Hassu aborttilaki Saksassa

Anonyymi

Katselin tuossa sarjaa Letzte Spur Berlin (Jäljet päättyvät Berliiniin). Siinä tuli vastaan sellainen outous Saksan aborttilainsaadännössä, että jos abortin tekee viimeistään rv. 12, JA on saanut pakollista aborttineuvontaa, abortti on edelleen lainvastaista muttei kuitenkaan rangaistavaa.

Tietysti kyseinen sarja on fiktiota, mutta uskoisin että tuollaiset asiat sarjassa on kuitenkin käyneet faktantarkastuksen läpi.

Musta tuo on muutenkin aika hyvä sarja. Tää on ensimmäin aborttia käsittelevä jakso jonka muistan tuossa sarjassa nähneeni. https://areena.yle.fi/1-50570333?autoplay=true

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, näkyy pitävän paikkansa. Löysin YLE:n sivuilta 11.12.2018 päivätyn uutisen Saksan aborttikäytännöistä. Sanonpa että, järjetöntä. Onneksi täällä on höllempi laki kuin tuolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6506
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      92
      5845
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3839
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3812
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1595
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1497
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1412
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1229
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1203
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1187
    Aihe