Haluaisin kivoja loruja lapseleni!!

Voisiko joku autaa mua siinä että saisin kivoja lorjuja lapselleni olisi tosi kivaa saada niitä. Joten jos tiiätte niin kirjoitakaa mulle niitä olkaa kiltejä! Vaika tähän sähkö posti osoiteeseen [email protected] Olisi tosi kivaa jos joku voisi autaa mua laulutkin käyvät!
42246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!

Olipas kiva keskustelunavaus!Aattelin vaan, että voisi niitä loruja lähetellä tännekin palstalle, niin vähän useammat voisivat niistä nauttia ja ehkä tehdä löytöjäkin...

Tässä oma ehdotukseni - tähän on sävelkin,mutta menee myös lorutteluna.Varmaan kyllä monelle tuttu.

Hopoti hopoti hopoti hoi!
Varsa hypäten hirnuu.
Lopoti lopoti lopoti loi!
Voita Valpuri kirnuu.
Voin minä voitelen leivällein,
leivän vien minä varsallein.
Sitten ei varsani pelkää,
hei! jopa pääsin sen selkään!

Äänestä
  • Pienen pieni veturi aamulla kerran hieroi hyvin savuisia silmiään.Sitten se pihisi ja puhisi ja yski tsuk tsuk tsuk lähdetään!!! tu tuuuu!!!ja nosta ipana ilmaan

    Äänestä

Hei laita www.google.com
hakusanaksi loruja lapsille- löytyi perinteiset upeat lorut , jotka voit tulostaa :)

Äänestä

Nämä tuli ihan ensimmäiseksi mieleen:

"Kiikuri kaakuri kirjava lintu,
mikä sielä muorin kaapissa vinku?
Siellä oli sellanen elävä,
jolla oli nokka terävä. "

Tähän olisi sävelkin. Mummo lauleli tuota aikoinaan minulle ja kiikutti samalla jalkansa päällä. Siis istui itse tuolilla ja muksu jalkoterän päällä, mummo piti käsistä kiinni.


"Soutaa, huopaa, pitkin rantaa.
Laivat on lastis, miehet on maistis.
Laiva kaatuu kumoo-oon..."

Tätä taas kuulin yhden kotkalaisen isipapan hokevan pikkupojilleen. Taapero istui isin sylissä, kasvot isään päin. Isä teki "soutuliikkeitä" lapsen käsillä lorun tahtiin ja lopussa tietysti kaatoi lapsen sylissään kumoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mimi kirjoitti:

Voisiko joku autaa mua siinä että saisin kivoja lorjuja lapselleni olisi tosi kivaa saada niitä. Joten jos tiiätte niin kirjoitakaa mulle niitä olkaa kiltejä! Vaika tähän sähkö posti osoiteeseen [email protected] Olisi tosi kivaa jos joku voisi autaa mua laulutkin käyvät!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu