Savonlinnassa ihmisillä valtavasti pahoinvointia yms. Kiusataan, haukutaan edessä ja seläntakana, seurataan, elehditään, valitetaan kaikesta, ollaan erittäin tyytymättömiä jne jne. Itse olen täällä lomailemassa ja tuttavani kokenut paljon em asioita. No minulle kukaan ei ole sanonut mitään mutta yleinen ilmapiiri vaikuttaa olevan negatiivinen.
Kiusaaminen yms
Anonyymi
22578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Eläpä muuta viserrä!:D
Tuo on paha ongelma savonlinnassa. Tosin tästä pitää erottaa hallintoa ja tiettyjä julkisia tahoja vastaan kohdistettu napakkakin kritiikki.
Savonlinnassa on paljon sellaisia sulkeutuneita kaveripiirejä missä "tiedätään" muiden asiat paremmin kuin omat. Osalla näistä kaveriporukoista on kateutta sellaisia kohtaan joista levittävät juoruja. Osa niistä on vaan niin täynnä serkkujaan rakastavia tollikoita ettei ne keksi muuta tekemistä kuin juoruilla.
Savonlinnan pahoinvointi johtuu paljolti politiikasta jonka omaleimainen piirre on ylimielinen sisäpiirirunkkaus joka on jatkunut jo vuosikymmeniä. Toinen tekijä on nuorison suhteellinen vähäisyys sekä väen pieni vaihtuvuus.
Päiväkodeissa, kouluissa ja työpaikoilla tämä sallitaan vaikka toisin väitetään. Kiusaamista on alettu pitää normaalina ja niitä ketkä ovat eri mieltä hiljennetään kiusaamalla vähän lisää.
Savonlinnalaiset ovat hyvin epäluuloisia kaikkea uutta kohtaan. Yksi esimerkki tästä on Citymarketin ja Prisman appelsiinimehukoneet, joista saa vastapuristettua mehua. Koskaan en ole nähnyt kenenkään käyttävän niitä. Itse tietenkin käytän, koska en halua samaistua tuulipukukansaan.
No jo!!! Oletpa Sinä fiksu! Oikeinko olet käynyt pääkaupungissa ottamassa oppia, miten appelsiinejä puristetaan? Mitä muuta osaat, mitä ei vielä osata? :D :D
Ollanpa me saatu sivistynyt ja moderni tyyppi tänne Savonlinnaan! Opeta ihmeessä kaikille läsnäoleville tomppeleille tuo hieno taitosi, jospa mehu alkaisi käydä kaupaksi.
Ilmankos täällä kaikki menee niin huonosti, kun ei "osata" käyttää mehupuristinta!
Oiskohan tämän vaativan suorituksen väliin jättävällä halu välttää muovipulloa, ja ostaa halvempaa, jo purkissa valmiina olevaa mehua, josta riittää muillekin?
No niin, näistä ärhäköistä vastauksista voimmekin päätellä, että kommenttini osui arkaan paikkaan!
En ymmärrä kuinka siitä tehtyä mehua voi kukaan itsestään välittävä ihminen juoda.
Appelsiinin kuoren myrkyt homeenestoineen ei todellakaan houkuttele, vaikka se olisikin sivistyksen mittari.
Luomu hedelmistä voisin harkitakin joskus tehdä mehua, mutta eipä ihmeemmin kiinnosta.
Hyvä huumorintaju.
Siksi vihaankin savonlinnalaisia.
Jo nuorisosta näkee mitä tupajumeja edelleen täällä kasvaa. Mitään ei itse tehdä vaan kitistään kun kukaan ei valmiina hanki. Siitä saa hyvän syyn sitten sotkea ja rikkoa kun niin vähällä pitää toimeen tulla.
Fiksut lähtee opiskelemaan muualle eikä palaa eli kun miettii ketkä tänne jää lapsia tekemään, niin ei ihme mikä lopputulos.
Ja kyllä, omat lapset lähti pois ja itsekin tänne joskus tullut miehen perässä.
Et usko, mutta sellaista se elämä on joka puolella Suomea. Lievempänä ehkä pahansuopaisuus on isommissa kaupungeissa.
Ei todellakaan ole. Olen asunut monella paikkakunnalla opintojen ja töiden vuoksi eikä yhdessäkään ole näin negatiivista suhtautumista.
Oletko, kuinka monella.
Joka kaupungissa samanlaista kyräilyä, kateutta ja ilkeitä ihmisiä.
Se on Suomalaisuutta!
Mutta Savonlinnassa on luonnon kauneutta! Sitä ei ole monessa paikassa, siksi lomailen siellä joka kesä.
Ottakaa mikä on hyvää ja kaunista ja unohtakaa negatiiviset asiat. Ei ne jauhamalla poistu.
Pakko harkita pois lähtöä, kun eivät tolvanat täällä osaa mehua puristaa.
Itse mehumaijoillaan vielä keittelevät omista marjoista mehuja! On ne nuijia! ;)
Mainittakoon, että tämä koko keskustelu on hyvä esimerkki Ääslinnan vallalla olevasta ilmapiiristä ja negatiivisesta suhtautumisesta yleensä ottaen kaikkeen ja varsinkin johonkin uuteen, puhumattakaan, jos poikkeat vähääkään harmaasta kyräilevästä, pahansuovasta massasta pukeutumisella tms. niin olet auttamatta leimattu ja kiusaamisen kohde.
ps. mainittakoon, että AINA kun luen täältä vanhan kotimaani ja kotikaupunkini kuulumisia, sävy on valittava ja negatiivinen.
viel Glück!
Oiskohan tässäkin ketjussa suurin osa sitä savolaista huumoria??
Harmi vaan, kun kaikki ei sitä meidän mustaa huumoria osaa tulkita.
Toisaalta ihminen, joka muodostaa suoli24 kirjoitteluista mielipiteensä savonlinnalaisista, on sen verran kapaekatseinen ettei haittaa mitä hän ajattelee.
On todellakin myös muita lähteitä, joista kantautuu huonot uutiset Ääslinnan sisäänpäinlämpiävästä, kiusaajakulttuurin saastuttamasta, kyräilevästä, sekä kateellisesta ja selkäänpuukottavasta ja kaiken erilaisuuden tuomitsevasta loanheittoilmapiiristä.
noch einmal ...viel Glück!