Hanke tuhoaa monen kodin asuin viihtyvyyden ja sähkön syöttö/siirtoverkko vie monelta kesämökit ja asunnot. Tuulivoimayhtiöt vain vähättelee haittoja.
https://www.adressit.com/oulaisten_rahkola_-_hautakangas_tuulivoima_hanke
https://www.adressit.com/oulaisten_rahkola_-_hautakangas_tuulivoima_hanke
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämä OX2 huijarifirma laittaa vuokraamansa maat, kun tila on tietyllä numerolla nämä "vuokramaat" on tässä tapauksessa koko tila, lainojensa takuiksi. Saa siinä kohta tilan omistaja ihmetellä miten omille lainoille ei ole takuita kun maat on tuulifirman miljardilainojen takuina.
Aivan, tunnustan, Tästä kaikesta huolimatta, minä, "tenhotrolli", tulen poistamaan viestejäsi nyt ja tulevaisuudessa, ihan kuten menneessäkin, aina, eikä mikään mahti pysyty tätä estämään.
Tämäkin hanke toteutuessaan tarkoittaa osaltaan, että kaikilla suunnilla olevien tuulimyllyjen ansiosta Haapvesi muuttuu kokonaisuudessaan asunkelvottomaksi akueeksi!
Samoin käy lähikunnille Nivala, Oulainen ja Ylivieska
Kiittäkää kepuja,vasemmistoa ja vihreitä.
Hanke tukee Haapaveden yleistä hyvinvointia taloudellisesti.
Niin alkuun sataa rahaa kaupungin kukkaroon. Sitten voimaloiden ja alueen kunnostus ja se sattuu enemmän kunnan pussiin. Sitä maksetaan vielä 40 vuoden päästä.
OX2 'lla ei ole vakuu rahastoa, joten kaikki kaatuu maan omistajien ja kunnan maksettavaksi.
Kärsämäellekin kaavoituksessa 174 tuulivoimalaa. Halmemäelle 70kpl 320 metrisiä, Riitamaalle 51 kpl, Tuulikaarto 53 kpl, joista 19 kpl Kärsämäen pohjavesialueen päällä.
Järjetöntä.