Auttakaa pulassa.
Olemme ostamassa 1973 rakennettua taloa. Teetätimme siihen kuntotarkastuksen, (1800€) tarkastuksen lisänä oli vakuutus joka kattaa piilovauriot. Kartoituksen mukaan talossa ei mitään vikaa.
Tekivät myös rakenneavauksen ja ottivat kuvia.
Kuvista kuitenkin päättelivät että tarvitaan lisätutkimus, koska tavallaan näkyy pilkkuja. Muuten vakuutus puretaan.
Teimme lisäavauksen (250€).
Lisäavauksessa ei löytynyt vikaa.
Suosittelivat kuitenkin näytepalanottoa. (250€)
Labrakasvatus 2viikkoa.
Tulokset. Eivät saaneet kasvatettua mitään kahteen viikkoon. Kuitenkin jonku lisätarratutkimuksen perusteella ollut joskus jotain kasvustoa.
Nyt suosittelevat lisätutkimusta (250€/kpl) joka talonnurkalle, jos vaikka löytyy jotain.
Muuten vakuutus puretaan.
Mitä ihmettä tässä nyt tekisi??
Onko tämä ihan oikein? Vai onko rahastuksen makua. Meillä on jo hermot tosi kireällä.
Kaupat ovat venyneet jo kolmatta kuukautta.
Talon seinän avaus
19
1490
Vastaukset 19
- Anonyymi
Selvää rahastusta. Vakuutus kuulostaa siltä että se ei korvaa mitään.
- Anonyymi
Aivan turhia rahastajia kuntotarkastajat. Jos olette talokaupoilla tietämättömiä rakennustekniikasta ottakaa mukaan joku tuttunne vaikka vanhempi rakennusalan ammattilainen ( ei kuntotarkastaja ) arvioimaan / tutkimaan rakenteita ja niiden kuntoa ja rakennustapaa. Parempaan ja luotettavampaa tietoa saatte kuin yhdeltäkään ns. kuntotarkastajalta.
- Anonyymi
Lehdistä saa koko ajan lukea talokaupoista missä on kuntotarkastus tehty. Tarkastuksen mukaan talo on hyvässä kunnossa ja myöhemmin kun tehdään oikea tarkastus sieltä löytyy 200 tonnin edestä korjattavaa.
- Anonyymi
Aloittaja tarvitsee apua pulassa, missä pulassa?
- Anonyymi
Niin mä asun siellä.
- Anonyymi
Pulahan tarkoittaa avantoa eli oisko semmoiseen tipahtanut ja ei pääse ominvoimin pois- tosin vähän erikoista tähän vuodenaikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pulahan tarkoittaa avantoa eli oisko semmoiseen tipahtanut ja ei pääse ominvoimin pois- tosin vähän erikoista tähän vuodenaikaan.
aasin ihan ite kehittämä aktivointivitsi, joka vain häntä itseään, suuressa älyttömyydessään, yön pimeinä hetkinä runkatessa naurattaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aasin ihan ite kehittämä aktivointivitsi, joka vain häntä itseään, suuressa älyttömyydessään, yön pimeinä hetkinä runkatessa naurattaa..
Hienoa että pidät yllä tätäkin sivujuonta.
- Anonyymi
Eli kaupat tuli. Mikä siinä vielä on ongelmana ?
- Anonyymi
Ei ole vielä kauppoja tehty. Olisi kiva kuulla muiden mielipide asiasta. Onko kellään ollut tällaista takuuta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole vielä kauppoja tehty. Olisi kiva kuulla muiden mielipide asiasta. Onko kellään ollut tällaista takuuta?
Kuulostaa perävalotakuulta. Jos mitään ei ole löytynyt niin tässä on vain tehty jippo jolla voidaan aina vain vedättää asiakasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole vielä kauppoja tehty. Olisi kiva kuulla muiden mielipide asiasta. Onko kellään ollut tällaista takuuta?
Haluatko mielipiteen jutuistasi vai mistä?
- Anonyymi
Jättäisin loput tutkimukset teettämättä tuollaisella koijarilla. Tarjoaisin kiinteistöstä 15 tuhatta euroa vähemmän vedoten siihen että tarkastaja pitää mahdollisena että " jotain vikaa saattaisi löytyä ".
- Anonyymi
Kiitos kommenteista.
- Anonyymi
Vastaan kysymykseen 250 € ja takaan, että joka vastauksessa ehdotetaan lisäkysymyksiä.
:)
- Anonyymi
Home turre 🐶 olis haistanut homeen hetkessä, ettei nyt tarvi koko taloa purkaa!
- Anonyymi
Talot ostetaan yleensä asumista varten, jotkut näköjään että pääsee särkemään seiniä.
- Anonyymi
Yksinkertaisuudessaan voidaan yleisesti sanoa, että Suomessa ei tervettä taloa ole.
Ota mikä tahansa 1930-2000 rakennettu omakotitalo niin sieltä löytyy jotain kosteusvauriota/hometta/sädesientä tmv. Sanoo omistajat ja suoli24:n "tietäjät" mitä tahansa. - Anonyymi
Tuo on kyllä totta. Ei mene montaakaan vuotta kun jotain asumisesta lämmittämisestä kosteusolosuhteista tms johtuen aiheutunutta vikaa ja vauriota alkaa syntyä. Ei välttämättä heti mitään vakavaa haittaa mutta suunta on selkeä. Kohti remonttia tai purkamista mennään joka tapauksessa kun aika kuluu. Aika ja elintavat ne rappeuttaa ihmisenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen431920- 791341
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841311Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m151194Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291085Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.93990- 74979
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok151804Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast56772Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86717Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää58713Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13709Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27678- 43675
- 147661
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.95635Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93632- 28628
- 51627
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa24621