Yhteiskunta huijaa sinua

Anonyymi

Ihmiset hyökkäävät kimppuun ilman syytä. Ihmiset vihaavat sinua ilman syytä. Miksi yrittää sopeutua yhteiskuntaan, kun yhteiskunnasta saat vain vihaa päällesi. Luotto ihmisiin lasketaan minimitason alapuolelle. Ihmisiltä ei voi odottaa mitään hyvää. Yhteiskuntaan sopeutumisen yrittäminen perutaan. Luotto ihmisiin kytketään pois päältä. En pysty olla ihminen enää.

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harvemmin ihmisiltä mitään hyvää voi odottaakaan.
      Jokainen kuuluu joukkoomme ja sillä hyvä.
      On hyvä muistaa, mitä kylvää, sitä myös niitä.
      Asioilla on tapana hakea tasapainoa.
      Ihmisillä kun on tapana puhua pahaa toisistaan, vaikka aihetta ei olisikaan niin keksitään sitten. Mitä pidemmälle valheelliset juorut kulkevat sen parempi.
      Ihmiset, jotka totuuden tietävät jostakusta ihmisestä vaikenevat. Siitä erottaa, etteivät luottokelpoisuus henkilöitä olekkaan. Luulevat vaan itsestään enemmän, kuin on tarpeen. Pimeys tulee esille väkisinkin.

      • Anonyymi

        Siis NIITTÄÄ.


      • Anonyymi

        Harvaan ihmiseen voi luottaa tänä päivänä.
        Luottamusta, ystävyyttä on turha hakea ihmisen lähimmästä piiristä sukulaisista ja tuttavista. Naapurit ovat ihmisen vihon viimeinen tikki. 20- vuotta ei riitä aitoon naapuriystävyyteen, aina on joku selkään puukottamassa, juoruilemassa ja levittämässä henkilökohtaisia asioita. Mitään ei ole sellaista asiaa, jota uskaltaisi kertoa. Jos kerrot kuitenkin. Huonolla tuurilla asiasi on levinnyt kulovalkean tavoin muutamien päivien aikana ja saanut valtavat mittasuhteet. "Kateus on hirveä sairaus." Ihmisellä ei voi olla mitään elämässään, jota ei kadehdittaisi. Jos et itse myönnä olevasi pahin mahdollinen juoruilija jos tunnet pienestikkin myötätuntoa esimerkiksi naapuriasi kohtaan. Jos tämä tulee muiden lähellä olevien tietoon. Olet erilainen ja kummallinen ihmnen. Niin kummallinen ihminen, että sinä et kuulu muiden joukkoon. Jotkut ihmiset vetäytyvät kaikessa hiljaisuudessa yksinäisyyteen ja alkavat elää elämäänsä eristyksissä muista ihmisistä.
        Joillekkin tämä sopii ja osalta ihmisiltä, tämä elämäntapa onnistuu mittavilta ongelmilta.
        Jotkut eivät taas millään pysty tähän, eivät pysty elämään yksinäisyydessä pitkiä aikoja.
        Psyykekkö se ei kestä, ainoa vaihtoehto on lyöttäytyä muiden ihmisten elämään, vaikka väkipakolla sitten, jos ei muuten onnistu.
        Ihminen jää lopulta kuitenkin aina yksin, asia joka jokaisen pitäisi ymmärtää täällä.
        Mitään rauhaa täällä elämässä sä et saa, kyllä ihmiset pitävät huolen siitä aina.
        Mitään kunnioitusta sä et myöskään saa täällä, mitään yksityisyyttä täällä ei saisi olla kenelläkään. Asia jota olen ihmetellyt, koko aikuisikäni enemmän ja vähemmän.
        Olen valinnut yksinäisyyden omalla kohdallani, vaikka en koe olevani täysin yksin elämässäni. Sen olen kuitenkin tiedostanut parhaaksi valinnaksi koskien omaa elämääni.
        Aika on ohitse, jossa joku astelisi rinnalleni pahat mielessä.
        Mielummin yksin kuin jonkun, ongelma ihmisen kanssa elän viimeiset vuodet täällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe