Onko migreeni vai halvaus?

Anonyymi

Hei! Olen 12-vuotias tyttö ja minulle tuli yhtäkki sellainen outo tunnepäivällä. Käteni oli aika outo niin että se ei ollut puutunut mutta sellainen "lötkö". Pystyin kuitenkin tehdä sillä jotain. Suuni oli puutunut ja en pystynyt hymyilemään muuten kuin toisella puolella. Minua ei sattunut mihinkään eikä silmissä tuntunut oudolta. Siskoni sanoi että minun huuli olisi roikkunut mutta säikähdin niin paljon sitä niin sanottua kohtausta että minä itkin, niin en tiennyt että olisiko se huulen roikkuminen johtunut siitä. Ennenkuin tämä niin sanottu kohtaus tapahtui niin päässäni tuntui oudolta. Vähän niinkuin olisi sattunut päähän kun katsoin ylös päin. Toinen siskoistani sanoi minulle että tallaisia oireita voi tulla myös jonkinlaisesta migreenistä mutta ajattelin varmistaa vielä koska minua pelottaa todella paljon että mikä se oli. Luin myös netistä että tämän tapaisia juttuja voi liittyä myös halvaukseen mutta siellä luki myös että jos toinen käsi puutuu ja menee tasapaino. Käsihän minulla ei puutunut vaan tuntui vain "lötköltä" ja tasapaino minulla ei mennyt että olisin voinut vaikka juosta. Kun istuin alas niin tämä kohtaus meni aika nopeasti ylös. En saa varmaan seuraavana yönä ollenkaan unta koska minua mietityttää että mikä tämä oli. Iskä ja äiti huolestui tästä todella paljon ja päätti että katsotaan vielä tuleeko tämä kohtaus ja jos tulee niin pitää soittaa lääkäriin. Ja tämähän tapahtui tänään niin mietin että voisikohan sinne vielä huomenna soittaa ja kysyä aikaa lääkärille vaikka se tapahtui tänään.

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitin siis että kun istuin niin tämä kohtaus meni aika nopeasti pois. Kirjoitusvirhe.... (olen siis sama ihminen joka kirjoitti tämän) :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1428
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1358
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1125
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1049
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      62
      1017
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      67
      888
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      250
      846
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      63
      825
    9. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      31
      748
    10. Onko ikävä

      Yhtään?
      Ikävä
      46
      686
    Aihe