Onko tietoa, voiko Citroen C5 -01 radion mukautetun äänenvoimakkuuden säädön (auto volume) asettaa itse ON -asentoon. Ohjekirjan mukaan asetus tehdään huollossa. Aika outo systeemi! Kai kuljettajalla pitäisi olla valta muuttaa ko. säätöä tarpeen mukaan. Muita "ranskalaisia" oivalluksia autossa ei kylläkään ole.
C5 radio
pirhan
41268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sanooko ohjekirja noin? Ainakin vanhakoppaisessa onnistuu itsekin. Paina radiosta "audio"-nappia ja sitten selaat nuolinäppäimillä auto volume-asetuksen kohdalle. Saat muutettua sen päälle ja pois painamalla audio-nappia. Muistaakseni nuo nappuloinnit meni noin. Joka tapauksessa asetusta voi muuttaa itsekin. Huollossa voivat rukata autovolumen herkkyyttä.
audio-nappia painetaan niin monta kertaa, että tullaan autovolume valintaan. Sitten nuoli ylös/alas -napeilla vaihdetaan on tai off -asentoon. Näyttö palaa normaalitilaan yksin .Näin ainakin mun 2003 -mallissa.
Kyllä se meteli C5:ssä nousee nopeuden mukaan, ihan hyväksi havaittu ominaisuus näinkin meluisassa kaarassa.
Oletusasetus lienee ON. Valikosta voit kääntää pois tai päälle, mutta oletuksen muuttaminen ja herkkyyssäätö pieää tehdä huollossa.
Vehon mukaan kyseessä on NOPEUDEN mukaan säätyvä volume, ei melutason. Joten ei kannata ihmetellä, jos sitä ei paljon huomaa.
Kiitos vastauksista. Minun tapauksessa AUTO. VOLUME on asennossa OFF, eikä sitä voi muuttaa audio -nappulasta. Toisaalta, jos säätö on nopeuden mukaan tapahtuva, hyöty siitä on ilmeisesti aika vähäinen. En aikakaan viitsi viedä autoa merkkihuoltoon ja maksaa asetuksen muuttamisesta. Eli säädellään manuaalisesti, eikä maksa mitään..