Kertokaa miksi tatuoida?

Anonyymi

Itseänsä. Joku ideologiahan siinä pitää olla. Miksi hakkautatte itseenne tribaaleja ja kaiken maailman liskoja ja kukkia ja niin edelleen.
Omasta mielestäni asiassa ei ole järjen häivää. Itse olen kova 50-luvun musiikin fani ja omistan noin 8400 alan levyä ja muuta oheistuotteita soittimista lähtien, Sama soitin on muuten itselläni kuin Stray Catsin Brian Setzerillä, Johnny Cashin kitara löytyy myös. Ei minulla silti ole tullutkaan mieleen tatuoida selkääni peittämään etelävaltioiden lippua.

Eihän tatuointi mielestäni peitä kuin huonoa itsetuntoa ihmisessä, saatikka naamatatuoinnit. joita en ole ikinä ymmärtänyt. Kai ne luovat henkilöille jonkinlaisen kovuuden tunteen.
30-40 vuoden kuluttua suomen palvelukodit ovat täynnä tatuoituja vanhuksia.

9

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin noh.. Eikös keho ole jokaisen henkilökohtainen asia, ihan kuten sinullakin joten jokainen elelee kuten mukavaks kokee.
      En ymmärrä miten itsetunto ongelmista viestii jos onkin kuvia, textiä, tribaleita nakutettuina? Moni tatska on myös mullakin niin ettei muille edes näy, ja voisin väittää pääkoppani olevan ihan riittävän kunnossa itsetuntoa, itseluottamusta myöten.
      Se millaisia kuvia kelläkin on mukanaan vanhainkodissa, niin sillä liene merkitystä. Tatuoinnit ei laske ihmisarvoa, paitsi kieroon kasvaneen mielessä mutta siinäkin tämä mielen kierous kertoo miettiästä itsestään eikä suinkaan kuvien kantajasta.

      LM

    • Anonyymi

      Mulla mun inkit symbolisoi ajan jaksoja, saavutuksia ja menetyksiä. Jäi mainitsematta.. Ja miksi ne on kuvina, niin koen että kokemukset on osa mua ja jossain määrin voivat näkyä ulos päin.

      LM

    • Anonyymi

      Itse en ota kuvan kuvaa kehoon olen siis todella erikoinen ja erotun muista suttunaamoista ja nahkoista siis täysin luomujumala!!

    • Anonyymi

      Ihminwn joka laittaa tautuointeja on epävarma omasta identiastaan,se on vaan mun mielipide joten antaa kaikkien kukkien kukkia.

      • Anonyymi

        Tämä sun mielipide olisi hyvä Perustella jotenkin? Tatskoista voi olla montaa mieltä, ja omaa mieltä mutta ihmistä ketä et edes tunne niin et voi indentifioida yhteen ja samaan kastiin: Epävarmaksi.

        LM


    • Anonyymi

      Toki onhan tatskoissa ja "leimoissa" jotain hyvääkin. Nimittäin poliisien ja syyttäjien työ helpottuu huomattavasti kun tai jos rikoksentekijällä on käsivarsi tai kaula tatuoitu juuri samanlaisilla leimoilla kuin valvontakamerakuvissa. On siitä aika vaikea venkoilla itsensä syyttömäksi

      • Anonyymi

        Ahaa, meinaat että jos olis vaikka punainen takki päällä valvonta kamera kuvissa, niin oitis syyllinen?
        tatuointeja on presis samanlaisia monillakin. esim, jokin kuva on kaikkien valittavissa, ja usein se sama kuva kelpaa monellekkin. ett tuo noin, ei se ny ihan taida olla just niin kuin sä argumentoit.


    • Anonyymi

      Harva älyää sitäkään, että Raamattu kieltää tatuoinnit.

      • Anonyymi

        Todella harvaa moinen asia edes kiinnostaakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      91
      2047
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1230
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1013
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      968
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      959
    Aihe