Saavatko mustalaisnaiset käydä yläkerrassa, kun Karpossa kerran sanottiin että he eivät saa mennä? Oletteko tiukkoja tämän säännön suhteen?
Miten se nyt on?
Karpofani
131027
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Karpossa kerran sanottiin"
hähähäh, ja sinä, taavi, heti uskot kaiken mitä "karpossa sanottiin"
Suomen suuri ja kaunis maa on tulvillaan sinunlaisia taaveja jotka heti uskoo kaiken mita "karpossa sanottiin"
kirjoitti yks manne
Meillä romaneilla on normaalien puhtaustapojen lisäks ns. rituaalipuhtautta josta yksi sääntö on että nainen ei voi mennä yläkertaan ettei "saastuttaisi" sitä mikä jää hänen alapuolelleen. Esim. keittiö. Tää saastuminen on ns. symbolista mutta sillä on ihan sama merkitys mustalaisen mielessä kun ns. normaali likaamisella. Nää tietysti kuulostaa teikäläisillä hullutuksilta kun ne tulee esim. Karpon suusta, joka ei voi sisäistää näitä asioita samalla tavalla ku mustalanen ite jolleka nää on luonnollisia asioita ymmärtää ja sisäistää.
Huoneet joissa on keittiö ja olohuone alhaalla, makuutilat ylhäällä,pakkohan tuolloin on naisenkin ylös mennä.Ja meneekin.
mutta sääntö on kuitenki se että kaaleen nainen ei menisi yläkertaa. Sääntöjä rikotaa paljo monessa muusakin yhteydessä. ja kun naine on menny yläkertaa ni alakerta on liattu mut kyl syömistä voi jatkaa kuhan ei syötä vanhemmillee tai yleensä vanahoille kaaleille.
Jos ei ooo mustalaisen elämä muuten jo vai
keeta,niin tehään se sitten itse!!!
Sääntöjä ja tapoja ,--toinen toistaan mukavampia.
Kyllä pitää olla hyvä muisti,että kaikki mielessä
pysyy ja vielä,että osaa oikeella kohdalla kaik-
kee touhuta. ;)
Thank God I was born white!!!
kuin nauraa, tai tolle sun "isku lauseelle".
Ei se valkonen iho, tai rotu vaikuta siihen, mikä kulttuuri on!
Mutta kiitä vain jumalaa, minä kiitän myös;)
Onneksi tämä maailma on värikäs ja kumpa kaikki olisi tyytyväisiä ulkonäköönsä(koska sitä ei voi niin vain muuttaa ja se ollaan saatu lahjaksi).
ole vaikeeta sellaselle joka on kasvatettu näitä sääntöjä ja tapoja noudattamaan. ne tulee ihan luonnostaa,ei niitä oo vaikee muistaa jos aina on eläny niitten mukasesti.
Katsos se puhtaus ja kunnioitus tulee luonnostaa, ihan samalla lailla kun sinulta takapuolen kaivaminen ja sormen suuhun laittaminen.
Pitääkös se paikkansa että mustalaismiehet eivät saa siivota? Kukas sen yläkerran siivoaa?
huomioikaa nyt, että tämä yläkertaan meneminen ei koske esim. virastotaloja ym. muitakaan yleisiä tiloja. tämä symbolinen puhtaus, johon tämä yläkertaan nouseminen liittyy, käsittää lähinnä ruokailutiloja. paitsi toisen romani perheen kodin yläpuolelle ei myöskään tule romaninaisen nousta. Nämä ovat tapoja, joita on varmasti ulkopuolisen vaikea ymmärtää. meille ne tulevat automaattisesti, ikään kuin ei muuta tapaa käyttäytyä olisikaan. Tapoihimme ei liity taikauskoa ym. Jos tapoja rikotaan, siitä seuraa vain häpeä. On häpeällistä, jos romani ei osaa käyttäytyä kulttuurinsa mukaisesti.
Ei pidä paikkaansa etteikö mies saisi siivota. Totuus on kuitenkin se, että käytännössä kuitenkin useimmiten naiset hoitavat koti askareet. Aika lailla konservatiivisilla periaatteilla pötkitään eteen päin.
Ei liity taikauskoa tms. Juu ei...
ollaan jo vuodessa 2005,ja vieläkin satavuotisia tapoja perässä raahataan.
Ja miksi muuten edelleen niitä kaikkein älyttö-
mämpiä vieläkin opetaan nykylapsille?