Huonoa diabeteksen hoitoa?

Tiedätte-kyllä-kuka syyttää minua jatkuvasti diabeteksen huonosta hoidosta (ts. en ketokarppaa). Sain juuri laboratorioarvoni ja pitkä sokeri oli 43 mmol/mmol (tavoitetaso alle 48 mmol/l, terveellä alle 42 mmol/l), ALAT oli 22 U/l (tavoitetaso alle 50 U/l) ja LDL 2.1 mmol/l.

LDL yläkanttiin mutta sekin laskenut.

Näin siis runsashiilihydraattisella dieetillä ja laihdutuksella. Paastot ja aterianjälkeiset verensokerit lääkkeillä terveen arvoissa ja ilman lääkkeitä hiukan koholla.

23

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kakkosia lienee nelijää alalajia niin oliskos teillä lieväasteinen "lasten" versio jolla voipi keikaroida. Ei onnistu minun tapaus laihutuskuurilla yksin. Ei vaikka olis sellainen pussikuuri jotta sokeakin näkis näläkää. Mulla laihtuminen tapahtui sukkelaan niukkahiilarisella.

      • Anonyymi

        "Ei onnistu minun tapaus laihutuskuurilla yksin. Ei vaikka olis sellainen pussikuuri jotta sokeakin näkis näläkää."

        Eikä tule onnistumaan


      • Kakkosia on tosissaan useampaa tyyppiä mutta laihtuminen perustuu pelkästään energíavajeeseen. Jos ei halua tai pysty noudattamaan terveellistä ruokavaliota niin sillä ei laihdu.

        Kaikilla ei painon lasku auta diabetekseen eli jos haima ei tuota tarpeeksi insuliinia niin lääkkeitä tarvitsee.

        Minun diabeteksen ei ole mitenkään lieväasteinen koska insuliiniakin on käytetty. Laihtuminen on vaan parantanut paljon insuliiniherkkyyttä. Tietysti maksan rasvoittimisen väheneminenkin auttaa (ALAT 60->20 puolessatoista vuodessa).

        Isä oli mainio esimerkki laihdutuksen merkityksestä diabeetikoille, laihtui 30 kg kiloa ja insuliinin määrä tippui 160 yksiköstä 16 yksikköön. Haima tuskin tuotti enää paljoa insuliinia.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Kakkosia on tosissaan useampaa tyyppiä mutta laihtuminen perustuu pelkästään energíavajeeseen. Jos ei halua tai pysty noudattamaan terveellistä ruokavaliota niin sillä ei laihdu.

        Kaikilla ei painon lasku auta diabetekseen eli jos haima ei tuota tarpeeksi insuliinia niin lääkkeitä tarvitsee.

        Minun diabeteksen ei ole mitenkään lieväasteinen koska insuliiniakin on käytetty. Laihtuminen on vaan parantanut paljon insuliiniherkkyyttä. Tietysti maksan rasvoittimisen väheneminenkin auttaa (ALAT 60->20 puolessatoista vuodessa).

        Isä oli mainio esimerkki laihdutuksen merkityksestä diabeetikoille, laihtui 30 kg kiloa ja insuliinin määrä tippui 160 yksiköstä 16 yksikköön. Haima tuskin tuotti enää paljoa insuliinia.

        "Kakkosia on tosissaan useampaa tyyppiä mutta laihtuminen perustuu pelkästään energíavajeeseen. Jos ei halua tai pysty noudattamaan terveellistä ruokavaliota niin sillä ei laihdu."

        "Olipa kerran..........ja sen pituinen se


    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1529
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1325
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      211
      1299
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      230
      1275
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1090
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1039
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      989
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      953
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      933
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      838
    Aihe