7v sisäsiisti beagle alkanut pissiä sisälle

Anonyymi

Apuja kaivattaisiin.
Meillä asuu 7vuotias beagle narttu. Oppi sisäsiistiksi alle vuoden iässä. Meinasi jo epätoivo iskeä että oppiiko ulos tekemään. Oppi vihdoin.

Nyt meidän sisäsiisti koira alkanut kk sisällä vaihtelevasti tekemään tarpeensa sisälle. Yleensä pojan huoneeseen samaaan kohtaan. Joskus kakkaa, yleensä kusasee lattiat. Joskus kahdesti päivässä, joskus kerran. Joskus 3 päivän tauko.

Lääkärissä käyty,. Ultrattu. Labrat otettu. Pissinäyte puhdas.
Terve koira

Koira ei koskaan ole tykännyt olla ulkona. Nykyään ei sitä vähääkään. Tulee aidatulta pihalta sisälle jossa alkaa sitten etsimään kusipaikkaa levottomana.

Koira juo vähän ehkä enemmän mitä normaalisti. Munuaisissa arvot korkealla, lääkärin mukaan silti vielä 4x tuplat pitäisi olla että olisi huolettavaa.

Poika monesti huutaa koiralle jos tulee ruokapöydän ääreen kyttäämään ruokaa. Voiko osoittaa miltään? Tänään poikakin koittanu huomioida koiraa ja ollut huutamatta. Silti kusi. Ollaan annettu nyt enemmän muutenkin huomiota. Ei auta. Kusee silti.

Koira siis ei edes pyydä ulos. Se vaan menee kusemaan lattialle ja jatkaa elämäänsä muina miehinä. Joskus menee sitten piiloon .

Talossa lisäksi kolme narttua. Kaikki sisäsiistejä.

4

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin alkoi meillä cushingin tauti, 8kg koiran verinäytteet oli halpaa, samoin lääkitys, tauti vaan kerkesi pilaamaan limakalvot ja koira piti lopettaa kroonisten virtsatietulehdusten vuoksi. Mutta jos kerkeää säästymään limakalvovaurioilta niin itse tautiin lääkitys tehosi hyvin, ylenmääräinen pissaaminen ja sisälle pissiminen loppui ja koiran kunto muutenkin parani normaaliksi, kohonneet kortisolitasot vaan olivat kerenneet vaurioittamaan limakalvot.

      • Anonyymi

        En ole kuullutkaan. Täytyy lukea tästä lisää. Nyt on koiralla ollut vaippa viikon. Nyt sitten ongelmana että joskus paskoo siihen. No, eipähän ainakaan pussi lattialle. Outoa on kun ennen osasi pyytää ulos ja yhtä äkkiä vaan ei enää pyydä. Joskus on hyviä päiviä ettei tee sisälle. Nyt taas kakkas vaippaan ja juos sänkyyn karkuun. Sänky sitten paskassa...


      • Anonyymi

        Kuinka teillä diagnosoitiin tauti? Mitä tutkimuksia siinä tehdään? Voihan se olla vaihtoehto täälläkin.. jännä ettei eläinlääkäri mitään puhunut sen mahdollisuudesta. On tullut vatsaan syyliä ja hieman vatsakarva lähtenyt. Karvanlähtöä olen vanhuudesta syyttänyt aiemmin


    • Anonyymi

      Nyt on täällä saatu biiguli rauhoittumaan. Ei tee sisälle tällä hetkellä enää. Alkoi nukkumaan yöt portin takana kylpyhuoneessa. Kohta nukkunu viikon. Kahdesti pyytänyt uloskin. Jospa tämä tästä alkaa sujumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe