OULU ja AKVATEK

omistamme vaimon kanssa v- 1966 rakennetun omakotitalon. taloon tehty uusi laajennusosa 1980 vaihteessa, mutta vanha viemäröinti jäi jäljelle. Tänä kesän kävi meillä ko. firman Akvatek edustaja ja esitteli vanhan taloviemärin tarkastus,huolto ja mahdollisen kunnon tarkastususohjelman, eli viemärin sukituksen. Edustaja kuvasi viemärin ja kuvaus tallentui muistikortille. Päädyimme tekemään viemärin puhdistuksen, harjaus veden kera. tuohon tehtävään erikoistunut ammattimies saapui sovittuna aikana ja talosta ja sen putkitusjärjestelmistä jotuen tuli ongelmia ja viemärin johtava aloitus putki oli vain n. 50 millin osio josta ei mahtunut normaali 100 millin pyörivä harja kaikkineen sisälle. Niin jouduttiin tyytymään tuhon pieneen 50 millin harjaan joka ei puhdistanut putkistoa toivotulla tavalla. Myöskään vanhaa valurautaista lattiakaivoa ei saatu sovinnolla auki ja tuolta ei päästy sisälle. Eli suunniteltu ja hinnoiteltu työ jäi lähes alkutekijöihin, mutta tuosta kaikesta kertyi n. työpäivän mittainen rupeama. teimme tuosta epäonnistuneesta hommasta Akvatekille huomautuksen ja siellä ymmärrettiin, että vaikeudet ei johtuneet mistään henkilöstä eikä firmasta. Neuvoteltiin hyvässä hengessä ja kokonaishinta kohtuullistettiin meitä kaikkia tyydyttävälle tasolle. Haluan erityisesti huomauttaa, että työn tekijä oli todellinen ammattimies ja osasi hommansa ja eikä yrittänyt väkisin tunkea liian isoja työkaluja viemäriin, eikä muutakaan voimavehjettä vanhan valurautakaivon avaamiseen ja näin vältyttiin vaurioilta. Myös firman esimiestaso oli ystävällistä väkeä ja ymmärsivät kentällä olleet vaikeudet ja esittivät hinnan alentamista tehdystä työstä koska homma ei mennyt kuten oli suunniteltu. Kuitenkin tuosta kaikesta kertyi dokumentointi ja kuvan perusteella saatiin tietää vanhan petoniputkien huonokuntoisuus joka sitten kaivettiin kohta ylös ja putken todettiin yli kahden metrin matkalta menneen jokainen putki poikki ja viemärin loppu osa aina kaivoon asti oli täysin romuna ja painunut maan sisään mutkalle alaskäsin. Putkisto vaihdettiin muoviputkeen ja ainakin nyt tuo osa on varmasti kunnossa. Että meillä vaimoni kanssa ei ole pahaa sanottavaa ko. firman toiminnasta vaan päinvastoin
10761896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 107

Vanhimmat

meille tekivät viemäri kartoituksen ja sitten puhdistivat. Iha n hyvä juttu ja työhön nähden hintakin oli kohtuullinen. Ei moittimista

Äänestä
  • Paljonko hinta oli?

    Äänestä

Pyytävät ainaki tuplahintaa ku muut

Äänestä
  • Hinnat ovat neuvottelukysymyksiä. Halpaa ja hyvää ei ole olemassakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hinnat ovat neuvottelukysymyksiä. Halpaa ja hyvää ei ole olemassakaan.

    Jos hinta on markkinahintaan verrattuna kaksinkertainen ja kauppa perustuu kotimyyntiin, mitä tuosta pitäisi ajatella.

    Äänestä

  • Kyllä pyytävät tuplahintaa, saimme puolta halvemmalla kuin heillä ja samanlaisesti tehtynä.

    Äänestä

  • Ja täysin perheestään koko firman toiminta. Muut kun tarjosivat putkiston pesua alle 900 € Akvatek pyytää 1900 €.

    Kyll lestadiolaiset osaa kaksi asiaa hyvin: a) huijata ja kusettas ihmisiä b) hässiä
    pentuja

    Ottakaa aina selvää joksntaholta. Irakkamaailma.fi saa vertailuhinnan ja arvosteluja löytyy. Itse firman työntekijät, Lestadiolaisjumalan armosta, valehtelevat palstoilla. Sunnuntaina saa synnit taas anteeksi!!!

    1Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    Ja täysin perheestään koko firman toiminta. Muut kun tarjosivat putkiston pesua alle 900 € Akvatek pyytää 1900 €.

    Kyll lestadiolaiset osaa kaksi asiaa hyvin: a) huijata ja kusettas ihmisiä b) hässiä
    pentuja

    Ottakaa aina selvää joksntaholta. Irakkamaailma.fi saa vertailuhinnan ja arvosteluja löytyy. Itse firman työntekijät, Lestadiolaisjumalan armosta, valehtelevat palstoilla. Sunnuntaina saa synnit taas anteeksi!!!

    Ei muuten ole Lestadiolais omisteinen firma se on otettu selville ja tarkistettu.
    Nyt haukuit väärää puuta.
    Voivat olla heränneitä, helluntailaisia tai jehovia, tai vaikka muslimeja. En ymmärrä mitä se uskonto tähän kuuluu.
    Vaikka tyytymätön on niin voi olla vain ihmisille.
    Me olimme tyytymättömiä, mutta emme tiedä heidän uskonnollisuuttaan (ei lestadiiolaisa se tarkistettiin) se ei tässä ole pointti. Vaan se että eivät ota vastuuta virheistään.
    Näin tämä Anonyymi vastaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00141 kirjoitti:

    Ei muuten ole Lestadiolais omisteinen firma se on otettu selville ja tarkistettu.
    Nyt haukuit väärää puuta.
    Voivat olla heränneitä, helluntailaisia tai jehovia, tai vaikka muslimeja. En ymmärrä mitä se uskonto tähän kuuluu.
    Vaikka tyytymätön on niin voi olla vain ihmisille.
    Me olimme tyytymättömiä, mutta emme tiedä heidän uskonnollisuuttaan (ei lestadiiolaisa se tarkistettiin) se ei tässä ole pointti. Vaan se että eivät ota vastuuta virheistään.
    Näin tämä Anonyymi vastaa!

    Saitko anteeksi ensi viikolla valehtelusi?

    Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    Ja täysin perheestään koko firman toiminta. Muut kun tarjosivat putkiston pesua alle 900 € Akvatek pyytää 1900 €.

    Kyll lestadiolaiset osaa kaksi asiaa hyvin: a) huijata ja kusettas ihmisiä b) hässiä
    pentuja

    Ottakaa aina selvää joksntaholta. Irakkamaailma.fi saa vertailuhinnan ja arvosteluja löytyy. Itse firman työntekijät, Lestadiolaisjumalan armosta, valehtelevat palstoilla. Sunnuntaina saa synnit taas anteeksi!!!

    Onko lesuja

    Äänestä

Ovelta ovelle kauppiaita

1Äänestä

hyödytön viemärinputsaus 2500€

1Äänestä

Pari viikkoa ja putki on yhtä törtteessä. Mutta jos omistaja on tyytyväinen niin mikä siinä.

Äänestä

99%+turhia+putsauksia.+otetaan+vaan+asiakkaalta+rahat+pois+kuljeksimasta

Äänestä

Mulle soitti putsausfirmasta johtaja ja kysyi tunnenko heidän firmaa (nimeltä siis). Sanoin en, kysyi saako tulla ilmaiseksi videoimaan viemärin. Lupasin, tuli nuori poika kameroiden kanssa ilman alan koulutusta (kysyin sitä). Poika kuvasi ja minä kuvasin pojan käynnin. Poika näytti kuvasta, että viemärissä on saostumaa. Halusi tehdä tarjouksen, annoin tehdä. Ei kuitenkaan tilattu. Alan ihmisenä tiesin, että pääsääntöisesti viemärin toimivuuden takia putken pohjaosassa kuuluukin olla nukkamainen bakteerikasvustomatto, joka liukkaana varmistaa tavaran huilaamisen rennosti eteenpäin. Alottajan tapauksessa kävi hyvin, löyty selvä korjattava vika. Jos jätevesiviemäröinnissä alkaa ilmetä toimintahäiriöitä (huono veto, tulviminen, viemarin haju) on viisainta kutsua kotipaikkakunnan viemärialan Pekat paikalle. Muutoin oireetonta muoviputkistoa on turha rassata jonkun epäselvän videokuvan perusteella. Toinen puhelinpartio halusi tarkistaa yläpohjan villotuksen, että josko on riittävä ja kunnossa. Käytiin vinnillä. Vaikka eristepaksuus oli 1 metri, löyty sieltä muuta paikattavaa 2 tonnin edestä. Ei tilattu.

Äänestä

Julistaako firma?

Äänestä
  • Julisti. Elävää evankeliumia. Jos otit evankeliumin vastaan, sait remontin halvemmalla, eli ns. hyvävelihintaan!

    Äänestä

Välttäkää Akvatekia. Työtunnille tulee 300€ hintaa, täyttä kusetusta koko homma.

Äänestä
  • Tämä on oikeasti huijarifirma mitä hintaan tulee. Me erehdyttiin ottamaan ensin ns. ilmainen kuvaus ja sitten puhdistus. Homma kesti 4 tuntia ja laskin, että tuntihinta olisi 500 €. Tein reklamaation ja tulivat vastaan. Mutta silti oli aivan ylihintainen. VAROKAA tuota akvatekia. Putkimiehen saa reippaasti alle 100€/tunti.

    Äänestä

  • Kyllä jaksoivat jankata, vaikka kuinka sanoin että ei. Piti ottaa napakampi ääni ja sanoa, riittää. Otan yhteyttä jos tarvitsen. Älkää missään nimessä haksahtako tuohon firmaan.

    Äänestä

Meillä kävi ko. firman ukko kauppaamassa palveluja ja pitkin hampain sovin, että voivat tulla kuvaamaan ilmaiseksi viemärit. Sieltä sitten tuli nuori mies sovittuna aikana ja yritti työnnellä kameransa viemäriin. Ei tullut hommasta mitään. Myöhemmin selvisi, että kaveri oli rikkonut hajulukkojen tulpat.

Äänestä

Kävivät luonani ja sanoivat että kannattaa ottaa 2200e viemäripesu kuten naapuri
Kysyin naapurilta että ai teille tulee akvatek
Varoittivat heti ja sanoivat etteivät suodtuneet mihinkään. Eli valehtelu on osa myyntistrategiaa. En ota mitään tuollaisilta enkä luota tippaakaan tekemäänsä ”kartoitukseen” . Kyselivät olenko yksinasuva jne jo ennenkuin tulivat eli veikkaan että kartoittavat haavoittuvaisia vanhuksia
Inhottavaa manipulaatiota!!

Äänestä

Meille tuli oven taakse myyjä juuri oikealla hetkellä viemärit 50v vanhat
kuvasivat ja ei siellä isompaa vikaa ollut suoraan sanottiin että voi tulla ongelmia
Ikä teki päätöksestä helpon ja sukitus käyntiin kun vielä onnistuu.
Minusta firmasta kertoo enemmän se kun hommat menee pieleen ja miten se hoidetaan
Meillä oli kaksi kiven kovaa ammattilaista hommissa aamusta iltaan ja asiat oli välillä vaikeita.
Pihatiekin piti lopulta kai kaivaa auki homma venyi muutaman päivän sovitusta mutta tuli laadulla kuntoon ja hoidettiin loppuun asti asiallisesti ja urakka hinnalla.
Olisi voinut jo hanskat lentää tiskiin jollain, mutta ammattilainen tekee hommat loppuun vaikka olisi vaikeaa.

1Äänestä

Pekan putki ja Reijon rööri tuirasta on edullinen ja ammattitaitoinen sukitus firma.

Äänestä

Varovainen pittee kuitenkin olla.

Äänestä

Yks eläkeläinen oli antaa 10minuuttia aikaa kerätä kuvaajalle rojunsa pois. 😂😂
Firmasta en tiedä mikä oli. Kuvanneet ja 1700eken huoltoa olivat kaupanneet viemerit 21v vanhoja.

Äänestä

Akvatekin mies kävi kuvaileen putkia. 2010 luvun talo ja täysin puhtaat viemärit. Tulipahan tieto että myös asennettu oikein koska ei löytynyt mitään asennusvirheitäkään

Äänestä
  • Mitä ne niin uuteen taloon tuli kuvailemaan?

    Hyödytöntä, epätoivoista

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Mitä ne niin uuteen taloon tuli kuvailemaan?

    Hyödytöntä, epätoivoista

    Kyllä uusissakin viemäreissä on ongelmia, liitokset auki, tiivisteet pompanneet pois paikaltaan, ruuvi mennyt läpi putkesta, maatäytön aikana tullut painauma tai reikä putkeen ym

    Äänestä

  • Anonyymi00061 kirjoitti:

    Kyllä uusissakin viemäreissä on ongelmia, liitokset auki, tiivisteet pompanneet pois paikaltaan, ruuvi mennyt läpi putkesta, maatäytön aikana tullut painauma tai reikä putkeen ym

    Kyllä näin on. Korvaako takuu tai kotivakuutus?

    Äänestä

2000-luvulla tehtyyn taloon tarjosivat ehyille ja puhtaille muoviputkille pesua ja sukitusta. En jostain syystä tilannut, hauskahan se oli katsella kun koetetaan selittää miten puhdaskin putki voi olla likainen, sitä ei vain näe.

Äänestä
  • Turhankin työ työllistää ja kun kate on kohdallaan niin firmankin menestyy. Myyntijohtaja saa hyvät provikat turhastakin työstä. 😂🤮

    Äänestä

Onko akvatek ennen ollut LVI turva tai kotiturva.jos on ,en mitään teettäisi heillä.

Äänestä
  • Ei oo mitään tekemistä

    1Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    Ei oo mitään tekemistä

    No mene sitten vaikka kalaan, sekin on parempi kuin joutenolo

    Äänestä

Ai on vai ?! ☹️

Äänestä

Nyt kiertävät nurmossa ovelta ovelle kauppaamassa ilmaista viemärikuvausta 29.7.2024. 3 kölvin voimin kahdella valkosella henkilöautolla. Ei monikaan avannut ovea kun seurattiin.

Äänestä

Nyt kiertävät ovelta ovelle nurmossa 29.7.2024 . Kolmen Kölvin voimin. Kahdella valkosella henkilöautolla. Kukaan ei juuri avannut ovea kun seurattiin.

Äänestä

Aloittajalle sanoisin sen, että jo ilmaisesssa kuvauksessa ammattitaitoinen kuvaaja näkee putkikoot, jos on sitä ammattitaitoa ja kokemusta. Lisäksi hän tietää muutkin vanhan viemäröinnin haasteet, siis luota ainoastaan kokeneeseen hyvämaineeseen kohtuuhintaiseen yrittäjään, älä helppoheikkeihin.

Äänestä

Myyntijohtaja on ammattilainen myymisesssä. Myyntistratgia vastaa entisten helppoheikkien strrategioita, paitsi että on vielä enemmän ylihinnoiteltu ja perustuu turhille tarpeille. Jokainen tietysti voi laittaa rahansa mihin haluaa.

Äänestä

Lars leevi laestadiuksen oppilaita taas liikenteessä. Oulun suunnalta nämä tuholaiset yleensä tulevat ja kusetus/huijaus/pelottelu on heidän juttu

Äänestä

Kuinkahan monessa firmassa näiden ”liiketoimintajohtaja” on pörrännyt samalla ”asenteella”? Toimintatapa ja ”strategia” aina sama, 🤮

Äänestä

Joku firma kävi tekemässä ilmaisia viemärikuvauksia ja kovasti suositteli viemärin sukittamista tai ainakin sitä puhdistamista. Pelkkä painepesu ja harjaus olisi ollut noin tonnin luokkaa, sanoin kauniisti ei kiitos ja pistin ukon menemään. Sen sijaan ostin painepesuriin sellaisen letkun jolla pystyy huuhtomaan enimmät paskat viemäristä pois.

Eiköhän toi seuraavan vuosikymmenen vielä mene, sitten koko talo joutaakin purkuun. Myyn tonttina eteenpäin niin ei tartte huolehtia että perästä kuuluisi korvausvaatimuksia.

Äänestä

Oikein teit, näille pitää sanoa suoraan ”hit the road Jack”. Jos ei muuten lähde niin halvemmaksi tulee kun annat 100€ kaupustelijalle, että poistuu pihalta ja lopettaa humpuukin myymisen.

Äänestä

Jouhlun jälkhen meth tulhan huuhthomaan kinkkurasvat viemäristhä, ei maksha paljua. Rasvaista joulua toivoo liiketoimintajohtaja

Äänestä

Minä onneton päästin kuvaajan sisälle kameroineen. Lopputuloksena melkoinen siivo ja itselle töitä.
Aivan paska firma, jossa osaaminen jää puheen tasolle.

1Äänestä

Osaiskohan ne tehrä noilla kameroillaan paksunsuolen tähystyksen.....on niin kovat jonot

Äänestä

Joo, putket ajoissa tähystää, uusia kyllä kos tarvis. Muuten voi tulla kaksi kertaa isompi lasku helposti.

Äänestä
  • En ole koskaan kuullut että viemärit olisi ollut niin tukossa että niistä olis aiheutunut isompi vahinko. Alalla olen kuitenkin ollut 27 vuotta.

    Äänestä

Tämä firma kuuluu kuuluisalle huijari lestalle. Varmasti firma työllistää kaverin jonka tehtävä on keksiä jotain täysin turhaa remppaa ja myyntimies asialle.

Äänestä

Taas kiertelivät nurmossa koliinin alueella. Oli mukava seurata. Ovelta ovelle tyylillä. Harva päästi sisään. Myyntimiehet taas vaihtunut. Voi luoja mitä touhua.

Äänestä

Missäpäin nyt kaupustelevat?

Äänestä
  • Siilinjärvellä

    Äänestä

Vaatii taitoa nyhjystä rahat tyhjästä

Äänestä
  • Juu nää on todellä älykkäitä, ammattitaitoisia ja ennenkaikkea rehellisiä.

    Äänestä

Pidetään järki päässä ja rahat tilillä, ollaan varovaisia turhantyön kapustelijoiden ja vänkääjien kanssa.

Äänestä

Kai olette myös lahkolaisia, sillä tunutte olevat niitä harvoja ketkä ovat em. firmaan tyytyväisiä!

Äänestä
  • Pallit paukkuu!

    Äänestä

No nyt niillä on todellinen ”ammattilainen” vastaamassa pro sukituksesta. Tietäisi vaan että minkä alan ammattilainen 🤯

Äänestä

Onko nämä Kuikelo Weljet Oululaisille tuttuja?

Äänestä

Vänkäämisen vuodenaika, pitää saada kesälle kauppaa. Missähän päin liikuskelee?

Äänestä
  • Virroilla

    Äänestä

Vanhuksille käyvät tyrkyttämässä

Äänestä

Kiertäkää TODELLA KAUKAA. 2-3X HINTA ja sukituksesta eivät tiedä mitään, sillä käyttävät alihankkijoita. Sen lisäksi että aiheuttivat sen että vettä valunut monta vuotta väärään paikkaan. Olisivat maksaneet jonkinmoisen korvauksen mutta EHTONA Oli että jos ottaa rahat vastaan eivät ole tilivelvollisia mistään mitä tämä jälkeen löytyy. ROTTIA SIIS KOKO SAKKI!! Emme tietenkään hyväksyneet ehdotusta!!



KILPAILUTTAKAA hyvät ihmiset.

Äänestä
  • Näiden liiketoiminta perustuu juuri tällaiseen härskiyteen. Kuluttajasuojaan kannattaa olla yhteydessä.
    Tutustukaa henkilön historiaan joka myy sukituksia taloyhtiöille.

    Äänestä

Onko nämä kyseiset yrittäjät Oululaisia?

Äänestä

Näin

Äänestä
  • Mitä sie näkit?

    Äänestä

Ymmärtäkää että nämä ovat kulkukauppiaita, jotka yrittävät saada teidät tilaamaan TÄYSIN hyödyttömiä ja tarpeettomia palveluita.

Äänestä

Varokaahan näitä weljiä. Sukunimellä löydätte touhuilemasta taustajoukoista useammastakin firmasta.

Äänestä
  • Joku näissä langoissa sanoi että kannattaa googlettaa nimi. Otin selvää ja Tahkola nimellä tuli paljonkin mielenkiintoista luettavaa. Nyt alan ymmärtämään miksi heillä on paljon 5 tähden arvosteluja ja henkilöllä joka arvostellut vain 1 arvostelu profiilissaan ja just sattuu olemaan akvatek..... Jokainen voi päätellä siitä mitä haluaa

    Äänestä

  • Anonyymi00121 kirjoitti:

    Joku näissä langoissa sanoi että kannattaa googlettaa nimi. Otin selvää ja Tahkola nimellä tuli paljonkin mielenkiintoista luettavaa. Nyt alan ymmärtämään miksi heillä on paljon 5 tähden arvosteluja ja henkilöllä joka arvostellut vain 1 arvostelu profiilissaan ja just sattuu olemaan akvatek..... Jokainen voi päätellä siitä mitä haluaa

    Niin…. ja sitten siellä pyörii myös toinen tunnettu sukunimi ja henkilö josta löytyy mielenkintoista historiaa.

    Äänestä

Muoviviemäreiden pesut ja pinnoitukset on täysin höpöä. Tätä myyvät ovelta ovelle tyrkyttäjät, ja on humpuukia niinkuin muukin puhelin tai ovelta ovelle kauppa.
Tätä voi verrata hölmöläisiin jotka kantavat valoa säkeissä taloon sisälle tai kaupunkilaisiin jotka ostavat raitista ilmaa tölkeissä. Erittäin hyvin toimintaan sopii myös kertomus ”keisarin uudet vaatteet”, ihmiset saadaan vakuuttamalla ja painostamisella uskomaan pelkkää valhetta.

Äänestä

Nuo hommat on pirun tarkkoja ja pitää tehdä oikealla tavalla ja ajoissa.

Äänestä

Se on vähän niinkuin yritysmyynnissä, suomen pojilla ei leikkaa, ruotsalainen ostaa ja nauraa, että onko vika vaimoissa kun ei pojilla leikkaa. Sama hommahan se on talonkin suhteen, kun ajatteluhomma toimii, toimii suunnittelupuolikin paremmin, urakoinnik valinta ynnä muu, mitä pitää talolle tehdä.

Äänestä

Juuri näin, maalaisjärki riittää. Kun osaa sanoa puhelin- ja oveltamyyjille, että nyt olisi parempi poistua tontilta, niin selviää harmeilta. Jos talon kunto huolestuttaa voi sitten olla itse ammattilaisiin yhteydessä, eikä tulla ”helppoheikin” huijaamaksi.

Äänestä

juuri näin. osaa kyllä sen sanoa. että se kuuluu se tietty alue osakkaalle, toki. kaikki eivät vaan niin hyvin tunnu ymmärtävän sitä, että ovikellon soittaminen on kotirauhanhäirintää.

Äänestä

Suomi on valitettavasti täynnä pahoinvoivaa vanhusporukkaa, joista nuorwemmat ihmiset eivät yhtään pidä, mutta eipä heille mitään voi, aikanaan lähtevät poijes.. loppuu se naapureiden kyylääminen.

Äänestä

Eipäs unohdeta Oulun tärkeintä veronmaksajaa ja yhteiskunnan tukipilaria 💰

Äänestä

Kaikki puhelinmyyjien panostamisen uhreiksi joutuneet. Teillä on aina oikeus purkaa sopimus.

”Jos myyjä on kotimyynnissä laiminlyönyt antaa tiedon peruuttamisoikeuden puuttumisesta tai olosuhteista, joissa peruuttamisoikeuden voi menettää, sopimus ei sido sinua. Tiedot on annettava selkeästi ja ymmärrettävästi paperilla tai kuluttajan suostumuksella muulla pysyvällä tavalla.”
https://www.kkv.fi/kuluttaja-asiat/puhelin-ja-kotimyynti/kotimyynti/

https://www.kkv.fi/kuluttaja-asiat/tietoa-ja-ohjeita-kuluttajille/ikaihmiset/

https://www.kuluttajaliitto.fi/materiaalit/puhelin-ja-kotimyynnin-saantely-uudistuu-1-1-2023-alkaen/

Äänestä

Noissa on taloyhtiö -ja asunto-osakeyhtiölain mukainen juridisesti vastuu. Eli mikäli joku , esim kerrostalossa osakas on lykännyt ilman mitäön syytä putkiremonttia, niin tämä 'vastustaja" tai "vastustajat"joutuvst korvausvastuuseen, mikäli asiasta aiheutuu ylimääräisiä kustannuksia. Isännöinnillä on pöytäkirjat, nimet asian vastustajista, joten sen perusteella tulee sutten tarvittaessa oikeudellisia seuraamuksia. Mikäli kustannukset nousevat niin maksumiehinä ovst remonttien lykmääjät, ilman kunnon syytä.

Äänestä

Ovelta ovelle tekemä pakkomyyntityö on eri asia kuin taloyhtiön (toivottavasti kilpailuttama) putkiurakoitsija, joka tekee linjasaneerauksen.

Toivottavasti taloyhtiössä on sellainen isännöitsijä joka ei pyri ostamaan palveluita ”hyväveli” periaatteella ja luomaan kartelleita. Näitäkin tietyissä piireissä tapahtuu.

Jos huoneiston asukasta eipäilyttää että nyt taitaa joku pissata silmään, niin yhteys kuluttajasuoja asiamieheen ja/tai tarjouspyyntö jollekin ammattilaisputkifirmalle.

Älkää antako vänkääjien pelotella teitä, kaupankäynti perustuu väkäämiselle ja pelottelulle.

Äänestä

Kyllä minä tiedän, kiitos cain. Jokaiselle löytyy muuten pomo, kuluttaja-asiamiehenkin toimintaa valvotaan. Ylin laillisuusvalvojat on eduskunnan oikeusasiamies, joka tietää miten pykälien mukaan minkin instituution ja muun toiminnan tulee tarkalleen ottaen mennä. Olen hönen kauttaan saanut jo kannanottoa pariin asiaa.

Äänestä

Erittäin hyvä asia jos vänkääjät alkaa itsekin pohtimaan oman toimintansa laillisuutta.
Yleisen moraalin lisäksi myös lain mukaan, myymisessä pitää toimia rehellisesti.

Äänestä

On härskiä toimintaa. Osta viemäripinnoitus, osta aurinkopaneeli, osta kylpyhuoneremontti, osta uusi keittiö. Niinkuin entisaikojen laukkuryssien hommaa.
Kaikki mitä tyrkytetään on tarpeetonta, eikä lähde asiakkaan tarpeista, vaan se pyritään tyrkyttämään väkisin. Samalla myydään rahoitus ja myyntihinta markkinoidaan kotitalousvähennyksen jälkeen. Todellinen bruttohinta on noin kolminkertainen markkinahintaan verrattuna.
Jos ihmisellä on tarve, niin se osaa mennä lääkäriin, sekä ostaa lehtitilaukset, putkihommat ja vitamiinit ilman pakottamistakin, Ihmiset osaavat itse olla aloitteellisia ja ottaa yhteyttä palvelun tarjoajiin, silloin kun jotain tarvitsevat..

Äänestä
  • Näin on !

    Äänestä

Onko Oulun Facebookin puskaradiossa näistä varoitettu? Meillä päin varoitukset epäilyttävästä toiminnasta annetaan siellä.

Äänestä

Kävivät itselläkin kuvaamassa, ei tullut lasta eikä paskaa hommasta mutta paskanjauhamista kyllä riitti. Jostain syystä ei mennyt Akvatek jatkoon.
Hyvin kyllä menee tuohon LVI Pitkälä ja muuhun veljeskuntaan, eläkelläisiltä viedään kultahampaatkin suusta jos sattuu sopivan löysässä olemaan.
Vaikka Pitkälä taitaa tuosta porukasta se parhaassa maineessa olevin olla

Äänestä
  • Eikö nää oo väjän "omaperäistä porukkaa". Kun tulee remontti, mukana on veljenpojat ja kummin kammat ja eivöt edes aku ankkaa kai lue, joskaan jopa aku ankkaa pidetään vissiin syntinä. Hohhoijakkaa.

    Äänestä

Touhu on aika huimaa nykyään. Suomalaiset on aina luulleet että koijarit tulee ulkomailta, nyt pahimpia onkin oman kansan joukosta.
Pelottaa ajatella näitä koijjareita siinä tilanteessa jos Suomeen tulisi poikkeusolot, luikkisivat varmaan ensimmäisten joukossa karkuun.

Äänestä

Akvatekin myyjät piinasivat Tornionlaaksossa asti omakotitalon omistajaa. Puhelimessa heille ei riittänyt "ei", vaan he tulivat yllättäen illalla talon ohi menevälle kadulle huitomaan, jotta sisältä huomattaisiin avata heille ovi. Oli kyllä niin aggressiivinen lähestymistapa, että ei ole normaalia. Eli he tekevät tarkkaa kartoitustyötä ennalta, jossa selvitetään talon omistajat, perilliset, osoitteet ja muut tiedot.

Äänestä

Kuinkahan huijaaminen ja valehtelu saataisi loppumaan?
Tämä on muuten täällä Oulu osastolla ehdottomasti katsotuin viestiketju, yli 50.000 katsojaa.

Äänestä
  • Eikös akvatek vaihtanut osoitteen "Kempeleelle" kaikki tietää ketä sielä asuu

    Äänestä

😷: Jos se enemmistösakkki lopettaa kokonaan näiden tukemisen. Eihän sitä tiedä, näytetään me muut miten Suomessa menee politiikkaakin.

Äänestä

😷: Korkurssejakin tulee nykyään, ei ole Krustinusjon pohja rakennusteollisuudesaa.

Äänestä

Kyllä ilman muuta työn osuus on rajusti ylimitoitettu. Työmäärään nähden tuntihinaksi jää valtavasti. Jos on saanut tarjouksen, niin voisi heti tarjota esim. 75 % siitä.

Äänestä

Nykyään uusi markkinointikikka otettu käyttöön. Ovelta ovelle myyjälle, joka tunkee lupaa kysymättä taloosi sisälle, kun kieltäytyy ottamasta kyseisen firman palveluja vastaan ja kehottaa poistumaan , niin soittavat poliisille ja syyttävät jopa pahoinpitelystä. Poliisit vielä tulevat ovesi taakse ja kehottavat kohtelemaan kauppiaita asiallisemmin... vaikka kyseessä on kotirauhan rikkominen ovelta ovelle kauppiaan puolelta. Muutaman päivän päästä tulee sitten turva-alan kauppias ovesi taakse tarjoamaan palveluksiaan. (Kyllä näillä koijareilla riittää verkostossaan kaupustelu kavereita). On tosi härskiä toimintaa ja mielikuvituksellista kaupustelua kyseisellä yrityksellä. Onkohan röörien puhdistus/sukittaminen vihdoin vihdoin osoittautunut kannattamattomaksi heidän osaltaan ja uudeksi myyntituotteeksi otettu turvatuotteiden ja palveluiden kaupittelu kun röörikaupoista kieltäydytty. Kauppa se on joka kannattaa heidän mielestä, se vaan millä tavalla kauppaa yritetään heidän taholta tehdä ylittää kaikki kohtuuden ja rehellisyyden rajat.

Äänestä
  • Sector Alarm oven takana?

    Äänestä

Onpas käsittämätöntä toimintaa. Poliisi vielä uskoo noita juttuja. Minä ainakin alan pitää jotain eteisessä vastaavia tilanteita varten.

Äänestä

Nyt taas ovelta ovelle myyntiä, no otin kuvauksen kun ilmatteeksi lupasivat. No ei edes ehtinyt saamaan kameraa kunnolla edes viemäriin kun totesi että puhdistus olis nyt tehtävä vaikka putket edes näyttäneet pahoille kysyin paljon maksaa no herra siinä naputteli puhelimessa laskinta ja heitti 2000€ edes laskenut mitään heitti hatusta luvun ja sen jälkeen alkoi armoton painostaminen että pitää heti päättää. No en ottanut kohtuuton hinta.

Äänestä

Lahkolaishuijareita!
Remonttihuijauksista tunnettu Oulunsalon rikollissuku taustalla.

Äänestä

Koko l'estadia usko on täyttä kusetusta. Ei ole mitään todistetta että vain he ovat ainoat oikeaa uskoa. Jättäkää tuo lahko. Jos haluaa,voi uskoa muutenkin.

Äänestä

On ne welikultia 😂

Äänestä

Lestapo väki putsaa puhtaat viemärit 2500€ ja silottaa ehjät muoviputket 30000€

Turhuuksien turhuus. Olkaa varovaisia.

Äänestä

TÄYTTÄ UIJAUSTA ÄLKÄÄ! LEVITTÄKÄÄ SANAA! Hintakin moninkertainen ja työnlaatu täyttä paskaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 44 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

omistamme vaimon kanssa v- 1966 rakennetun omakotitalon. taloon tehty uusi laajennusosa 1980 vaihteessa, mutta vanha viemäröinti jäi jäljelle. Tänä kesän kävi meillä ko. firman Akvatek edustaja ja esitteli vanhan taloviemärin tarkastus,huolto ja mahdollisen kunnon tarkastususohjelman, eli viemärin sukituksen. Edustaja kuvasi viemärin ja kuvaus tallentui muistikortille. Päädyimme tekemään viemärin puhdistuksen, harjaus veden kera. tuohon tehtävään erikoistunut ammattimies saapui sovittuna aikana ja talosta ja sen putkitusjärjestelmistä jotuen tuli ongelmia ja viemärin johtava aloitus putki oli vain n. 50 millin osio josta ei mahtunut normaali 100 millin pyörivä harja kaikkineen sisälle. Niin jouduttiin tyytymään tuhon pieneen 50 millin harjaan joka ei puhdistanut putkistoa toivotulla tavalla. Myöskään vanhaa valurautaista lattiakaivoa ei saatu sovinnolla auki ja tuolta ei päästy sisälle. Eli suunniteltu ja hinnoiteltu työ jäi lähes alkutekijöihin, mutta tuosta kaikesta kertyi n. työpäivän mittainen rupeama. teimme tuosta epäonnistuneesta hommasta Akvatekille huomautuksen ja siellä ymmärrettiin, että vaikeudet ei johtuneet mistään henkilöstä eikä firmasta. Neuvoteltiin hyvässä hengessä ja kokonaishinta kohtuullistettiin meitä kaikkia tyydyttävälle tasolle. Haluan erityisesti huomauttaa, että työn tekijä oli todellinen ammattimies ja osasi hommansa ja eikä yrittänyt väkisin tunkea liian isoja työkaluja viemäriin, eikä muutakaan voimavehjettä vanhan valurautakaivon avaamiseen ja näin vältyttiin vaurioilta. Myös firman esimiestaso oli ystävällistä väkeä ja ymmärsivät kentällä olleet vaikeudet ja esittivät hinnan alentamista tehdystä työstä koska homma ei mennyt kuten oli suunniteltu. Kuitenkin tuosta kaikesta kertyi dokumentointi ja kuvan perusteella saatiin tietää vanhan petoniputkien huonokuntoisuus joka sitten kaivettiin kohta ylös ja putken todettiin yli kahden metrin matkalta menneen jokainen putki poikki ja viemärin loppu osa aina kaivoon asti oli täysin romuna ja painunut maan sisään mutkalle alaskäsin. Putkisto vaihdettiin muoviputkeen ja ainakin nyt tuo osa on varmasti kunnossa. Että meillä vaimoni kanssa ei ole pahaa sanottavaa ko. firman toiminnasta vaan päinvastoin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu