Kylläpäs oli demokratian väheksntää Mölsältä taannoin Lieksan lehdessä. Ihmetteli, että valtuuston kokouksessa oikein äänestettiin henkilövalinnosita. Tapana on kuulema se, että päättäjät valitaan puolueiden ehdotusten ja ryhmien sopimusten mukaan läpihuutojuttuna. Heitän Mölsälle kyssärin, miksi sitten valtuuston kokousta ylipäätään tarvitaan. Lieksan lehdelle ja Ilmoitustaululle voitaisiin pistää valinnat ilman kokousta.. Lopputulokseen en ota kantaa, mutta avoimuutta kannatan.
Lieksan lehden outo pääkirjoitus
20
707
Vastaukset
- Anonyymi
Mölsä jää (onneksi) eläkkeelle ensivuonna. Jos alkaisi vain pikkuhiljaa väistymään ettei kieli kulu liikaa herrain nuolennasta.
- Anonyymi
Taas on mielensäpahoittajat lukeneet lehteä ylösalaisin.
- Anonyymi
Minun piti lukea se pääkirjoitus uudelleen, kun en muistanut tarkkaan. En havainnut siinä mitään kummallista. Tosin muutamille poliitikoille oli "terveisiä".
Voidaan siis todeta, että se kirjoitus meni maaliin, ainakin siltä osin. Kyllähän siitä nyt kannattaa jo närkästyä.
- Anonyymi
Samaa on kuule ihmetellyt moni. Läpihuutojuttu vai valtuuston arvokas kokous, jossa saa keskustellakin kuntalaisten kuullen?
- Anonyymi
Ei kai hävinnyt taas nillitä.
- Anonyymi
Etkö ymmärrä lukemaasi?
- Anonyymi
Reijo Kortelainen osaa kohta sanoa, kuinka monta miljoonaa euroa tämäkin demokraattinen temppu maksoi?
- Anonyymi
Hävinnyt nillittää edelleen😂
- Anonyymi
Reke on jo hävinnyt pelinsä. 👏🤣
- Anonyymi
No joo, ei se Mölsä mitään edistystä lieksalle haluakaan. Pelkästään tietää sen rikkaitten ja valtaapitävien kerman piirit tuntee, millään muulla väliä kuin ajaa niiden asiaa.
- Anonyymi
Just niin!
- Anonyymi
Kyllä LL lapsien asioita ja vanhuksiin liittyviä juttuja on ollut. Aika rajoittunut uutisointi olisi jos pelkästään ns. Lieksan kermasta juttuja olisi.
- Anonyymi
Jokainen kuitenkin yrittää parhaansa.
- Anonyymi
Mikä ihmeen vimma on päätoimittajaa haukkua? On ihminen paikallaan, mitä pahaa on tehnyt? Miksi ollaan eläkkeelle laittamassa? Ei kai hän ole lähelläkään eläkeikää, kyllä hän sitten lähtee, kun aika on. Toivottavasti ei vielä kohtakaan.
- Anonyymi
Lieksan rikkaitten äänitorvi.
- Anonyymi
Muistelen että hän itse puhui ensi keväästä tai kesästä. Alkakaahan raapustella hakemuksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistelen että hän itse puhui ensi keväästä tai kesästä. Alkakaahan raapustella hakemuksia.
Uusi päätoimittaja on tiedossa ja on mies.
Siitä vaan kaikki päätoimittajan arvostelijat opettelemaan lehdentekoa! Arvostelijan osa on helppo, kai teiltä muukin käy kuin vettä valaen. Sanoisin että kateellisten kylä on Lieksa ,poistuin jo aikoja sitten.
- Anonyymi
Päätoimittaja sanelee toimittajille, mikä on lehden linja uutisoinnissa. Lehti mainostaa, että on 'puolueeton paikallislehti'. Ei siltä vaikuta.
Tutkivaa journalismia kuntalaisten eduksi ei osata tai haluta tehdä. (meidän jotka itseasiassa maksamme päättäjien palkan)!! Jutut tahtoo olla vain pöhinää ja hulinaa, että kaikki olisi muka hyvin kunnassa?
Päätoimittaja laulaa Kepun lauluja ja se nähtävästi estää nyt totuuden kertomisen GFN Lieksa 'mustan kullan' tehtaan toimimattomuudesta ja kaupungin päätöksistä ja rahallisista menetyksistä!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päätoimittaja sanelee toimittajille, mikä on lehden linja uutisoinnissa. Lehti mainostaa, että on 'puolueeton paikallislehti'. Ei siltä vaikuta.
Tutkivaa journalismia kuntalaisten eduksi ei osata tai haluta tehdä. (meidän jotka itseasiassa maksamme päättäjien palkan)!! Jutut tahtoo olla vain pöhinää ja hulinaa, että kaikki olisi muka hyvin kunnassa?
Päätoimittaja laulaa Kepun lauluja ja se nähtävästi estää nyt totuuden kertomisen GFN Lieksa 'mustan kullan' tehtaan toimimattomuudesta ja kaupungin päätöksistä ja rahallisista menetyksistä!!Testasin totuuden kirjoittamista GFN uutisoinnista jo vuonna 2019. Silloin eivät vinkkiäni ymmärtäneet, ei niin toimittaja, kun ei myöskään päätoimittaja. Heiltä puuttui osaaminen perehtyä pyrolyysinesteeseen ja lehdessä kirjoitettiin kaikki "huuhaa", mitä savolainen syötti lehden toimitukselle omasta "bioöljystään".
Turha odottaa asiantuntevaa ja rehellistä artikkelia Lieksan Lehdeltä Kevätniemen jalostamosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1544281Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville703980Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123194Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1242800- 1832517
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa341692Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka581484- 611410
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141153IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih171141