Kokoomus köyhyyden asialla

"Kokoomuksen tavoite alentaa kaikkein köyhimpien eli toimeentulotuen varassa elämään joutuvien tukea. Kokoomus haluaa tehdä toimeentulotukeen peräti tuplaleikkauksen asettamalla siihen omavastuun ja alentamalla tuen tasoa. Politiikan kielellä tätä sanotaan työhön kannustamiseksi ja kannustinloukkujen purkamiseksi. Suomennettuna se tarkoittaa kaikkein köyhimpien kurittamista."

"Kokoomus on taas köyhyyden asialla halutessaan kannustaa kaikkein köyhimpiä ja vaikeimmin työllistyviä antamalla heille keppiä."
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Kikyllä, aktiivimallilla ja muilla pakkokeinoilla saatiin kuulemma 140 000 uutta työpaikkaa, mutta sitä ei kerrottu, että niistä ainakin puolet oli osa-aikaisia, määräaikaisia tai molempia."

J"uhana Vartiainen sanoi, että ei ole tarkoituskaan tulla toimeen palkalla, vaan sen lisäksi nostetaan yhteiskunnan myöntämiä tukia. Tämä merkillinen ikiliikkuja on yhtä mahdoton kuin ikiliikkujat yleensä. Jos verovaroista maksetaan tukea suoraan työntekijälle ja epäsuorasti työnantajalle, niin jossain vaiheessa raha loppuu."

Äänestä
  • Ei saa Juhana Vartiaista haukkua, hän on moninkertainen talousalan asiantuntija jolle ei kannattaisi edes nakkikioskia antaa johdettavaksi.

    Helsinki kuitenkin palkitsee Juhanan kaupunginjohtajan viralla, ja varmasti Juhana osaa laittaa Hki talouden ihan uudenlaiseen jamaan kun jatkaa tuota oikeistososialismiaan jonka tarkoitus ei ole mitään muuta kuin tuhota taloudellinen kannattavuus kaikin keinoin ja päästä tilanteeseen jossa varallisuus on jo verosuunniteltu Suomesta ulos ja jäljelle on jäänyt enää savuavat rauniot ja sisäpoliittiset rauhattomuudet.

    Juhana Vartaisen talousoppien tarkoituksena on ajaa talous täydelliseen umpikujaan, ja silloin on hänen mielestään hoidettu talousasiat oikein.

    Monien muiden mielestä talousasiat hoidetaan oikein silloin, kun ei päädytä umpikujaan vaan matka jatkuu tasaisesti tietä pitkin joka vain hiljalleen levenee ja muuttuu koko ajan paremmaksi, näin yhteiskunnassa pitää toimia jotta ei ajeta työvoimaa sellaiseen tilaan jossa työkään ei enää kannata. Tämä vaatii myös aktiivitoimia yritysten parissa, jos maailmalla halutaan killpaille, on myös passiiviset pääomatuotot estettävä jos kilpailukyvyn kannalta riittävää investointimäärää ei saada aikaan.

    Suomen valtio on kansalaisiaan varten aivan kuten kaikki demokratiat, mutta Juhana Vartiainen olisi voinut jäädä Ruotsiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Kokoomuksen tavoite alentaa kaikkein köyhimpien eli toimeentulotuen varassa elämään joutuvien tukea. Kokoomus haluaa tehdä toimeentulotukeen peräti tuplaleikkauksen asettamalla siihen omavastuun ja alentamalla tuen tasoa. Politiikan kielellä tätä sanotaan työhön kannustamiseksi ja kannustinloukkujen purkamiseksi. Suomennettuna se tarkoittaa kaikkein köyhimpien kurittamista."

"Kokoomus on taas köyhyyden asialla halutessaan kannustaa kaikkein köyhimpiä ja vaikeimmin työllistyviä antamalla heille keppiä."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu