Suomessa myytävät tylsät pöytävalaisimet

Anonyymi

Jos haluat ostaa, tai tilata suomesta kookkaan hyvännäköisen, tyylikkään pöytävalaisimen, esimerkiksi sinisellä jalalla ja varjostimella. Ei löydy. Eikä löydy mitään muitakaan, sellaisia upeita, joita näkyy ulkomaisten verkkokauppojen sivuilla. Mikähän siinä on, että kaikki kotimaiset valaisinkauppiaat tilaa valikoimiinsa niin rumia, mauttomia valaisimia? Kun katsoo valikoimia. Kaikki myyvät vaan, näitä samoja tylsiä mallejaan.
Koettavat tarjota modernia. Mutta se mordenius menee näissä valaisimissa hiukan yli. Mistään ei löydy esim. edes sellaisia kookkaita sinivalkojalallisia, kiinalaistyylisiä valaisimia vaaleine varjostimineen.
Olen etsinyt kauan, sellaista kookasta, aika yksinkertaista, sinisävyistä, "sienimallista" pöytävalaisinta.
Tai jotain rustiikkimallista, jossa on nahkainen varjostin, jossa, nahkanyöriset ompeleet näkyy ja jalkana on, joku eläinfiguuri, karhu, tai hirvi, tai luonnonpuuta.
Ei rumia pöytävalaisimia, mustalla kiiltäväkankaisella varjostimella, tilpehöörihelmin, tai lasipalloin koristeltua jalkaa. En myöskään, niitä kulmikkaita laatikkomaisia.
En halua valaisimeeni myöskään hopeaa, tai kultaa. Enkä etenkään pidä niistä, jotka on kuin vesijohtoputkista väänneltyjä, joiden päässä riippuu paljas lamppu.
Eli, on kai pakko tilata ulkomailta. Ei voi suosia suomalaista, vaikka tahtoisi.

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös kattovalaisimet on tylsiä ja rumia, kuin hatturasioita, tai jotain laatikoita. Modernismi on kai lähtenyt lapasesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1469
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      845
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe