Venäjän sivuista

viruksiako ?

Heips !

Te venäjän matkaajat. Miten on kun varmaankin vierailette paljon venäjän sivuilla, niin tuleeko sieltä niitä viruksia, troijalaisia yms. Uskaltaako niillä käydä ?

Terveisin: tietoturvaton

6

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ressu

      Höttiäisiä oli koneella aiemmin niin, että konetta ei voinut käynnistää.

      Vaihdoin selaimen Firefox:iin, asensin Fsecuren torjuntaohjelman. Aika-ajoin skannaan koneen "AVG" (free) ojelmalla. Mikään näistä toimenpiteistä ei maksa senttiäkään.

    • AlphonsÅberg

      Lähinnä tuota vakoiluroinaa. Sitä tulee lähes saitilta kuin saitilta, joiden perässä .ru. Viruksia ei ole tullut vielä vastaan -knok knok (koputin puuta).

    • varovainen

      Kyllä kaikkea roinaa tulee niin venäläisiltä kuin muiltakin sivuilta.
      Kyllä suojaukset tulee olla kunnossa jos meinaa netissä yleensäkään surffailla.

    • tulee,jos olet "tietoturvaton " nimimerkkisi veroinen.

    • Dobermann

      Miltään virallisilta sivuilta ei varmasti tule. Mutta jos surffailet jossain www.freeporno.ru sivuilla, niin varmasti tulee.

      Mutta miksi ihmeessä kyselet? Pitäähän sulla nyt hyvänen aika edes alkeellisen tason suojaukset olla koneessa? Pöpöjä kun saa muualtakin kun venäläisiltä sivuilta. Vähimmäisvaatimukset ainakin:

      - Pop-upit estävä selainasetus
      - Palomuuri
      - Viruksentorjuntaohjelma
      - Pari ad-removeria (AdAware, Spybot...)

      • Porvoossa, Folkhochskolassa (??? toivon että kirjoitin oikein) ongelmana olivat xxx-sivut, enemmän ei-venäjän kielisia (mahdollisesti koska he eivät osa venäjä, vaikka silti olen nähnyt osoitteetta .ru siinäkin). Suurin osa niistä laitoi jonkun ohjelman muistiin, niin ettei sen ikkunan saa suljetuksi, se avaa itsestään taas (aika hyvää, kun opettaja tulee ja näkee miten he opiskelevät).
        Kotona minulla on nettia, suojaukset ovat melkein alkeellisia (firewall switchissa, xp firewall, avg päällä). Kun luen logit, niin en ole nähnyt yhtään hyökäystä tai viirusta.
        Ihmiset sanovat, että paras suoja on oma jarki - niin jos laatat jonkun tiedoston, tarkista sen. Myös windowsin "tweaking" (virittely???) voi auttaa - windowsilla löytyy suuri kasa kaikenlaista, jota voi muuttaa (joskus se paranee tästä, jos tiedät mitä vaihdat). Terveiset, observer.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      541
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe