Runsaat ja kivuliaat kuukautiset + koulu

Anonyymi

Moi! Oon 16-vuotias tyttö. Mulla on aina ollut tosi runsaat ja kivuliaat kuukautiset. Peruskoulusta oli helppoa olla pois aina pari kolme ekaa päivää kuukautisista, mutta nyt oon siirtynyt lukioon. Lukiossahan on aika nollatoleranssi poissaoloihin. Eilen illalla alkoi kuukautiset ja olin sit tän päivän pois. Kipu on alaselässä ja alavatsassa sellaista joihin lääkkeetkään ei auta. Yleensä makaan vaan kuukautisten 2-3 ekaa päivää sängyssä tekemässä koulujuttuja. Vuoto on aika runsasta, välillä vuotanut ohikin. Pelottaa että mut heitetään pihalle joltain kurssilta jos oon joka kuukausi 2-3 päivää pois. Kouluunmeno kuukautisten alkupäivinä myös pelottaa jos ne vuotaakin ohi. Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä? Oon kuitenkin sellainen, että kotona ollessakin hoidan koulutyöt ja läksyt tunnollisesti kysyn opettajilta tuntien asiat.

2

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      runsaus ei sinänsä oo ongelma, koska kuukautissuojia on onneks monenlaisia ja niitä pystyy vaihtamaan päivän aikana useemminkin, mut jos on noin kovat kivut et joudut olee koulusta pois, ootko koittanu käydä lääkäril puhuu kyseisestä ongelmasta tai miettiny et alkaisit käyttämään pillereitä puhtaasti sun menkkojen ohjaamiseks?

    • Anonyymi

      Mene koulussa terkkarille puhumaan asiasta ja sen kanssa keksitte hoitosuunnitelman ja mitä kannattaa tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      183
      6622
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      151
      1841
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1330
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1059
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      991
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      849
    Aihe