Tuntuu pyramidihuijaukselta

Anonyymi

Bisnesmiesten säätiö houkutteli taiteilijoilta tuhansia teoksia ja lupaili vastineeksi eläkettä, sitten kaikki hiljeni – ”Tuntuu pyramidihuijaukselta”.

Israelilaisen liikemiehen perustaman säätiön piti turvata valikoitujen taiteilijoiden eläkepäivät ja luoda globaali taiteilijayhteisö. Nyt säätiöön ei saa yhteyttä ja taiteilijat pelkäävät teostensa puolesta.

Vuonna 2004 perustetun Artist Pension Trustin (APT) alkuperäinen idea kuulostaa hienolta. Siksi moini taiteilija lähti mukaan golbaalin säätiön toimintaan.

(HS.fi)

--

Nyt säätiöön ei saa yhteyttä!

Moktar Gubta aka Valuuttakauppias: mitä sanoo normaalin ihmisen, normaalin taiteilijan, elämänkokemus, olisiko pitänyt tietää?

Voisitko ottaa tämän asian hoidettavaksi samalla kun hoidat Talvivaaran perillisten asiat, Nuasjärjen kuhat ja järven syksyisen täyskierron sekä pohjoisen Euroopan maahantuloasiat kuntoon? Tai ehkä koronaviruksen poistaminen globaalisti vie kaiken tarmosi. Ehkä voit edes luvata yrittää - ota sama taktiikka kuin WinCapitassa, jo sen asian hoidossahan keräsit todella vankan ystäväpiirin. Mitään et tosin osannut etkä asiassa mitään oppinut, mutta anna palaa!

5

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MoverMoktarValkulla on wahhabinsa lumoissa aikaa vain vainota Purraa ja persuja.

      • Anonyymi

        Mitähän Moktar G aikoo tehdä nyt Afganistanin asioiden kanssa, kun USA epäonnistui - pelastaako Valkku kansan paikan päällä vai aikooko roudata kaikki halukkaat pohjoiseen Eurooppaan? Supervoimat ja kansainvälisen oikeuden lakikirja nyt vain käyttöön, Valkku. Ihan siis lestarauhansanalaisten oppikirjan mukaan.

        Se on selvä, että oikeudenmukaisuus ja ihmisten pelastaminen kaikelta pahalta on Moktarin suurin päämäärä. [Todella huono vitsi!]


    • Anonyymi

      Kävin poimimassa karpaloita. Sain 4-5 kiloa, mutta sen edestä sai sitten kävellä joku 15 kilometriä . Kannattaisi vielä odottaa yöpakkasia. Ensimmäisten pakkasöiden jälkeen karpaloiden maku on parhaimmillaan.



      paskapuhetta koko patikointi ja marjankeruu.

      • Anonyymi

        Kaiken, mitä MG-Valkku kirjoittaa, hän kirjoittaa ärsyttämismielessä. Mikä tahansa reaktio muilta kelpaa hänelle, kunhan reaktio tulee. Sen vuoksi hänen kynnyksensä kirjoittaa ihan täyttä roskaa on tosi matala.


      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe