Työvoimapula on täällä kohta totta!

Kainuuseen on tulossa Naton tukikohta kun liitymme Natoon samalla kun F35 hävittäjät saapuvat korvaamaan nykyiset Hornet hävittäjät. Se on todella iso ja rahakas hanke Kainulle. Ongelma on vain osaavan työvoiman saanti jota joudutaan todennäköisesti hankkimaan isolla palkoilla. Tulevaisuus on siis vauras ja turvallinen!
971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eipä tule elintasopakolaisia tänne kun joutuisivat tuonne tukikohtaan töihin, kyllä sillä sana kulkee ettei Kainuuseen kannata mennä koska siellä on oikeasti kohta työvoimapula!

Äänestä

V.A. ginapula täällä on eikä mikään muu.

Äänestä
  • Ei ne kauaa velttokullisten kanssa viihdy.

    Äänestä

Maahanmuuttajat tuntuvat katoavan postinjakelustakin.

Äänestä

Palkat nousee ja työpaikkoja syntyy rakentamisen aikana ja myöhemmin tukikohdan pyörittämiseen.

Äänestä

Kuulema tulee myös 5 B52 pommikonetta vakituisesti Uuteen tukikohtaan jolloin tukikohtaan rakennetaan iso lentokenttä. Mahdollisia tunnuksettomia sotilasjoukkoja voidaan sitten myös mattopommittaa.

Äänestä
  • Hyvä että saadaan vähän torjuntakalustoa idän imperialisteja vastaan.

    Äänestä

Palkanmaksajat puuttuu Suomesta. Ilmainen ja halpa työvoima kyllä kelpaa.

Äänestä

Putinilla on samanlaiset otteet kuin ihailemallaan Stalinilla. Stalin ja Hitler olivat muuten aivan samallalailla ajettelevia ja tekeviä narsisteja.
Putin jos hyökkyilee tännepäin niin Pietariin vaan kunnon mattopommitus. Siinä B52 pommikoneet ja F35 hävittäjät yhteistyössä ovat voittamattomia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kainuuseen on tulossa Naton tukikohta kun liitymme Natoon samalla kun F35 hävittäjät saapuvat korvaamaan nykyiset Hornet hävittäjät. Se on todella iso ja rahakas hanke Kainulle. Ongelma on vain osaavan työvoiman saanti jota joudutaan todennäköisesti hankkimaan isolla palkoilla. Tulevaisuus on siis vauras ja turvallinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu