Helsingissä on helppo tuntea itsensä köyhäksi, vaikka tienaisi lähes keskituloisen suomalaisen verran eli 30 000 euroa vuodessa. Asuminen haukkaa valtaosan nettotuloista ja varsinkin kantakaupungissa elämiseen jää vain muutama euro. Monessa muussa kaupungissa samalla rahalla eläisi paljon leveämmin. Taloussanomat vertaili elämisen hintaa 25 kaupungissa. Katso missä eläisit edullisimmin. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001689100.html
Helsingin ydinkeskustassa esimerkkihenkilö maksaisi asumisestaan yli 21 000 euroa vuodessa. Tämä tarkoittaa, että hänen tuloistaan 93,5 prosenttia menisi asumiseen, joten ruokaan ja muuhun kulutukseen jäisi 123 euroa kuukaudessa eli 4 euroa päivässä.
Selvästi halvimmalla hän asuisi Kouvolassa. Siellä hänen asumiskustannuksensa olisivat vain neljännes Helsingin keskustan asumismenoista. Kouvolassa 30 000 euron tuloista alle neljännes menee asumiseen ja asukkaalle jää vielä liki 17 000 euroa vuodessa tai 46 euroa päivässä muuhun elämiseen.
Asumiskulujen jälkeen varat
4
142
Vastaukset
- Anonyymi
Aika tarkoitushakuinen sepustus. Puhutaan yksittäisestä henkilöstä, joka ei osta 75 neliöistä asuntoa, koska yksin asuva ei sellaisia neliömääriä tarvitse mihinkään, vain hullu hankkii ylimääräistä siivottavaa. Tietenkin kerroin pysyy varsin samana vaikka verrattaisiin pienempien asuntojen välillä, mutta silloin jäisi ainakin pois tuo raflaava "4 euroa päivässä ruokaan" klisee. Seuraavaksi tullaan siihen, että Helsingin ydiskeskustassa ei kannata yksinasuvan edes hankkia omistusasuntoa, etenkin näin yksiöden ja kaksioiden jyrkästi laskevien vuokrien aikaan. Yli 40 m2 kaksion kun saa tällä hetkellä noin tonnilla, jopa alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001689100.html
Kannattaa lukea artikkeli kokonaan."Kannattaa lukea artikkeli kokonaan."
Niin kannattaisi, sinunkin. Mikä minun vastauksestani meni yli ymmärryksen?
Miksi et muuttaisi Suonenjoelle, hyvässä kunnossa oleva omakotitalo maksaa alle 30.000 euroa!
Ai niin, siellä saa sitten vähemmän tukia kuin pk-seudulla!!! - Anonyymi
1000e kuussa on aivan helvetisti bruttopalkkaa, jotta joku loinen saa kotona katsella ostos-tv:tä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802230- 1751851
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701702Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1101528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261494- 1091230
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1661102Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää148946Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58945