Lattiapiirissä reikä, kuka maksaa

Anonyymi

Meidän vesikiertoisessa lattilämmityksessä on ilmeisesti vuoto. Uusi talo ja putkimiehen painekokeessa paineet katoaa tällä hetkellä.
Onko kenellekkään valuutusyhtiö korvannut mitään koskaan? Mietin että eikö vika ole aina materiaaliassa tai työvirheessä? Entäpä jos betonin porareikämittauksessa on sattunut vahinko (mikä ei kyllä näkynyt silloin mitatuissa arvoissa), kuka sitten maksaa?

Ahdistuneena kyselen

5

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse avaisin lattian vuotokohdasta hitaasti ja huolellisesti ja kuvaisin koko tapahtuman. Betoniin poratun reiän pitäisi näkyä, jos se on osunut putkeen.

      Kannattaa ensin jutella vakuutusyhtiön kanssa ja sopia mitä tämän kanssa tehdään. Ne saattaa suostua korvaamaan ja hakea rahoja vaikka lvi-urakoitsijalta, jos on käynyt moka.

      • Anonyymi

        Ensin vaan pitäisi löytää se vuotokohta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin vaan pitäisi löytää se vuotokohta.

        Siihen varmaan löytyy välineensä alan yrityksiltä. Kosteusmittareita, kuvausmenetelmiä tai mitä lie.


    • Anonyymi

      Lämpökameralla voi etsiskellä vuotokohtaa. Toinen vaihtoehto on pistää paineilmaa tai vettä ja etsiä äänen perusteella vuotoa helevetin kalliilla vuodonilmaisimella (laitteessa on tykistöpatterillinen erittäin herkkiä mikrofoneja).

      Jos kyseessä on äkillinen tapahtuma, saattaa vakuutusyhtiö mahdollisesti jotain korvata. Luultavasti laskevat kuitenkin rakennusaikaiseksi virheeksi, mistä on joko rakennuttaja tai työn tehnyt vastuussa. Yleensä rakentaja vastaa. Ei kun reklamoimaan.

      Jos kyseessä on betoniin valettu putkisto, niin useimmiten reiät ovat syntyneet valussa. Onko painekoe tehty ennen vai jälkeen valun?

      Jos reikäpaikka löytyy, niin sitten vaan piikataan lattia auki ja pistetään liitospala minkä jälkeen kuraa päälle.

      Jos ei löydy, niin tuplateräisellä roilotuskoneella lattiaan railot ja uutta putkea peliin.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista.
      Meillä kävi nyt onni. Kun painekokeita tehtiin, löytyi paineen lisääntyessä teknisessä tilassa olevasta putkesta vuotava liitos. Kun tämä kiristettiin ja painekoe tehtiin uudelleen, pysyi paine mittarissa sen 1,5 tuntia. Lattiapiirissä ei ole siis vikaa. Putket on testattu ennen betonivalua ja silloin olleet ehjät. Meidän tapauksessa putket olisi voinut rikkoa vain betonin porareikämittaus, jonka tilasimme itse ennen kuin vesieristys aloitettiin. Reijät siis kylpyhuoneessa. Kyllä tänään sohvalla hikoillessa mietti, mistä rahat uuteen kylppäriin ja ennen kaikkea, minkälaiset laatat ;)
      Meidän LVI urakoitsia kertoi, että jos olisi todettu, että lattian lämmitysputkissa olisi ollut vuoto, olisi meidän pitänyt ensimmäisensä ottaa yhteys vakuutusyhtiöön. Heidän yhteistyökumppaninsa olisi tehnyt jatkotutkimukset.
      Vaikka nyt itse säästyimme pahimmalta, olisin silti kiinnostunut siitä, kuinka muilla on mennyt vakuutusyhtiöiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1226
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      92
      1214
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      788
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe