Harkinnassa on Mazda 6 vm. 2008 ->. Mikä moottori olisi mahdollisesti huolettomin, ajomäärät olisi sellaisia että ei väliä onko bensa vai dieseli. Kuluttaako nuo bensamoottorit tuon ikäisissä öljyä? Onko dieseleissä jotain ongelmakohtia, ja kumpi parempi, 2,0 vai 2,2?
Mazda 6 harkinnassa
16
1846
Vastaukset
- Anonyymi
Dieselmoottorit hajoaa, ei kannata ostaa.
Bensamoottorit kestänee mutta korihan tuosta lahoaa ennenkuin bensamoottori pettää.- Anonyymi
Ilmeisesti ainakin aiemmassa mallissa oli bensamoottoreissa välillä öljynkulutusongelmia männänrenkaista johtuen. Onko tässä kakkossukupolvessa päästy tästä eroon? Vaikuttiko tähän moottorin koko, 1,8 tai 2,0?
- Anonyymi
2-3 vuotta vanhoissakin jo näkyvissä ruosteen alkuja, myös osassa 2. sukunpolven matikoissa
- Anonyymi
Ehdottomasti kannattaa ottaa 2,0 bensa, se on varmin. Ei vie öljyä ja ruoste ei vaivaa enää 2. Sukupolven kutosia.
- Anonyymi
Jos auto ei kuluta öljyä niin jokin paikka on tukossa....
- Anonyymi
Jos autossa ei ole öljynkulutusta niin jotain on pahasti pielessä ja jokin paikka tukossa!...
- Anonyymi
Minun mielestä bensakoneessa ei ole ylärajaa kilometreille, mitään kallista yksittäistä osaa joka menee.
Tutulla on pitkässä ajossa 2.0 bensa 350tkm ajettu.
Bensa nelonen pyörii myös tasaisesti hiljaisemmin verrattuna dieseleihiin, vähemmän meteliä, lämpenee kevyellä kuormalla nopeammin. - Anonyymi
Luotettavimmat Mazdan bensamoottorit ovat 2.0l, 2.5l rivi4, myös harvinaisempi 3.7l V6 on luotettava moottori. Epäluotettavia bensamoottoreita ovat 1.8l, 2.3l(molemmat vapaasti hengittävä 166hv ja turbollinen MPS 250-260hv). Myös 2.2l tuplaturbodiesel on epäluotettava moottori ainakin alle 2015 vuosimallissa. Vanhempi 2.0l diesel on luotettavampi kuin 2.2l diesel moottori.
Rikkoutuneen 2.3l moottorin pystyisi vaihtamaan 2.5l moottoriin(ei Skyactiv) kunhan vaihtaa muutaman osan 2.3l moottorista isompaan moottoriin. Esim. Ford Focuksen ja Ford Eslacaden 2.5l alle 2011 soveltuisivat tähän hyvin. Mutta suomen laki taitaa estää tämän muutoksen.
Moottoriöljyn on ehdottomasti oltava täyssynteettistä ja vähintään ohjekirjassa mainittujen luokituksien mukaisia. Silti suosittelisin API SP luokituksen mukaisia moottoriöljyjä Mazdan jakoketjullisiin moottoreihin koska API SP luokituksen moottoriöljyissä on enemmän lisäaineistusta jakoketjun kulumisen vähentämiseksi kuin API SN luokituksen moottoriöljyissä.- Anonyymi
Moottoriöljyn osalta kirjoituksesi on höpöä.
Mazdan oma 5w-30 acea A5 api SL Mazda Original öljy sisältää erityisesti jakoketjulle suoja-aineita. On vain synteettinen mutta silti paras valinta Mazdaan.
- Anonyymi
2.0 bensa paras. 1.8 myös luotettava mutta tosi laiska 2.0 verrattuna eikä juurikaan eroa kulutuksessa.
Dieseleissä paljon egr, dpf jne ongelmia. Sama toki koskee monen muun merkin tuonikäisiä dieseleitä.- Anonyymi
Veroluokasta on kyse näissä 1,8 ja 2.0 moottoreissa.
1.8 Mazdalla kerkiää joka paikkaan, eikä koskaan auton moottorin tilavuuden vika jos myöhästyy töistä...
- Anonyymi
Nyt 3-4 vuotta vanhat ovat edullisia koska kaikki haluu niistä eroon sähköistämisen takia. Mutta käyttö voi tulla kalliiksi, eiköhän nykyinen hallitus nosta menoveden ja verojen hintaa.
- Anonyymi
"Nyt 3-4 vuotta vanhat ovat edullisia koska kaikki haluu niistä eroon sähköistämisen takia"
Tuollaisista on huutava pula ja autoliikkeet mainostaa joka paikassa että ostetaan uudehkoja vähän ajettuja. Hinnat nousseet paljon viimeisen parin vuoden aikana.
"Mutta käyttö voi tulla kalliiksi, eiköhän nykyinen hallitus nosta menoveden ja verojen hintaa."
Eipä nostettu mitään autoilun veroja tällä kertaa budjettiriihessä, todennäköisesti Keskustan ansiosta. Punavihreät varmasti yksin olisi nostaneet mutta kun tarvivat keskustan enemmistöhallitusta varten.
- Anonyymi
Paras moottorivaihtoehto on 2.0.... Bensa mieluummin kuin kiisseli, kuten yksi sanoikin. Jos olet ostanut Kuutosen, niin onnea ja luotettavia kilometrejä. Auto on uskollinen jos Kohtelet sitä hyvin :D. Kutonen on parempi kuin Mondeo Avensis ja ylivoimaisesti parempi kuin Ocu ja C-sarja, Auto on yhtä hyvä kuin Superb ja E-sarjan mese. Mutta Onnellisia kilometrejä!
- Anonyymi
Jos harkitset vieläkin niin ihan ok peli on Mazda 6 2008 ja 1,8 koneella!
Aina ole kerinnyt kyseisellä moottorilla töihin ja kotiin sekä minne milloinkin tarve, vaikka ei alle 5s kiihdykkään 0-100...
Itselläni farmari malli joka todella tilava sellainen kun kääntää tapapenkin selät niin melkoisen määrän ja erinäisiä kookkaitakin ostoksia saa kuljetettua. Runkopatjasänky mahtuu ja jos jalat irroittaa niin mahtuu 2kpl petareineineen peittoineen tyynyineen...
Hyvä ollut myös kalareissuilla kun saa kätevän makuutilan takaosaan kun vain asettelee peruspatjan sinne ja kaksi mahtuu nukkumaan hyvin ja omineen jopa hulppeasti! No mieluiten kalareisussuilla nukun laavulla jos mahdollista ja teltta yleisin majoitus, mutta auto ei ole huono idea jossa tilaa nukkua! - Anonyymi
Tarkista mieluummin kurakaarien sisäpinnat, pohja ja rekisterilaatan alta, ettei ole ruosteenalukuja. Se on paljon tärkeämpää Mazdan kanssa kuin moottori. Tekniikkahan noissa matukoissa on yleensä kestävää, mutta ruoste ja hapettumat on isompi riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1981572Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1271314- 541113
- 72985
- 46909
- 58903
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52893- 106892
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53850- 82820