Nyt kun vaalit on käyty, pitäisi käydä keskustelut, Ruotasen koulun mahdollisesta jatkosta, kouluikäiset lapset voisivat ihan hyvin käydä koulua Ruotasella, miten on asiaa käsitellyt vasemmisto ja perussuomalaiset, lienee asia ollut esillä, he voi siitä päättää, ilman kepua
Kouluverkko
Anonyymi
741046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Persut eivät päätä nyt eikä tulevaisuudessa täällä tai valtakunnan tasolla mistään.
MistäHK sininen sen tietää????
Maski päähän !!!
”kouluikäiset lapset voisivat ihan hyvin käydä koulua”!
Ei saatana! Voiko asiaa nerokkaammin ilmaista! Olemme etuoikeutettuja, ymmärrättekö?
Ruotasille tulee kyläkoulu!!!!Sanovatpa sopulikepukat mitätahansa.Kepukommunistit ei johda enää Pyhäjärveä!
Neroja nämä on! Ymmärrättekö?
Duudsonit lataa sikarin kivijalkaan ja judum
EI OO IHME ETTÄ PYHÄJÄRVELTÄ KATOAA IHMISET,KUNTAPOLITIKOT VIHAAVAT JA VAINOAVAT LAPSPERHEITÄ SULKEMALLA KYLÄKOULUT. TÄMÄN TAKIA PROTESTOIN KAIKKEA OSTAMISTA PYHÄSSALMEN KAUPOISTA,VERKKOKAUPPA TOIMII MYÖS RUOKIEN HANKINNASSA,LIDL TUO KAUEMPAAKIN.
Kun käyt seuraavan kerran naapurikaupungissa niin ostappa pieniä kirjaimia! Niillä saat kirjoitukset fiksumman näköisiksi!
MITÄ SE SINULLE KUULUU,OLITKO MUNKIN LUONA YÖTÄ
Varmaanki jostai pakko säästää kunnan!!! Minusta sama missä käyvät koulua kuhan käyvät ja opiskelevat hyvän ammatin!
Ihan oikeasti, tuoko tuo ruotasen sulkeminen säästöä.?
Linja-autoja ainakin 10 perätysten ikosella jonottamassa aamuin illoin väsyneitä lapsia kyytiin. Ja mikä on lapsen etu.?
Ei se kaupungille tuo mitään elinvoimaa , ei lapsia ja perheitä ei kuunnella.
Tutkittu juttu ,että pienillä kouluilla lapset voivat paremmin.
Keskusta muualla puolustaa pieniä kouluja, meillä Pyhäjärvellä keskusta on sulkemassa.
Ruotasen koulu olisi ollut toimiva hyvä koulu .
Tarpeen vaatiessa sinne olisi voitu lapsia kuljettaa. Että sillei, ajattelen minä.
Niin että Ruotaselle vois kuljettaa lapsia, mutta Ikoselle ei. Kai tuossakin kommentissa joku logiikka oli.
Mitäpä ymmärrät, et mitään . ...💩
Kepu on kepu Pyhäjärvellä.
Mitä ne säästöt on kuskaamalla ja tunkemalla kaikki lapset ikoselle. ?
Viedä tuon ruotasen koulun lopetuksen myötä kirjasto teollisuusalueelle 🤔
Viisausko Pyhäjärven keskustassa., Pyhäjärven lapsi ystävällinen puolue. 🤣
Sinulle "28.08.2021 14:22"
Mitä järkevää pohdintaa on noissa vastauksissasi , ei mitään.
Muista että lapset on huomisen tulevaisuus myös pyhäjäjärvellä.
Voisitko ystävällisesti keskittyä oikeaan rakentavaan keskusteluun.
Jaa Ruotsille mennessäkö lapsi väsyy,just joo...
J. Lehtosaari sanoi toissa valtuuston kokouksessa että koulukuljetukset maksaa 4000 € päivässä. Eli 800.000€ vuodessa.
Muutenki pitäs rehellisesti laskea ja myöntää että kouluverkkoankeutus eiku -uudistus ei taatusti tuonut säästöjä. Keskuskoulua remontoitu myös valtavasti. Kokonaisuus hukassa. Valehtelevatko virkamiehet, tais olla tiedossa ettei säästöjä tule. Ja tämän päälle vielä se Kulttuuritalokinko vielä pitäs rakentaa. Käyttökulut 30.000€/kk.... Järki hoi.
Joutuuhan ne kouluautot ajamaan oli koulu tai ei!!! Tiputtavat vain eri koululle lapset!!!
Kepukujeilu jatkuu, lopputulos on 1325 vakituista asujaa Pyhäjärvellä vuoteen 2025
Pyhäjärvellä on riittävästi kouluja nykyiselle lapsimäärälle. Siitä on turha märistä.
Syyte tulee näistä kirjoitteluista!!!
Miksi? Sinun "Kirjoitteluista tulee kyllä syyte .Nuku Hyvin!
Mitähän järkeä olisi avata alakoulu 3km päähän Ikosesta? Sanokaa se reppanat!
Vaihda mittari autoosi, tai mittaa nauhalla ruotaselta ikoselle ei ole 3 km, ihan hyvin voisi alakoululaiset käydä lähikoulua, myös ruotasella, koska tilapuute on ikosella ja kepu ei enää määrää Pyhäjärven asioista, kun ei ole enemmistöä ottakee se huomioon, ennen kun paskaa jauhatte
Kyllä otti ruotasen asukilla ihon alle, mieti ketkä kulkee esim.pitäjänmäeltä joka pvä yläasteella, turha puolustella sillä että muuta lähemmäs koulua...
Jospa joku kertoisi säästöt mitä koulujen sulkeminen on tuottanut.
Kalaverkko, puhelinverkko, lentopalloverkko,koripallokoriverkko, verkkohyökkäys, verkkopaita, verkkosukka 🤗
Verkkosukkahousut.
Iloisella H A I S E E home 🤭
Kepu ei pysty enää terrorisoimaan oikeita asioita suotta puolustelette vääriä päätöksiä
Kaivos loppuu miten pikkuvaimoille käy?
Kyl pikkuvai.ot pärjää mut entäs net isot!?
Kuka helevata vei mun verkkopaoitani terveisin,Uuno Turhapuro
Ketjusta päätelle nykypersuilla on ongelmia. Paitakin on hävinnyt.
Mitä mieltä paikallisista opettajista.
Kouluja tulee ja kannattaa pitää pystyssä sen mukaan paljonko on koululaisia.
Muutenkin väestötilanne vaikuttaa palveluihin.
Eli jos pitäjässä ehtoo puolen ihmisiä, sekä passiivisia nuoria enemmän kuin lapsia, työssä käyviä jne. niin se vaikuttaa siihen mm. paljonko "seiniä" / kouluja tulee olla. Nyt tilanne se että kaksi koulua riittäisi nyky ja tulevaan tarpeeseen.
Lukiokaan ei enää tuota niin paljon opiskelijoita että se pitäjässä kannattaisi...
Pitäiskö tehdä muutakin kuin sulkea kouluja ja palveluita.
Näyttää siltä että kaupungissa ei ole kohta mitään.
Toivottavasti ps ja vasemmisto ottaa työhanskat ja alkavat kehittää Pyhäjärven toimintoja.
Milläpä ne PS ja vasemmisto mitään kehittävät jos ei ole työpaikkoja, työssä käyviä asukkaita ja kunnan kassassa rahaa.
Ja jos katsoo näitä puolueita mm. valtakunnan tason toiminnan kannalta niin PS vaikuttaisi olevan Kokoomusta pahempi julkisen sektorin palvelujen sekä rahoituksen leikkauspuolue ja Vasemmistoliitolla ei ole mitään käsitystä rahasta. Sitä jaetaan kaikkialle ja kaikille mutta ei hajuakaan mistä sitä saadaan.
PS Vas ei hyvä yhtälö
Elähän mittää. "Maakuntavaalit" tai millä nimellä niitä kutsutaan tulossa. Ei kunnissa vielä voi katsoa totuutta silmiin ja ilmoittaa että nykyistä palvelutasoa ei voida ylläpitää.
Ootellaanhan ensi kevääseen, kesään. Sitten alkaa tapahtua ja rapista...
Mitä pääsetkö vihdoin suljetulle.
Maakunnilla ei ole mitään tekemistä koulutuksen kanssa.
Jahka maakuntavaalit ohi niin kuntapäättäjät, eri kuntien puolueet uskaltavat tehdä ikäviä kuntaa koskevia päätöksiä. Nyt ollaan sipisipi hiljaa kun kannatusta pitää saada tulevissa vaaleissa.
Totta on että peruskouluasiat kuuluvat kunnille mutta kouluverkoston aika tällaisenaan on ohi, se tulee myöntää. Myös lukion jatko tulee mietittäväksi varmaan aika pian?
Ja kyllä niitä isommilla alueilla toimivia koulutuskuntayhtymiä on jo nyt olemassa!!!
Juu, ihan avohoidossa olen. Töissä jota kautta mm. maksan kuntaveroa että mm. em palveluja voidaan pitää väkinäisesti pystyssä...
Avataan vaan alakoulu Ruotaselle hyvä homma, ei tarvitse tilapuutetta lasten kärsiä, eikä maksa ainakaan enempää kuin nykyisin, jos nykyiset vasemmistolaiset ja perussuomalaiset ei osaa laittaa kepua aisoihin on ihme touhua.
Miten tuo näyttää, että Ruotasen pysäkeillä vaan porukka lisii aamun lähtöön. Oishan tuo sama lasten kävellä koululle, kun ois olemassa.
Siellä vanhapuoli täysin joutilas ja varmasti terve rakennus ja käyttövalmis ilman turhia remontteja!
Ei tuo nyt mitenkään ihmeellistä ole jos pysäkeillä lapset lisääntyy kun koulu just lopetettiin! Ruotaselta on muutama kilometri Ikoselle, eli ihan normaali kävelymatka!
Koulua ei oo lopetettu ihan just.
Käveleppä edes kerran vuodessa tuo matka 🤣
Kävelen lähes joka päivä kolme kertaa pidemmän matkan!
Nykyisin on hyvä, kun koulumatkat voi kulea autolla. Toista oli silloin, kun me olimme koululaisia. Matkat kuljettiin kävellen, suksilla ja pyörällä. Eipä silti. Terveellistä on nuorenakin liikkua.
Totta!
Ei ollut ennen kuljetuksia.
Vanhat konstit - kävely, pyöräily, hiihto käyttöön myös nyt. Saadaan terveet elämäntavat (hyötyliikunta) omaavia lapsia. Ehkä kun energiaa purkaa koulumatkaliikkumiseen, jaksaa paremmin keskittyä koulussa opetettaviin asioihin.
Muutenkin eikö lapsia pidä ja tule opettaa hiilineutraaliin yhteiskuntaan, ekologiseen elämäntapaan jne.
Nythän vasta nuoria oli televisiossa kertomassa kuinka ilmastomuutos pelottaa.
No sitä pelkoa ja muutosta vastaan pitää tehdä sitten tekoja, ei vain puhua.
Vanhemmat voivat myös toimia esimerkkinä lapsille. Joten ylös, tennarit jalkaan ja ulos...
Kuljetukset maksaa 800.000 € vuodessa. Eihän se näin pitänyt olla.
Nooo järkikin sanoo että kun aletaan ajattaa pikkuisia ympäri pitäjää eikä siihen lähikouluun johon ois päässyt kävellen niin alkahan se maksaa. Saatikka kauan matkat pienillä kestää. Joka päivä. Moniko aikuinen tuollaiseen suostuis..?
Ei oo paljoa kustannukset noussu entiseen verrattuna. Silloinkin osa Rannankylän ja Ruotasen koululaisista kuljetettiin linja-autoilla ja Emolahden koulun oppilaista yhtä vaille kaikki oli kuljetuksen piirissä.
Kouluverkoasian on valtuusto käsitellyt jo ajat siten ja oppilaat käyvät koulua suunnitelman mukaisesti. Ei kai samoja päätöksiä tarvii tehdä uudelleen.
Paljonko Ruotasen koulun alueen oppilaiden kulejtus maksaa vuodessa?
Miten tämä oikeusoppinut jossain totesi , että heidän ainoa tarkoitus on ajaa edellisen valtuustokauden päätökset kumoon ihan laillisetkin. (Kausi 2013v.)
Joten mieti sitä. 🤣
Nythän valtuusto voi toteuttaa samaa kaavaa. 🤔
Siiskö niiden parinkymmenen, jotka kävelisivät Ruotasen kouluun? Muuthan kuljetettaisiin joka tapauksessa. Eipä paljo enempää entiseen tilanteeseen verrattuna. Ooppa ihan huoleti, fiksummat on kyllä nämä jutut osannu laskee.
Ruotasen ala-asteen oppilaiden kuljetus maksaa Ikosen koululle 363000euroa vuodessa.
Höpö höpö! Samalla autolla kuljetetaan mikä muutenkin kulkis! Idioottimainen väite, siis 40.000€/kk! Heh heh, etkö yhtään ajattele mitä kirjoitat tänne?
Keput vihaa Ruotasen kylää yli kaiken.Komukka Ruotasen kaivoskylä ei sovi Kepukoiden pirtaan,kun siellä ei kepupuoluetta palvota.Sen takia Ruotasen koulu suljettiin.
Miksi uliset "02.09.2021 08:35"
Jos ja kun mielesi on järkkynyt, luulisi hoitoa olevan saatavilla.
Miten jaksat tuota ilmanaikuista jaaritusta?Aikuinen "mies"Hanki itsellesi elämä!
Hyvä, että ouluverroasia on jo ratkaistu. Sitäpaitsi kepu ei vihaa ketään eikä mitään, vaikka tuolla edellä muuta vaäitettiin. Ollaan mukana tekemässä Pyhäjärven kannalta parhaita mahdollisia päätöksiä.
Anteeksi kaikki kirjoitusvirheet. Ehkä kuitenkin ymmärrätte, mitä tarkoitin.
Keput valehtelevat aina!
Eihän tuo nyt kovin iso virhe ole jos Ouluveroasian kirjoittaa pienellä ja kahdella r:llä!
Ruotasen lasten kuljetukset maksavat muutaman kymmentätuhatta. Koulua ei siis vähillä lapsilla kannata pitää pystyssä.
Näin sanoo valehteleva kepukainen.Eivät uskalla tunnustaa tekemiään virheitä!!
Katsoisit tuon isomman kuvan asian ympärillä, mitä tehtiin että saatiin lapset sullottua ahtaisiin tiloihin.
Kirjasto vietiin teollisuusalueelle omalta hyvältä paikaltaan. Mitä maksaa ?
Ei katsottu lapsen etua ensin.
Kaupunkia pitäisi kehittää täällä mennään #erse edellä , palveluja ajetaan alas kun pitäisi tehdä työtä kehityksen eteen haalia kaupunkiin työtä ,yrittäjiä jotta saataisiin perheet pysymään paikkakunnalla.
Kehiyys Oy on jonninjoutava laitos.
Kuka on tehnyt virheen. Äänestäjät kun pudottivat luonnevikaisen pois valtuustoa vai?
Kuljetuskustannukset ovat juuri noin.
Jos muuta väität niin tuo todisteet kehiin.
Säästö on niin merkittävä, että näillä lapsiluvuilla ei muuta mahdollisuutta.
Olen täysin samaa mieltä.
Ei ole tullut mitään säästöjä päin vastoin, Ruotasen koulu vaan käyttöön, nyt kun tulee sekin pumppuvoimala on kohta Ruotanen täynnä uusasukkaita
Ruotasen koulun sulkeminen aiheutti 369230,76 euron lisämenot koululaiskuljetuksiin.
Paljonko kulut rannankylästä ja emolahdesta kun ne kiinni? Ruotasella investoitu ja purettu? Kirjasto tilapäisellä paikalla? Keskuskoulu rempattu alakoululaisille? Koulukyytien summa?
Pikkasen on palanu rahaa.
Takaisin maksuaika?
Milloin maksat tittavahingot takaisin?