Lattiapiirissä reikä, kuka maksaa

Anonyymi

Meidän vesikiertoisessa lattilämmityksessä on ilmeisesti vuoto. Uusi talo ja putkimiehen painekokeessa paineet katoaa tällä hetkellä.
Onko kenellekkään valuutusyhtiö korvannut mitään koskaan? Mietin että eikö vika ole aina materiaaliassa tai työvirheessä? Entäpä jos betonin porareikämittauksessa on sattunut vahinko (mikä ei kyllä näkynyt silloin mitatuissa arvoissa), kuka sitten maksaa?

Ahdistuneena kyselen

5

281

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse avaisin lattian vuotokohdasta hitaasti ja huolellisesti ja kuvaisin koko tapahtuman. Betoniin poratun reiän pitäisi näkyä, jos se on osunut putkeen.

      Kannattaa ensin jutella vakuutusyhtiön kanssa ja sopia mitä tämän kanssa tehdään. Ne saattaa suostua korvaamaan ja hakea rahoja vaikka lvi-urakoitsijalta, jos on käynyt moka.

      • Anonyymi

        Ensin vaan pitäisi löytää se vuotokohta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin vaan pitäisi löytää se vuotokohta.

        Siihen varmaan löytyy välineensä alan yrityksiltä. Kosteusmittareita, kuvausmenetelmiä tai mitä lie.


    • Anonyymi

      Lämpökameralla voi etsiskellä vuotokohtaa. Toinen vaihtoehto on pistää paineilmaa tai vettä ja etsiä äänen perusteella vuotoa helevetin kalliilla vuodonilmaisimella (laitteessa on tykistöpatterillinen erittäin herkkiä mikrofoneja).

      Jos kyseessä on äkillinen tapahtuma, saattaa vakuutusyhtiö mahdollisesti jotain korvata. Luultavasti laskevat kuitenkin rakennusaikaiseksi virheeksi, mistä on joko rakennuttaja tai työn tehnyt vastuussa. Yleensä rakentaja vastaa. Ei kun reklamoimaan.

      Jos kyseessä on betoniin valettu putkisto, niin useimmiten reiät ovat syntyneet valussa. Onko painekoe tehty ennen vai jälkeen valun?

      Jos reikäpaikka löytyy, niin sitten vaan piikataan lattia auki ja pistetään liitospala minkä jälkeen kuraa päälle.

      Jos ei löydy, niin tuplateräisellä roilotuskoneella lattiaan railot ja uutta putkea peliin.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista.
      Meillä kävi nyt onni. Kun painekokeita tehtiin, löytyi paineen lisääntyessä teknisessä tilassa olevasta putkesta vuotava liitos. Kun tämä kiristettiin ja painekoe tehtiin uudelleen, pysyi paine mittarissa sen 1,5 tuntia. Lattiapiirissä ei ole siis vikaa. Putket on testattu ennen betonivalua ja silloin olleet ehjät. Meidän tapauksessa putket olisi voinut rikkoa vain betonin porareikämittaus, jonka tilasimme itse ennen kuin vesieristys aloitettiin. Reijät siis kylpyhuoneessa. Kyllä tänään sohvalla hikoillessa mietti, mistä rahat uuteen kylppäriin ja ennen kaikkea, minkälaiset laatat ;)
      Meidän LVI urakoitsia kertoi, että jos olisi todettu, että lattian lämmitysputkissa olisi ollut vuoto, olisi meidän pitänyt ensimmäisensä ottaa yhteys vakuutusyhtiöön. Heidän yhteistyökumppaninsa olisi tehnyt jatkotutkimukset.
      Vaikka nyt itse säästyimme pahimmalta, olisin silti kiinnostunut siitä, kuinka muilla on mennyt vakuutusyhtiöiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. Millä alalla olet töissä?!

      😊
      Ikävä
      48
      547
    Aihe