ja vessan hanaan eikä käytetä maskia porukassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      150
      4193
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      384
      1400
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1308
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe