Mitä mieltä olette minusta ja miehestäni, meillä on ikäeroa 34 vuotta. Tapasimme kesällä -03 ja muutimme parin kuukauden seurustelun jälkeen yhteen. Saman vuoden syksyllä aloin odottamaan lasta, mutta se keskeytyi rv 9. Nyt odotan jälleen tälle maailman ihanimmalle miehelle lasta, vaikka laskettuaika onkin vasta ensi talvelle...
Mitä mieltä olette?
vieläkin rakastunut..
71088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kai tolla teidän ikäerolla mitään väliä ole, kunhan et itse ole 16 ja miehesi 50. Tai toisin päin. Kyllä kai kaksi aikuista ihmistä tietää mitä haluaa ja osaa olla vastuussa omista toimistaan.
minä 18v ja mies 52v
Olet siis todennäköisesti isääsi vanhemman miehen kanssa... Odottappas 10 vuotta, kun miehesi on 62-vuotias ja eläkkeellä. Miltä suhde silloin tuntuu?
Se on jo nyt eläkkeellä.. sairaseläkkeellä nimittäin..
tuskin edes seisoo.
sinä täältä mielipiteitä kysyt? Eikös se ole pääasia että sinulla ja miehelläsi on suhde ok ja molemmista tuntuu hyvälle? Kunhan tosin ei ole niin että olet alle parikymppinen, vasta naisen kenkiin itseään sovitteleva tyttönen ja mies lähentelee ukki-ikää...se ei minusta kuulosta yhtään normaalille.
Kannattaa se kuitenkin miettiä elämän tosiasioita, silloin kun sinä elät vasta elämäsi kevättä, toinen alkaa elää jo vanhuutta.
Mieheni sisko(29v.) seurustelee itseään 20 vuotta vanhemman miehen kanssa, ja heidän kohdallaan ikäero ei ole sillä tavalla silmiin pistävää, mutta ovat hekin joutuneet ikärasismin ja naljailun kohteeksi aika usein.
Totuushan on, että vuodet eivät ratkaise. Ihminen voi olla useista vuosistaan huolimatta nuorekas ja toinen nuorempi taas huomattavasti kypsempi.
Tee niinkuin itse parhaaksi näet ja onnea teille molemmille, mutta niinkuin sanoin, kannattaa miettiä elämää pitkälle eteenpäinkin eikä pelkästään tätä päivää ja huomista.
mielipiteet asiaan vaikuttaa?
Mulle on ihan sama, minkä ikäiset keskenään seurustelee.