Lukion suorittaminen nettilukiossa

Ei ole lähelläkään iltalukioita joten nettilukio on ainoa mahdollisuus.
Eikä varmaan aikakaan riittäisi iltalukioon.
Mahtaako riittää kaksi tuntia päivässä opiskelua? Enempää ei aikaa ja jaksamista riitä.
7351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaksi tuntia lukio-opiskelua päivässä riittää tietysti johonkin asti. Paljon riippuu oppimiskyvystäsi, mihin asti. Arvaisin jotain sellaista, että vuosia menee.

Äänestä
  • Olisiko siitä apua jos viikonloppuisin lukisi enemmän? Eilen lauantaina luin fysiikkaa noin kuusi tuntia. En yhteen menoon vaan pidin taukoja jolloin tein töitä puutarhassani.
    Tänään sunnuntaina olen lukenut pari tuntia. Ihan oma-aloitteisesti siis. Se on aika mielenkiintoinen aihe.

    Ja nyt ilmeisesti työtaakkani kevenee todella paljon töissä. Ilmeisesti aikaa ja jaksamista alkaa jäämään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisiko siitä apua jos viikonloppuisin lukisi enemmän? Eilen lauantaina luin fysiikkaa noin kuusi tuntia. En yhteen menoon vaan pidin taukoja jolloin tein töitä puutarhassani.
    Tänään sunnuntaina olen lukenut pari tuntia. Ihan oma-aloitteisesti siis. Se on aika mielenkiintoinen aihe.

    Ja nyt ilmeisesti työtaakkani kevenee todella paljon töissä. Ilmeisesti aikaa ja jaksamista alkaa jäämään.

    on hyvä ettei luekaan yhteen pötköön pänttäämällä vaan pitää niitä taukoja välissä. Aivot on siitä kumma kapistus että aivot itse rakentaa taukojen aikana luetusta muistoa, ymmärrystä ja kudelmaansa. Aivot tekee sen taustahommana ihan itse. Toivottavasti ymmärrät ja hiffaat lukemasi. Puutarhahommat on hyvä breikki lukemiselle. Viikonloppunakin on hyvä lukea pikkasen juttuja. Aina joku 1/2 tunnin väli löytyy pieninä annoksina. Lukemisessa ja opiskelussa on idea että lukemisesta tulee itselle pieni oma pahe. Sitä koukkuuntuu itsensä kehittämiseen. Edistyminen tapahtuu loikkina. Välillä tuntuu ettei edisty ja sitten hups tulee se loikka. Se loikka tapahtuu tauon jälkeen. Joku aivokemiallinen juttu kaiketi. https://www.youtube.com/c/Thomasfrank/videos

    Äänestä

Yksi opintopiste vaati 19 tuntia työtä. Opintopisteitä tarvitaan 88.
Minimissään 2 tuntia joka päivä on 14 tuntia viikossa. Luulisin että tuo on aika normaali kun ottaa huomioon että nettilukiossa opiskelee pienten lasten yksinhuoltajia ja vuorotyötä tekeviä. Muu elämä siihen päälle vielä.

Jos kirittää hieman ja opiskeleekin 3 tuntia päivässä niin se on viikossa jo 21 tuntia. Eli yksi opintopiste viikossa. Hieman reilu puolitoista vuotta. Ei se tietenkään noin mene. Todellinen aika "normaalilla" ihmisellä on melko varmasti 3 vuotta. Hikipinko vetää vuodessa.
Laskinkohan oikein näin amiksen pohjalta?

Äänestä

Pärjääkö tuolla jos opiskeluista on jo vuosia, 15 vuotta äkkiä laskettua? Keskiarvo on huono kun en panostanut yhtään kouluun kun ei kotona ollut mallia eikä siihen painostettu tai kannustettu yhtään. Nyt aikuisena ja karvan verran viisaampana harmittaa.

Äänestä
  • Joku pärjää, joku toinen ei. Mehän olemme erilaisia. Yksi opiskelee lukion kokopäivätyön ja perheestään huolehtimisen rinnalla parissa vuodessa, toisen opinnot eivät edisty, vaikka muuta tekemistä ei ole.

    Itselläni ei ole omakohtaista kokemusta nettilukiosta, mutta sellaista huhutietoa on, että se olisi kaikkein vaativin opiskelumuoto. Siinä onnistuneita kuitenkin on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joku pärjää, joku toinen ei. Mehän olemme erilaisia. Yksi opiskelee lukion kokopäivätyön ja perheestään huolehtimisen rinnalla parissa vuodessa, toisen opinnot eivät edisty, vaikka muuta tekemistä ei ole.

    Itselläni ei ole omakohtaista kokemusta nettilukiosta, mutta sellaista huhutietoa on, että se olisi kaikkein vaativin opiskelumuoto. Siinä onnistuneita kuitenkin on.

    Voi+olla+että+en+pärjää.+95+prosenttia+nettilukio+aloittaneista+keskeyttää.+Lähes+50%+heistä+ei+suorita+yhtään+kurssia.+Yhden+kurssin+ja+kaikki+kurssit+suorittaneissa+ei+juurikaan+eroa.+Ihmiset+luulevat+että+se+on+helppo+tie+valkolakkiin+mutta+karu+totuus+iskee+hetkessä+päin+näköä.+Näillä+tiedoilla+en+tule+pärjäämään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei ole lähelläkään iltalukioita joten nettilukio on ainoa mahdollisuus.
Eikä varmaan aikakaan riittäisi iltalukioon.
Mahtaako riittää kaksi tuntia päivässä opiskelua? Enempää ei aikaa ja jaksamista riitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu