Raha antaa kokoomuslaiselle syyn ajaa toriparkkia kuin käärmettä pulloon:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ff95d9e0-00ae-4ea0-8f0c-3ffb8ffae286
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ff95d9e0-00ae-4ea0-8f0c-3ffb8ffae286
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No nui just. Ja demulei myäski Terveystaloki ku on siin iha lähel.
Ei yllätä. Persut ei tollaseen saatanan kieroiluun lähtis mukaan. Mut kokoomus kieroilee aina kun annetaan mahdollisuus. Hymy naamalla.
Meillä demareissa ei lahjuksista tiedetä ainakaan yhtään mitään🤷♂️
Eikö edes 65n tuuman vertaa?
Ja jos tiedetäänkin vähän, niin emme me niistä tuomioita saa. Jos nyt kävisi sellainen takaisku, että joutuisimme oikeuteen, niin emme kuitenkaan saisi tuomiota. Meidän katsotaan ollen niin tyhmiä, että sen takia emme ymmärtäneet lahjuksia lahjuksiksi.
Kokoomus nolasi itsensä taas pahemman kerran 🤭
Hankkeen taustavoimat,kun laittavat riittävästi rahaa kokoomuksen paikallisjärjestön tilille,niin varmasti ajavat asiaa tosissaan.
Kokoomushan on rahalle perso.
Kokoomus on omistavan luokan etujärjestö. Jos et halua tukea esim kiinteistönomistajia toriparkeilla, rakennusliikkeitä rahakkailla parkkitaloilla tai muilla hyvillä tehdastonteilla älä äänestä Kokoomusta. Ei Kokoomus ajattele kaikkien kuntalaisten asioita se junttaa lähipiirilleen helppoja rahasampoja läpi perustellen ne nyt sitten millä tulevaisuusdiipadaapalla tahansa. Konsultit, kehittäjät eli hännystelijöiden armeija keksii kyllä tarvittavat adjektiivit hankkeiden hehkutukseen kivaa palkkiota vastaan yhteiskunnan kirstua hyödyntäen. Kaikki on kivaa, mahtavaa ja fantastista aina siihen asti kun huomataan ettei hanketta kukaan edes käytä/tarvitse. No massit on kääritty ahneisiin taskuihin jo. Who cares?
Luojan kiitos hämeenlinnan politikot eivät ole koskaan ottaneet lahjuksia vastaan. Menisi uskottavuus täysin.
Paitsi kokoomus. Tapana on.
Ei ole. Varo mitä kirjoitat!
Miksi pitäisi varoa? Eikö asioista voi keskustella asiallisesti?
Eiköhän tuo Turun kokoomuksen toriparkkirahan vastaanotto lahjukselta vaikuta ainakin Iltalehden toimittajan mielestä? Onko tilanne Hämeenlinnassa samankaltainen esim. Raution vaalirahoituksen suhteen? Mistä vaalirahoitustiedot löytää, pitäisihän niiden olla julkisia?
Ei vaalirahoitus ole laitonta.
Vaalirahoitus ei ole laitonta, mutta äänestäjien olisi hyvä tietää, keiltä valtuuston jäsenet ovat saaneet vaalirahaa ja kuinka paljon, jotta äänestäjät voivat tehdä harkittuja päätöksiä siitä, ketä ehdokasta äänestävät seuraavissa kunnallisvaaleissa. Esim. Turun tapauksessa toriparkki tuskin olisi toteutunut ílman kokoomuksen ehdokkaille osoitettua vaalirahaa, jonka maksajina olivat toriparkista hyötyvät tahot. Onko tilanne Hämeenlinnassa samankaltainen, jotkut tahot, äänekkäimpänä Sari Rautio, kannattivat toriparkkia lähes hurmoksellisesti? Mistä Hämeenlinnan eri ehdokkaiden vaalirahoitusmäärät ja tukijat saa selville, niidenhän pitäisi lain mukaan olla julkista tietoa?
Vaaliavustus kannattaa jakaa niin moneen osaan, että jokainen avustus alittaa sen summan joka tarvitsee ilmoittaa. Näin voi tukea nimettömänä mutta kuitenkin niin reilusti että ehdokas on tavallaan on sen jälkeen itselle ostettu asiamies.
Persujen käyttämä keino.
Saako persut sossusta vaalirahaa?
"Vaaliavustus kannattaa jakaa niin moneen osaan, että jokainen avustus alittaa sen summan joka tarvitsee ilmoittaa. Näin voi tukea nimettömänä mutta kuitenkin niin reilusti että ehdokas on tavallaan on sen jälkeen itselle ostettu asiamies."
On hyvä, jos onnistutaan pitämään vaalirahoitus äänestäjiltä salassa sekä tieto, mistä vaalirahoitustiedot saisi halutessaan. Vaalirahoitusjärjestelmä tulisi pitää läpinäkymättömänä ja bysanttilaisena ja kansalaisilta salattuna, tieto lisää vain tuskaa.
Röyhkeää kokoomukselta.