Napsuva patteri

Anonyymi

Talossa on öljylämmitys, tukena ilmalämpöpumppu. Toistaiseksi ollaan pärjätty keväästä asti ilp:n avulla, joten tämä lämmityskausi vielä korkkaamatta. Nyt keskellä verkostoa oleva olkkarin patteri on alkanut napsumaan, vaikka käytännössä lämmöt nollilla. Naksunta on jatkuvaa, olen yrittänyt ilmatakin patteria, mutta sillä ei ole vaikutusta, ei myöskään sillä, säädänkö patterin termaria suuntaan tai toiseen. Ääni on sen verran voimakas, että häiritsee. Muiden pattereiden luona ääntä ei kuulu ja koskaan aiemmin ei ole olkkarinkaan patteri tällä tavoin toiminut. En keksi, mistä etsisin syytä moiseen ?

5

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan se kiertovesipumppu kuitenkin päällä? Ellei ole, laita, ja säädä kiertoveden lämpö 25C, kokeile, loppuuko napse?? Öljypatahan on kuitenkin päällä, lämpimän käyttöveden takia.. tuo ei kulutusta lisää..

    • Anonyymi

      Tyypillinen puolenyön provoaloitus, talossa on selvää kummittelua !

    • Anonyymi

      Naksunta johtuu pienestä lämpölaajenemisesta.
      Radiaattoriin kytketyt putket ja radiaattorin seinäkiinnikkeet saattavat olla jännityksessä kun lämpö vaihtelee. Levyrakenteinen radiaattori laajenee millin kymmenesosia lämmetessään ja kutistuu jäähtyessään.

      • Anonyymi

        Sama epäilys täältä. Loppuuko naksunta, jos vääntelet ja moukaroit patteria silloin kun naksunta alkaa? Tietenkin niin ettet hajota tai naarmuta sitä tai sen liitoksia, mutta sen verran, että mahdolliset kiristävät seinäliitokset tms "vapautuvat ".


    • Anonyymi

      Juu, toki kiertovesipumppu ollut päällä läpi kesän, koska märkätiloissa kuitenkin lattialämmitys omana piirinä ja siellä kuitenkin peruslämpö ollut. Sitä ihmettelenkin, että mitään säätöjä tms. ei ole muutettu, eli oltu ja eletty kuten joka syksy, ja keskellä patteriverkostoa oleva patteri alkaa yks'kaks napsumaan, mutta muissa ei samaa ongelmaa ole. Itse asiassa vielä muutama päivä sitten naksunnan kuuli vain, jos keskittyi kuuntelemaan, mutta nyt ääni voimistunut sellaiseksi, että kuuluu jopa television ollessa auki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2326
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1944
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      171
      1784
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      114
      1603
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1545
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      113
      1345
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1093
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      160
      1078
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1035
    Aihe