Tarkoitus olisi perustaa pieni pihalampi (noin metri-puolitoista) ja toiveena olisi saada sammakko tai vesilisko sinne asustamaan. Onko kenelläkään kokemuksia minkälainen pohjamateriaali olisi niille sopivaa tai onko jotain muuta mitä niiden kannalta pitäisi ottaa huomioon?
Pihalampi sammakoille
3
2008
Vastaukset
- Anonyymi
Sammakko ei välttämättä vettä tarvitse kuin kutemiseen, kudun kehitykseen ja nuijapäille. Sitä varten lammen tai vesialueen olisi oltava riittävän rehevä, että siellä olisi nuijapäille syötävää, eli pieniä vesiötököitä.
Sammakko muuten oleskelee aivan maalla ja hakee sieltä ruokansa, eli sellainen kostea ja ja ruohikkoinen/puskainen piha on sammakolle paras. Siellä kasvillisuuden keskellä sammakon on hyvä lepäillä kesän helteiden aikaan.
Voithan sinne lammikkosi hakea keväällä jostain rehevästä luonnonlammesta kutua ja sitten ruokkia nuijapäitä akvaariokaupasta saatavalla kalanruualla.
Kyllä ne poikaset sieltä lähtevät heti kehityttyään ja levittäytyvät ympäristöön. Hyvä niin, sillä tietysti pieni lammikkosi jäätyy talvella pohjia myöten, vai oletko suunnitellut sulanapitolämmitystä ja siitä aiheuvia sähkökuluja?- Anonyymi
Kiitos vastauksesta.
Heti pihan jälkeen alkaa käytännössä viidakko, joka kuhisee kotiloita, joten siellä ne varmaan viihtyisivät.
Sammakoita ei ole lähialueella näkynyt, juuri kun puhdasvetistä kalatonta vettä ei ole alueella, joten kudun onnistuminen auttaisi niitä varmaan paljon. Konna on joskus tullut nähtyä.
Lammikon on tarkoitus antaa jäätyä, mutta kesällä voisi olla hieman veden lorotusta happea tuomaan.
- Anonyymi
Pieniä lammikoita varten on allasmuoveja ja valmiita altaita. Itse olen käyttänyt muovia, mutta valmis allas ollee pienitöisempi. Hae sanalla suihkulähde.
Pienessäkin altaassa on melko paljon kaivuutyötä ja tarvitaan sekä kiviainesta, esimerkiksi seulanpääkiviä, että hiekkaa kankaan/altaan alle. Vesiaihe tarvitsee toimiakseen sähköä, eli läheisyyteen pitää vetää pistorasia.
Mitä suurempi allas, sen näyttävämpi. Jos hakee oikein näyttävää, niin kannattaa googlettaa karppialtaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2115302SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site354838SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun504064Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers264029Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto313776Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt723651Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään352912Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062420SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412366