Olen aikeissa hommata MPPT-säätimen ja ajattelinkin kysyä Teiltä viisaammilta ja kokeneemmilta, että pystyykö tuota lataussäätimen latausjännitettä säätämään tuosta lataussäätimestä vai onko tuo säätimen latausjännite kiveen hakattu?
MPPT-lataussäätimen jännitteen säätö
Anonyymi
9208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minkähän merkkisestä ja tarkemmasta mallistakaan on kyse...
Itselläni ei vielä ole mppt-säädintä. Ajattelin kysyä, että löytyykö ylipäätään noista mppt-latausssäätimistä jännitteensäätö-ominaisuutta?
Ei varmaan missään lataussäätimessä ole muuta latausjännitteen säätöä kuin akkutyypin valinta ja lämpötilakompensointi. Ja hyvä niin, käyttäjät kuitenkin säätelisivät jännitettä ihan miten sattuu, ja tuhoaisivat akkunsa kokeiluissaan.
Olisi kuitenkin hyvä, jos jännitettä voisi säätää välillä 13V - 15V.
Lyijyakku on niin vanha keksintö että kyllä optimilatausjännite on jo saatu selville, ei sitä enää tarvitse testailla.
No, mikä on sinun mielestäsi sitten optimilatausarvo? Eikä sen pitäisi olla sinulta pois, jos joku haluaa sitä testailla!
Tuossa on erään akkuvalmistajan näkemys oikeasta latausjännitteestä.
https://exide.fi/batterikunskap/optimaalinen-varausjannite/
Hyvin oleellinen asia lataamisessa on akun lämpötilan huomioon ottaminen, tämän suhteen säätimissä eroja jo siitä alkaen että mitataanko akun vai säätimen luona olevan ilman lämpötilaa tai sitten jopa niin ettei huomioida ollenkaan.
Ne parin kympin säätimet joissa ei ole lämpötilaanturia kannattaa jättää ostamatta.
Paljon näkee sellaisiakin asennuksia missä anturi siististi niputettu kiepille säätimen alle, ja akut sijaitsee ties missä rossipohjan alla.