Aika surkea vaihdelaatikko

Anonyymi

P12 primerassa, kun jo 322 tuhannen kohdalla kuluu viitosveihde pois pelistä...

11

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääkö ajella liian isolla vaihteella.

    • Anonyymi

      Öljyt vaihtamatta?

      Vitosella ei kannata myöskään väännättää

    • Anonyymi

      Castrol syntrans 75W-80

      Siinä on jokaiseen manuaaliin merkistä riippumatta sopiva öljy. Löytyy verkkokaupoista

    • Ajan itse paljonkin nuoremmilla autoilla.
      Eikö nyt 322.000 voi pitää aika hyvänä saavutuksena?
      En koskaan ole ymmärtänyt näitä kehumisia, joissa kerrotaan, että nyt on 500 tai 800 tuhatta taulussa!
      Sellainen auto ei käytössä ole luotettava, koska se voi levitä mistä tahansa ja milloin vain. Se myöskään sovi esim. opettajalle, jota aina odottaa 20-25 pulpeteissaan.
      Vaikka et kenties itse olisi laiminlyönyt auton huoltamista, on autolla tuossa iässä ollut jo kymmenkunta omistajaa, joiden toiminnasta et tiedä mitään.
      Auton valmistaja tuskin on ajatellut kuin sen, että laatkolle jo 250.000 olisi riittävä.
      Täällä on myös puhuttu niistä muutamista, joilla ei ole peukalo keskellä kättä.
      Auto vain nosturille siitä, sopivia laatikoita tuon ikäiseen saa arvatenkin ilmaiseksi, ellei sitten kilohinnalla.

    • Anonyymi

      Vai niin. Mulla on vajaa 350 000 km ajettu auto. Olen kolmas omistaja. Auton mukana tuli täydellinen huoltokirja ja kaikki huollot teetetty merkkihuollossa. Muitettu vaihtaa myös ne vaihteistoöljyt. Olen ajanut autolla nyt 60 000 km. Hyvin on toiminut. Yksi täydellinen jarruremppa tehty sekä pakoputkiston olen joutunut vaihtamaan normaalien huoltojen lisäksi.

      • No hyvä! Sinullahan on onnea, koska vanhan auton käyttökulut ovat olleet noinkin pienet.
        Joskus tulee vanhassa ja kuluneessa kuitenkin seinä vastaan - etten sanoisi varottamatta.
        Edelliset omistajatkaan eivät ole paljon jarrutelleet, jos jarrut vain kertaalleen on uusittu.
        En ole ollenkaan kateellinen.
        Mitä sitten aiot tehdä?
        Jatkaa ajamista ja käyttää vain vaihteita 1-4,
        korjata laatikko,
        vai suunnitteletko kenties v. 2022 Valtion etusetelin lunastamista.
        On myös mietittävä mitä muuta korjattavaa lähiaikoina tulee eteen.
        Kaupallisin ehdoin - eli ammattikorjamossa, pienessäkin - kustannukset ylittävät auton arvon.


    • Anonyymi

      Vanhemmissa Saabeissa oli myös vitosen kanssa murheita. Alkoi lopulta vinkumaan kun laakerit kuluivat väljiksi ja hammaskosketus muuttui. Syy oli puhtaasti tehtaan suosituksessa ettei öljyjä vaihdeta. Ikuisia öljyjä ei ole vieläkään keksitty. Säännöllisellä öljyn vaihdolla vaihteistot kestivät hyvin.

      • Anonyymi

        Kuluu ne kuulalaakerit vaikka öljyt vaihtaisikin, toki ehkä hitaammin.

        Kuulalaakerissa se kosketuspinta on niin pieni, että hiuksenhieno kuluma aiheuttaa jo välyksen muuttumisen jolloin hammaskosketus muuttuu ja tulee vinkumista.

        Ääni ei sinänsä riko vaihdelaatikkoa, enemmän se on koskeettinen ongelma.


    • Anonyymi

      Hammaspyörien väärä kosketus syö rattaiden hampaita. Syntyy lisää metallilastua joka johtaa kaikkien osien nopeampaan kulumiseen.

    • Anonyymi

      Ja vaihteistoöljyt on vaihdettu koska viimeksi?

    • Anonyymi

      Primeran vaihdelaatikosta sen verran, että muistaakseni eräs Orimattilassa, tai jossakin naapurikunnassa oleva yritys tuo/toi käytettyjä vaihdelaatikoita Japanista. Näitä menee ja artikkelissa mainittiin nimenomaan Primera eräänä varmana kohteena.

      Enemmän kuin ölyn laatu vaikuttaa viitosvaihteeseen pienillä kierroksilla/nopeuksilla ajaminen. Laakereihin kohdistuva momentti on moninkertainen ykkösvaihteen vastaavaan. Polttoainetta säästäessä maksaa vaihdelaatikon rikkoutumisena suuremman summan. Toisaalta jotkut laatikot kestävät ja kuljettajat osaavat ajaa autoa siten, kuin itse käyttäisi vaihteita polkupyörää ajaessaan. Auto ei valita eikä puuskuta, se vain rikkoutuu ja peilistä voi katsoa syyn.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe