Voiko luontoa pahemmin raiskata ja tuhota kuin esim. Paraisten avolouhoksin !!!
Mieletön rotko, jota ei täytetäkään, avautuu turisteille muka "turistikohteena" ! Eikömitä. Se on ainoastaan opettava ja pelottava esimerkki ihmisen tuhotöistä luonnossa.
Voisivatko Paraisten kotiseutu-ym.oppaat kertoa matkailijoille tämän todellisen puolen asiassa. Nyt mainostetaan kuinka rotkoon on tilattu maailmalta saakka jopa popdiivoja esiintymään ! Sellainen feikki ei luonnon tuhoamista mitenkään peitä.
Nyt sellainen kammotus peittää mielenkiinnon jopa Vanhan Kaupungin suloisuudelta tai Furuvikin muotopuutarhalta tai siltä mainiolta Salvador Dalin reinkarnaatiolta ! Koko ajan pintaan nousee ammottava reikä tyhjyydessä. Huh sentään.
Rotkoon sponssaajat kuulema kaavailee nyttemmin kuntoportaita ! Vaikka maaperä rapisee reunoiltaan ja lähistöllä on kuulema kerkkari- ym.asuinalueet ! Elä siinä sitten jatkuvan pelon alla. Samaiset sponssaajat on vissiin töhrineet asfaltia omilla logoillaan ja itse jalkakäytävän iloinen väritys jää toissijaiseksi. Kunhan firman logo vaan näkyy.
Parainen, en ymmärrä , onko tässä epätoivossanne vääristynyttä kilpailuhenkeä suositun Turun rinnalla vai mitä, mutta paha maku jää kyllä suuhun !
Paraisten karmea avolouhos
6
1317
Vastaukset 6
- Anonyymi
ihailevathan ihmiset Grand Canyon kanjoniakin Arizonassa. Miksei avolouhoskin voisi olla sellainen paikallinen Bestseller jota tullaan kaukaakin ihailemaan. Kyllä louhoksen mahdollisuudet kannattaa hyödyntää.
- Anonyymi
Jopa veti vertailun naurettavaksi vitsiksi... ilmeisesti taisi ollakin tosi pila juttu
- Anonyymi
Missä on nyt Paraisten virkamiesten valvonta ja käsky ennallistaa koko alue niin että palautetaan tavarat takaisin alueelle ????????????????
- Anonyymi
Missä on nyt Paraisten virkamiesten valvonta ja käsky ennallistaa koko alue niin että palautetaan tavarat takaisin alueelle ????????????????
Vaikka olisi luvat kunnossa niin kyllä Paraisten virkamiehet ovat kyenneet ennenkin pystyneet määräämään paikat ennallistamaan siitä huolimatta....
- Anonyymi
Jos kuoppaa eli louhosta ei olisi ei olisi koko Paraisten kaupunkia vaan jokin pieni kylä jossa olisi vain maanviljelijöitä ja joku kyläkauppa. Koko yhteisö on syntynyt tämän "hirveän kuopan "ansiosta ja myös koulut ja monta muuta julkista tilaa. Jos avauksen kirjoittaja on ollut tosissaan kirjoituksen suhteen katsoisin hänen vakuuttavasti kuuluvan näihin meitä nykyin eduistavaan mimmiliigaan ja sen viherpuna siipeen joten ajatuksenjuoksu on ymmärrettävissä sen todennäköisyyden pohjalta.
- Anonyymi
Varmaankin sitten viimeinen lähtijä sammuttaa valot Paraisilta jos sellaista ihmettä vielä löytyy sieltä..........................................................................................................................................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400