7v sisäsiisti beagle alkanut pissiä sisälle

Anonyymi

Apuja kaivattaisiin.
Meillä asuu 7vuotias beagle narttu. Oppi sisäsiistiksi alle vuoden iässä. Meinasi jo epätoivo iskeä että oppiiko ulos tekemään. Oppi vihdoin.

Nyt meidän sisäsiisti koira alkanut kk sisällä vaihtelevasti tekemään tarpeensa sisälle. Yleensä pojan huoneeseen samaaan kohtaan. Joskus kakkaa, yleensä kusasee lattiat. Joskus kahdesti päivässä, joskus kerran. Joskus 3 päivän tauko.

Lääkärissä käyty,. Ultrattu. Labrat otettu. Pissinäyte puhdas.
Terve koira

Koira ei koskaan ole tykännyt olla ulkona. Nykyään ei sitä vähääkään. Tulee aidatulta pihalta sisälle jossa alkaa sitten etsimään kusipaikkaa levottomana.

Koira juo vähän ehkä enemmän mitä normaalisti. Munuaisissa arvot korkealla, lääkärin mukaan silti vielä 4x tuplat pitäisi olla että olisi huolettavaa.

Poika monesti huutaa koiralle jos tulee ruokapöydän ääreen kyttäämään ruokaa. Voiko osoittaa miltään? Tänään poikakin koittanu huomioida koiraa ja ollut huutamatta. Silti kusi. Ollaan annettu nyt enemmän muutenkin huomiota. Ei auta. Kusee silti.

Koira siis ei edes pyydä ulos. Se vaan menee kusemaan lattialle ja jatkaa elämäänsä muina miehinä. Joskus menee sitten piiloon .

Talossa lisäksi kolme narttua. Kaikki sisäsiistejä.

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin alkoi meillä cushingin tauti, 8kg koiran verinäytteet oli halpaa, samoin lääkitys, tauti vaan kerkesi pilaamaan limakalvot ja koira piti lopettaa kroonisten virtsatietulehdusten vuoksi. Mutta jos kerkeää säästymään limakalvovaurioilta niin itse tautiin lääkitys tehosi hyvin, ylenmääräinen pissaaminen ja sisälle pissiminen loppui ja koiran kunto muutenkin parani normaaliksi, kohonneet kortisolitasot vaan olivat kerenneet vaurioittamaan limakalvot.

      • Anonyymi

        En ole kuullutkaan. Täytyy lukea tästä lisää. Nyt on koiralla ollut vaippa viikon. Nyt sitten ongelmana että joskus paskoo siihen. No, eipähän ainakaan pussi lattialle. Outoa on kun ennen osasi pyytää ulos ja yhtä äkkiä vaan ei enää pyydä. Joskus on hyviä päiviä ettei tee sisälle. Nyt taas kakkas vaippaan ja juos sänkyyn karkuun. Sänky sitten paskassa...


      • Anonyymi

        Kuinka teillä diagnosoitiin tauti? Mitä tutkimuksia siinä tehdään? Voihan se olla vaihtoehto täälläkin.. jännä ettei eläinlääkäri mitään puhunut sen mahdollisuudesta. On tullut vatsaan syyliä ja hieman vatsakarva lähtenyt. Karvanlähtöä olen vanhuudesta syyttänyt aiemmin


    • Anonyymi

      Nyt on täällä saatu biiguli rauhoittumaan. Ei tee sisälle tällä hetkellä enää. Alkoi nukkumaan yöt portin takana kylpyhuoneessa. Kohta nukkunu viikon. Kahdesti pyytänyt uloskin. Jospa tämä tästä alkaa sujumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5705
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2469
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2400
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      56
      956
    6. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      10
      922
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      912
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      872
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      795
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      755
    Aihe