Ajanko A1 vai odotanko 6kk A2 varten?

Anonyymi

Olen tällä hetkellä ajamassa A1 ja ajotunnit ensi kuussa, täytän 26.2.2022 18v ja haluaisin myös B kortin. Kuulemma voin käyttää A1 opintoja A2 varten jos odotan, ja niin autokoulussa kehotettiin. Mopokortti on ja käytössä on ollut nyt. Kannattaako odottaa talven yli Helmikuuhun asti, että ajan silloin A2 ja/tai B kortit vai hommaanko nyt kevarin ja ajan sit sillä mikäli en aja B korttia vai odotanko mopolla sen verran, että saan ensi vuoden alussa 18 vuotiaana A2 tai B kortin?

2

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      6kk on senverran lyhyt aika että odota kunnes saat b-kortin ja suorita sitten A2.
      B-kortti jos on ennestään niin A2 varten ei tarvitse suorittaa teoriatunteja, vain teoriakoe, 5 ajotuntia ja ajokoe.

      • Anonyymi

        Olisiko se kumminkin järkevämpää ostaa kevari, kun se korvaisi mopon ja sitten ensi vuonna hommaa B kortin ja sitten jos haluaa niin A2 korotus jälkeenpäin. Molemmilla pääsisi ajelemaan helposti kaikkialla ja kevari maksaa paljon vähemmän kuin A2 luokan moottoripyörät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe