Jos haluat ostaa, tai tilata suomesta kookkaan hyvännäköisen, tyylikkään pöytävalaisimen, esimerkiksi sinisellä jalalla ja varjostimella. Ei löydy. Eikä löydy mitään muitakaan, sellaisia upeita, joita näkyy ulkomaisten verkkokauppojen sivuilla. Mikähän siinä on, että kaikki kotimaiset valaisinkauppiaat tilaa valikoimiinsa niin rumia, mauttomia valaisimia? Kun katsoo valikoimia. Kaikki myyvät vaan, näitä samoja tylsiä mallejaan.
Koettavat tarjota modernia. Mutta se mordenius menee näissä valaisimissa hiukan yli. Mistään ei löydy esim. edes sellaisia kookkaita sinivalkojalallisia, kiinalaistyylisiä valaisimia vaaleine varjostimineen.
Olen etsinyt kauan, sellaista kookasta, aika yksinkertaista, sinisävyistä, "sienimallista" pöytävalaisinta.
Tai jotain rustiikkimallista, jossa on nahkainen varjostin, jossa, nahkanyöriset ompeleet näkyy ja jalkana on, joku eläinfiguuri, karhu, tai hirvi, tai luonnonpuuta.
Ei rumia pöytävalaisimia, mustalla kiiltäväkankaisella varjostimella, tilpehöörihelmin, tai lasipalloin koristeltua jalkaa. En myöskään, niitä kulmikkaita laatikkomaisia.
En halua valaisimeeni myöskään hopeaa, tai kultaa. Enkä etenkään pidä niistä, jotka on kuin vesijohtoputkista väänneltyjä, joiden päässä riippuu paljas lamppu.
Eli, on kai pakko tilata ulkomailta. Ei voi suosia suomalaista, vaikka tahtoisi.
Suomessa myytävät tylsät pöytävalaisimet
Anonyymi
1
113
Vastaukset
- Anonyymi
Myös kattovalaisimet on tylsiä ja rumia, kuin hatturasioita, tai jotain laatikoita. Modernismi on kai lähtenyt lapasesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626705- 616082
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1325258Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist483989En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛173932Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323490Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53480Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722955- 252809
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris622661