Jos haluat ostaa, tai tilata suomesta kookkaan hyvännäköisen, tyylikkään pöytävalaisimen, esimerkiksi sinisellä jalalla ja varjostimella. Ei löydy. Eikä löydy mitään muitakaan, sellaisia upeita, joita näkyy ulkomaisten verkkokauppojen sivuilla. Mikähän siinä on, että kaikki kotimaiset valaisinkauppiaat tilaa valikoimiinsa niin rumia, mauttomia valaisimia? Kun katsoo valikoimia. Kaikki myyvät vaan, näitä samoja tylsiä mallejaan.
Koettavat tarjota modernia. Mutta se mordenius menee näissä valaisimissa hiukan yli. Mistään ei löydy esim. edes sellaisia kookkaita sinivalkojalallisia, kiinalaistyylisiä valaisimia vaaleine varjostimineen.
Olen etsinyt kauan, sellaista kookasta, aika yksinkertaista, sinisävyistä, "sienimallista" pöytävalaisinta.
Tai jotain rustiikkimallista, jossa on nahkainen varjostin, jossa, nahkanyöriset ompeleet näkyy ja jalkana on, joku eläinfiguuri, karhu, tai hirvi, tai luonnonpuuta.
Ei rumia pöytävalaisimia, mustalla kiiltäväkankaisella varjostimella, tilpehöörihelmin, tai lasipalloin koristeltua jalkaa. En myöskään, niitä kulmikkaita laatikkomaisia.
En halua valaisimeeni myöskään hopeaa, tai kultaa. Enkä etenkään pidä niistä, jotka on kuin vesijohtoputkista väänneltyjä, joiden päässä riippuu paljas lamppu.
Eli, on kai pakko tilata ulkomailta. Ei voi suosia suomalaista, vaikka tahtoisi.
Suomessa myytävät tylsät pöytävalaisimet
Anonyymi
1
139
Vastaukset
- Anonyymi
Myös kattovalaisimet on tylsiä ja rumia, kuin hatturasioita, tai jotain laatikoita. Modernismi on kai lähtenyt lapasesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843412
- 771357
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821339Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835