Kissan oksentelu

Moikka!

Meidän 7v kissa alkoi viime viikolla oksentelemaan - ensin pieniä oksennuksia jonka jälkeen omituisen n. 1cm x 3cm tumman pötkylän jossa näytti olevan karvoja mukana, tämän jälkeen oksenteli kaiken syömänsä ruuan, mahanesteitä ja pian myös juomansa veden. Vein kissan kiireesti eläinlääkäriin jossa otettiin labrat, röntgenit ja tehtiin yleistutkimus. Kaikki oli kunnossa, ei tukoksia mutta vatsalaukussa ruokaa paljon. Kissa nesteytettiin ja sai injektiona pahoinvointilääkettä.

Kolme päivää meni hyvin ja oksentelematta, annettiin eläinlääkärin ohjeiden mukaisesti ruuaksi useita hyvin pieniä annoksia päivässä hyvin sulavaa ruokaa (keitettyä seitiä ja lihapitoista märkäruokaa) sekä kissan mallasta.

Nyt taas sama alkoi uudestaan - ensin pieniä oksennuksia, sitten samanlainen pötkylä, pian kaiken syömänsä ja mahanesteitä. Vettä ei ole ainakaan toistaiseksi juonut.

Mitä ihmettä tämä voi olla, onko kenelläkään ollut samanlaista ongelmaa? Eläinlääkäri tuumi että varmaan karvaa vaan niin paljon vatsassa/suolistossa, mutta tuntuu jotenkin oudolta. Ei kai noin valtavia matojakaan voi kissalla olla mitä se pötkylä oli 😅

Taas soiteltava varuilta eläinlääkäriin, mutta koska viimeksi oli sitä mieltä ettei oikein muuta voida tehdä ja kun yleisvointi kissalla on hyvä niin ei ole niin suurta hätää niin en tiedä mitä ne tälle nyt sitten pystyvät tekemään - ehkä antamaan ainakin uuden pahoinvointilääkeinjektion?

Lisätietona vielä että on ulostanut ja virtsannut nyt näiden "normaalien" kolmen päivän aikana kyllä.

3

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyypillinen ikäväksi päässyt tukos: karvoja. Kissalle pitäisi nyt pikaisesti juottaa paraffiiniöljyä ensiavuksi.
      Jatkossa: kissan pitää saada syödä ruohoa, joko ulkoilun yhteydessä luonnon ruohoja, tai kasvatatte kauraa tai muuta sopivaa kissanruohoa.
      Tukos voi olla hengenvaarallinen, toimikaa.
      Merkillinen eläinlääkäri kyllä, jos ei tuota osannut diagnosoida.
      Jos suolistossa on tukos, ei siitä kulje ohi mikään sapuskamassa.

    • Anonyymi

      Otettiinko kissaltasi labrat ja ultra? Kissasi on jo sen ikäinen, että perusteellinen terveystarkastus ja ainakin veri- ja virtsakokeet pitäisi vuosittain ottaa. Kissan pahoinvointiin ja oksenteluun voi olla montakin syytä. Laitan oheen lainauksen Koirakissaklinikan nettisivuilta kun ilmeisesti linkkejä ei saa laittaa. Toivottavasti olet käyttänyt kissaasi pieneläimiin erikoistuneella klinikalla etkä ns. konitohtorilla. Tämä ei ole mainos, en ole em. klinikan asiakas.

      Lainaus alkaa: "Oksentelu voi johtua ruuansulatuskanavan tukoksesta, tulehduksesta tai toksiineista eli elimistölle vieraista aineista. Vierasesineet ja kudoksen liikakasvu voivat johtaa tukoksiin. Kudosmuutoksia aiheuttavat sekä tulehdukset että kasvaimet. Tulehdussairauksien syitä ovat loiset, allergiat tai immunologiset tekijät. Kissat ovat tunnettuja siitä, että monet lääkkeet aiheuttavat oksennusreaktion.

      Oksentaminen voi olla peräisin myös ruuansulatuskanavan ulkopuolelta: tulehdus vatsaontelossa (vatsakalvontulehdus), neurologiset sairaudet, kuten sisäkorvantulehdus, tai aineenvaihduntasairaus aiheuttavat oksenteluoireita. Stressaava kissa oksentaa herkästi. Tämä tulee esille matkapahoinvointina, tai kuolaamisena esimerkiksi eläinlääkärin vastaanotolla.

      Monet sisäelinperäiset sairaudet oireilevat kissalla oksenteluna. Näitä ovat maksa- ja munuaissairaudet, haimatulehdus, sokeritauti, kilpirauhasen liikatoiminta ja jopa virtsatietulehdus. Aineenvaihduntasairauksia selvitetään veri- ja virtsanäytteillä. Kuitenkin hyvin monilla kroonisesti oksentavilla kissoilla ongelma on ruuansulatuskanavassa. Tällöin veri- ja virtsanäytteet saattavat olla täysin normaalit. Ruokatorven sairaudet eivät tyypillisesti aiheuta oksentamista vaan regurgitaatiota: kissa pulauttaa ruuan, usein sulamattomana, ilman oksennusrefleksiä. Suurin osa ruuansulatuskanavan ongelmista on ohutsuoliperäisiä tulehdus- tai kasvainsairauksia" Lainaus loppui.

    • Anonyymi

      Hei. saiko kissa tukoksen pois autettuna, vai kävikö pahemmin? Pitikö leikata?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe