Minulla on ykköstyypin diabetes. Olen viimeisten tuntien aikana tankannut hiilareita ilman pikainsuliinia, ja jostain syystä verensokerit laskee nopean käyrän jälkeen alas. Käyrä menee eräälaista siksakkia, enkä ole liikkunut tänään ollenkaan. Pitäisikö mennä päivystykseen?
Oudot vuoristokäyrät
Anonyymi
8184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taustat, pitkän määrä ja pistosaika? Kuinka paljon hiilareita olet tankannut? Olisiko mitään selittävää tekijää laskuun, muutosta tavalliseen? Mulla saattaa vaikuttaa edellisenkin päivän liikunta tai suuret pikamäärät seuraavanakin päivänä. Jos ihan selittämätöntä todella matalaa, kammattaa tietysti harkita päivystystä tai soittoa?
Pistin aamulla leveä 16 yk, söin klo 12:46 30hh ja pistin 3yk novoa, sokerit 12,2.
14:48 sokerit 10,8 menossa alaspäin, söin 20hh. 16:28 sokerit 14,4, ei liikuntaa.
17:10 sokerit 10,4 menossa alaspäin. söin 20hh. 18:05 12,6 menossa ylöspäin.
18:29 sokerit 8,8 menossa alaspäin, söin 20hh. 19:13 sokerit 12,7 menossa ylöspäin.
20:50 sokerit 10,1 menossa alaspäin, söin 30hh. Katotaan mihin sokrut menee.
En ole pistänyt vielä iltaleveä koska pelottaa. Olisikohan haimasyövän oire....
Lisäksi mulla on ollut kummallisia mustelmia käsivarsissa ja jaloissa, joita en ole satuttanut mihinkään.
Soitin päivystykseen ja kerroin asiastani. Hoitaja väitti, että tuollaiset älyttömät heitot ovat normaalia vaihtelua.
Miten tämä voi olla jotain normaalia vaihtelua? Siis miten TÄMÄ voi olla jotain NORMAALIA vaihtelua? Siis mitä he******ä?
Laitoin nyt iltaleveä 14yk kuten yleensä. Katotaan miten se vaikuttaa. Toivon ettei tämä jää viimeiseksi viestiksini jälkipolville.
Oisko leven määrä vaan vähän liian suuri? Onneksi lasku on kuitenkin maltillista ja sokeritasokaan ei ole liian alhainen, eli pelivaraa pitäisi olla. Tsemppiä!
Miten meni iltaleven jälkeen? Tuli vielä mieleen, että insuliini-hiilihydraattisuhde voi vaihdella eri vuorokaudenaikoina. Esim. mulla aamu vaatii 1 - 1,5 ky per 10 hh, illalla puolikas yksikkö pikaa per 10 hh saattaa olla liikaa, (varsinkin jos on ollut päivällä liikkumista yhtään enemmän.) Kannattaa varmaan miettiä pitkän määrää (ja ateriainsuliini suhdetta) diabeteshoitajan kanssa.
Tai voisiko sulle sopia paremmin joku muu kuin leve, tasaisempi pitkä tai ylipitkä, kerran vrk pistettävä?
Jos et ole liikkunut kuten sanonot, niin sitten kyseessä on todennäkösesti se, että pistät liikaa perusinsuliinia. Ainakin tuo kuulostaa siltä, että sulla mene verensokeri liian alas, sitten maksa yrittää korjata tilannetta pullauttamalla glukoosia vereen ja sitten verensokeri hyppää ylös. Liiallinen perusinsuliini pudottaa sitten verensokerin taas liian alas ja taas maksa yrittää korjata tilannetta jne jne. Tuloksena on verensokerin vuoristoratailmiö, jossa verensokeri pomppii välillä turhan ylös, putoaa liian alas, pomppaa taas turhan ylös, putoaa liian alas jne jne.
T. miksuh