Onko kellään samanmoista ongelmaa, tai siis uskon että on koska mikäännharvinainen juttu ei ole kyseessä mutta hakusessa olisikin konstit jolla helpottaa?
Eli alustusta: minulla on todetta rangassa virheasioita ja skolioosia sekä fasettinivelongelmaa. Silloin tällöin tulee (esim pitkän istuminen seurauksena) kunnon alaselkäkramppi jolloin ei meinaa pystyä edes kävelemään.
No nyt tuli taas. Tällä kertaa kipu heijastuu myös reiteen. Polttaa ja sattuu niin perhanasti että hyvä kun postilaatikolle pääsee. Joskus fysiatrian el määräsi Lyricaa selkävaivoihin mutta en suostu kyseiseen lääkkeen koskemaan. Nyt oma lääkärini määräsi 1G panadol x 3 /vrk sekä Burana 600mg x 3 /vrk. Vaan ei meinaa auttaa. Tiedän että jossain vaiheessa tämä taas helpottaa mutta oletteko löytäneet keinoja kivunhallintaan?
Kiitos
Kova alaselkäkipu ja reiden polte/kipu
9
2113
Vastaukset
- Anonyymi
Reisikipu varmaankin heijastuu selän ns. virheasennosta. Itselläni nivelrikko lonkassa saa aikaan sisäreiden vihlovaa kipua.
Lienet kokeillutkin jo kylmägeelia, itselläni rentouttaa lihaksen ainakin joksikin aikaa, jotta pääsee liikkeelle. Pari, kolme kertaa päivässä käytän, välillä peruskylmägeeliä ja välillä Arthro kylmägeeliä. - Anonyymi
Vaikuttaa enemmän hermokivulta eli jotain siihen sopivaa lääkettä pitäisi kokeilla Buranan lisäksi ja Panadol pois, vaikkapa Panacodia aluksi. Burana-tyyppiset lääkkeet sopii paremmin revähdyksiin, tulehduksiin yms. Lisäksi sitten voit kokeilla esimerkikisi kylmägeeliä.
Monisairas- Anonyymi
Juu tuota kylmää täytyy kokeilla. Aiemmin ei tosiaan ole näin reisi kipuillut/kramppaillut. Panacodista ei tule muuta kuin ummetusta ja Lyricat yms unohdan vielä toistaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu tuota kylmää täytyy kokeilla. Aiemmin ei tosiaan ole näin reisi kipuillut/kramppaillut. Panacodista ei tule muuta kuin ummetusta ja Lyricat yms unohdan vielä toistaiseksi.
Kaikilla ei tämä oopiumjohdannainen muutu vaikuttavaan muotoon yhtä hyvin ja tulee vain haittoja. Myös itsellä tulee herkemmin ummetusta mutta varsinkin väsymystä ja aivosumua (on muitakin syitä) milloin puhe ja ajattelu ei oikein ole synkronissa, jolloin tulee helpommin puhuttua mitä sattuu. Tänään mm.eräs kiitos jäi sanomatta ja tuli kai ihan muu sekä sitten sanoin ihan eri tavalla kuin ajattelin). No toi loppu nyt on harmitonta, mutta ummetus voi olla tosi hankala ja samoin aivosumu.
Monisairas - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikilla ei tämä oopiumjohdannainen muutu vaikuttavaan muotoon yhtä hyvin ja tulee vain haittoja. Myös itsellä tulee herkemmin ummetusta mutta varsinkin väsymystä ja aivosumua (on muitakin syitä) milloin puhe ja ajattelu ei oikein ole synkronissa, jolloin tulee helpommin puhuttua mitä sattuu. Tänään mm.eräs kiitos jäi sanomatta ja tuli kai ihan muu sekä sitten sanoin ihan eri tavalla kuin ajattelin). No toi loppu nyt on harmitonta, mutta ummetus voi olla tosi hankala ja samoin aivosumu.
Monisairas...siis herkemmin ummetusta maksimiannosta pidempään syödessä. Ihan kaikkea särkyä ei tämäkään poista eikä yhdessä Ibuxinin kanssa minkä otan lisäksi, jos ei oikein vaikuta pelkältä hermosäryltä. Vahvoja opiaatteja en ole kotona syönyt, mutta on kokemusta suoneen annosteltavista kipulääkkeistä.
Monisairas - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...siis herkemmin ummetusta maksimiannosta pidempään syödessä. Ihan kaikkea särkyä ei tämäkään poista eikä yhdessä Ibuxinin kanssa minkä otan lisäksi, jos ei oikein vaikuta pelkältä hermosäryltä. Vahvoja opiaatteja en ole kotona syönyt, mutta on kokemusta suoneen annosteltavista kipulääkkeistä.
MonisairasJuu opiaatteja en ole nyt minäkään. Erään toisen operaation yhteydessä sairaalassa sain Oxynormeja ja oli aika tehokkaita:) Kuitenkin semmoiset peruslääkkeet että en kotona uskaltaisi edes kokeilla. Ei kai tässä auta kuin olla ja odottaa hampaat irvessä että selkä ja reisikipu ajan kanssa helpottaa
- Anonyymi
Naprokseeni voisi olla kuurina paras.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naprokseeni voisi olla kuurina paras.
Ei särje vielä tarpeeksi, että edes testaisit opiaatin käyttöä
Elämä on täynnä valintoja
- Anonyymi
Voisiko akupunktiosta olla apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045271Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12326006SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011213Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17310814Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229717Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491