En tiedä kuuluuko tänne vai muualle.
Mulla on takana vähän kimurantti suhde. Olen varattu ja vajaa vuosi sitten tutustuin ikäiseeni 50 v eronneeseen naiseen. Suhde oli kovin erikoinen on/off tyyppinen.
En ole aiemmin kokenut tai tavannut mitään tämän kaltaista kaikessa erikoisuudessaan. En tiedä olinko minä syy vai mistä nämä kokemani tilanteet johtui.
Ex-partnerini/ystäväni luonteen piirteitä oli:
- saattoi vaihtaa moodia läheisestä ota-minut-lähelle fiiliksestä mene-pois, liki kesken lauseen
-puuskan ilmetessä antoi tulla täysilaidallisen kritiikkiä ilman minkäänlaista estoja
- läpsäytti/löi avokämmmenellä kasvoille/poskelle (tapahtui kerran) ja kun otin tapahtuneen puheeksi loukkaantui syvästi.
- saattoi olla eilen empaattinen, hellä, rakastavainen ja huomenna pisti suhteen katkolle ja viikon päästä pyysi kahville/syömään/sieltä kotiinsa ja kotona se johti rakasteluun ihanaan yhdessäoloon.
-Saattoi seuraavana päivänä kieltää koskemasta ja vaatia istumaan metrin päässä.
- Saattoi tokaista illalla "tänään on turha odottaa seksiä " ja kun kävimme nukkumaan oli yllättynyt miksi minulla on yöpuku päällä ja lopulta rakastelimme hänen aloitteesta.
Saattoi rakastelun jälkeen nyyhkyttää "kyllä mä sua rakastan.." ja seuraavana päivänä kielsi tunteensa, kielsi rakastaneensa ketään aiemmissakaan parisuhteissaan, ex miestään yms.
Kun tapasimme (joko muuten vain tai tauon jälkeen) , hänen aloitteesta, en saanut halata tai koskea ennen kun hön antoi luvan. Lupaan saattoi mennä 10 - 30 min.
Toisinaan esim kaupassa tuli vähän yllättäen aivan liki ja pyysi hyväilemään/silittämään peppua hellästi tai painautui liukuportaissa liki ja suuteli hellästi tai jopa intohimoisesti.
Kun minusta alkoi tuntumaan että olen rakastettu, haluttu tiesin, opin pelkäämään, että kohta pohjoistuuli puhaltaa, jäälohkareita tippuu ja suhteen loppukin sillä erää saattoi olla, lähellä.
Vaati suhteemme muuttumista viralliseksi, yhteen muuttamista tai edes asiaa pohtimaan ja kun kerroin pohtivani ja olevani valmis alkaa rakentamaan parisuhdetta, hän käänsi kelkkansa. Ennen kelkankääntöä rohkaisi, tuki ja tsemppasi pääsemään irti vanhasta suhteesta.
Kun lopulta hermostuin ja läksin hänen luotaan pois, hän katkaisi/lopetti suhteemme, ei suostunut sovittelemaan ja liene palasi/on palaamassa n 2 kk tuon jälkeen exänsä luo... Olivat eronneet vuosia sitten mutta lasten kautta yhteyksissä.
Miksi jaksoin suhdetta? ihan siksi että ne hellät hetket, huomio, empatia rakkauden tunteet ja tunnustukset oli jotain sellaista huumetta minulle jota tarvitsin tuohon elämän tilanteeseen, jota en saanut/saa.
Suhde kesti taukoineen n 8 kk. puolet ajasta suhde oli tauolla. Tauot olivat noin kuukauden mittaisia. Tapailimme joka toinen viikko (jos suhde ei ollut tauolla) kun hönen lapset olivat ex miehellään.
Loppuajoilla mietin tulisiko ottaa mt-asiat/terapia puheeksi hänen kanssaan. Suhde loppui ennen kuin otin puheeksi.
Valitti toisinaan masennuksesta ja tyhjyyden tunteesta.
Tunteet vaihtuivat hellästä ärtymykseen tai jopa vihaan liki ilman syytä ja varoitusta.
Joku noita edellämainittuja ilmiöitä taoahtui yleensä vähintään kerran kun vietimme aikaa yhdessä.
Mikä häntä, minua ja meitä vaivasi?
Tiedän, olen varattu ja mitä tein, ei ole ollut oikein. Mun tekoihin on taas omat syyt joita työstän tahollani.
Ihmeellinen suhde.
Anonyymi
1
963
Vastaukset 1
- Anonyymi
Häntä vaivasi epävakaapersoonallisuus. Paljon yhteistä narsistisuuden kanssa ja on nimenomaan tuommoista toisilla ihmisillä pelailua. Pysy erossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981067
- 50912
- 119883
- 145857
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40649Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu186607- 32559
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47558- 68544
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 80530
- 39489
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3464- 45463
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31456- 41456
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61450Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446