Joku nuorisojengi (ei teinejä vaan ihan aikuisia) juopottelee ja kusee keskuspuiston kirkkotapulin portailla.
Tätä on jatkunut koko kesän, muttei virkavaltaa nähtävästi kiinnosta puuttua.
Ihme menoa kirkkotapulin portailla
22
850
Vastaukset
- Anonyymi
Selvästikin kirkonmiehiä.
- Anonyymi
muhahahaaha
- Anonyymi
Ehtoollisviinejä ollaan tuhottu. Koronarajoitukset kielsi kaikki tilaisuudet ja viineissä alkoi mennä päivämäärät umpeen. Ollaan kappalaisen, suntion ja kanttorin kanssa yritetty juoda kaikki pois, sytiä olisi heittää hyvää viiniä viemäriin. Siinä se on kesä mennyt. Oli tuossa diakonissa ja toimistosihteerikin pari viikkoa talkoissa mutta kun tuo suntio on kännissä niin rivo suustaan niin eihän he pidempää jaksaneet kuunnella..
T. Pappi
Ps. Kusettaahan se juominen, sori siitä. - Anonyymi
Olen huomannut saman. Aamusta iltaan tämä porukka juopottelee ja varmaan käyttävät muutakin. Muutaman kerran olen sivukorvalla kuullut kovaäänistä puhelua pillerien syömisestä. Eivät he kyllä häiriöksi ole, eivät huutele tai lähesty ohikulkijoita.
- Anonyymi
Häiriötä kyllä kun kuseskelevat keskellä päivää kirkon tapulin juurella. Ei tarvitsisi siinä kuseskella oli päivä tai yö.
Voisi poliisiauto pysähtyä kohdalle joskus tekemään pikku ratsian. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Häiriötä kyllä kun kuseskelevat keskellä päivää kirkon tapulin juurella. Ei tarvitsisi siinä kuseskella oli päivä tai yö.
Voisi poliisiauto pysähtyä kohdalle joskus tekemään pikku ratsian.Kyllä sinne kusta mahtuu, onko sinulta pois.
- Anonyymi
Poliisit kävi kyllä. Tarjottiin punaviiniä ja öylättiä. Lausuttiin yhdessä isämeidänrukous ja laulettiin virsi: maan korvessa kulkevi lapsoseni tie. Poliisi sanoi että kyllä he ymmärtävät. Mutta pikku hiljaa korkki kiinni, ja suntio lähtikin jo Pajarilaan katkolle.
T.pappi - Anonyymi
Lopettaa valitus, ei se teidän elämää häiritse millää tavalla.
- Anonyymi
Älä tuomitse ettei sinua tuomittaisi. Jeesus rakastaa juoppojakin ja toivoo että tekevät parannuksen. Älä siis ylenkatso lähimmäistäsi.
- Anonyymi
Ei kenenkään juopottelu häiritse jos sitä harrastaa baarissa tai kotona, mutta jos yksi jengi on vallannut kaupungin keskeiseltä paikalta rakennuksen, joka on myös turistinähtävyys, ja käyttää sen portailla aamusta iltaan julkisesti päihteitä, huom! muutakin kuin alkoholia, ja kusee pitkin yleisen rakennuksen seiniä, voi siitä jo huomauttaa.
Kumma ettei poliisi tee mitään, kun siellä puistossa kuitenkin näyttäytyy partioimassa... - Anonyymi
Parempi kostea yhteisellisyys, kuin kuiva yksinolo.
- Anonyymi
Julkijuopottelu on sallittua myös puistoissa tai puistoon verrattavissa olevalla yleisellä paikalla. Puistossa juopottelu ei kuitenkaan saa estää tai kohtuuttomasti vaikeuttaa muiden oikeutta käyttää paikkaa varsinaiseen tarkoitukseensa. Puistoon verrattavia paikkoja ovat esimerkiksi puistomaiset pienet metsiköt. Puistoon verrattavia paikkoja eivät ole torit ja muut aukiot.
Juopottelu puistossa ei saa aiheuttaa äänekästä meluamista tai muunlaista paheksuttavaa esiintymistä. Puistossa alkoholia nauttivan on siis käyttäydyttävä asiallisesti, eikä hän saa esimerkiksi tunkeutua muiden ihmisten seuraan. Puistossa alkoholia juovat eivät saa vaikeuttaa muiden ihmisten alueen käyttöä. Julkijuopottelu ei saa siis häiritä muiden ihmisten oleskelua tai rauhaa enemmän kuin on kohtuullista. Lievä häiriö on siis sallittua. Puistossa alkoholin juominen on kiellettyä siis siinä kohtaa, kun se aiheuttaa kohtuutonta haittaa muille. Pelkästään esteettinen haitta ei ole kohtuuton haitta.
Lähde: minilex - Anonyymi
Siinä on juopoteltu jo silloin kun minä olin teini. Häiriöksi ei olltu eikä rähinöity. Antakaa nuorten viettää edes jossain vapaa-aikaansa. Aina ollaan valittamassa nuoret sitä ja nuoret tätä.
- Anonyymi
Nämä on aikuisia päihdeongelmaisia, koko kesän nähtävästi olleet siinä ja koko paikka varmasti jo löyhkää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nämä on aikuisia päihdeongelmaisia, koko kesän nähtävästi olleet siinä ja koko paikka varmasti jo löyhkää.
Suvaitsevuutta, suvaitsevuutta Lappeenranntalaiset, kaikkia pitää tätä nykyä ymmärtää, jos kusettaa niin johonkinhan se on tehtävä.
- Anonyymi
Vai viiniä juotte. Kyllähän se oli käsidesipullo joka teidän ringissä kiersi, eikä sitä käytetty ulkoisesti vaan kunnon ryyppyjä näytitte naukkailevan.
- Anonyymi
Tästä on jo useampi muualta tullut matkailija huomauttanut/ihmetellyt menoa. Kysyneet miksi poliisi ei puutu. Kun olen töissä lähistöllä niitä kyselyjä tulee.
Itse huomannut, että alkaa olla jo iso porukka siinä ja osa tosi sekaisin. Kohta voi käydä kyllä jotain, sivullisillekin. Siitä kulkee paljon lapsia. Kyllä nuo jo häiritsevästi nykyään käyttäytyy.
Aiemmin kun oli pieni porukka en pelännyt, mutta nyt kartan. - Anonyymi
Kirkonviinit on juotu, nyt on kappalaisen ja toimistosihteerin kanssa vedetty tosiaaan käsidesiä. Kohta poistuu koronsrajoitteet ja tilataan virosta uus mälli viiniä. Ne kyllä olis tark juottaa kirkkokansalle pääosin ainankin. On ollut varaan vähän häiriötä mutta ymmärrystä meillekin. Suntio on edelleen katkolla, oli onnistunut keittämään kiljua siellä vanhalla saunalla ja koko porukka ympäri päissään..
T.pappi (tulkaa syssyllä kirkkoon kuulemaan väkevää Jumalansanaa mm viinanpirusta!!) - Anonyymi
Pakkaset rauhoittaa taas puiston.
- Anonyymi
Itse olen nähnyt kyseisellä paikalla kirkon portailla nyt loppukesällä piikitystä, keskellä iltapäivää. En uskonut silmiäni. En ole Helsingissäkään nähnyt vastaavaa, ja keskellä Etelä-Karjalan pääkaupungin keskustaa. Lapset palailevat päiväkodista siitä ohi. Muutenkaan en ole missään Suomen kaupungissa nähnyt niin paljon narkomaaneja kuin Lappeenrannassa, ja aivan keskustassa vielä. Helsingin Kalliokaan ei pääse lähellekään.
- Anonyymi
Niin täällä näkee paljon muutakin mitä ei näe muualla.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu1053196Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä5142582- 891663
Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501356Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä711239Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa171035- 84993
- 35966
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal78891- 60809