Yksivuotisista saa helposti siemeniä

Anonyymi

Meillä on samettiruusua ja orvokkia. Niistä molemmista kerään joka vuosi siemenkotia talteen seuraavaa kesää varten.
Samettiruususta näkee helposti, milloin kannattaa kerätä, koska sen siemenkodat kuivuvat ruskeiksi, eikä niiden keräämisellä niin kiirettä olekaan.
Sensijaan orvokki on hieman konstikas. Aivan vihreänä siemenkotia ei kannata kerätä, sillä silloin siemenet eivät vielä ole valmiita. Mutta tarkkana kannattaa olla, sillä usein orvokki avaa siemenkotansa vauhdilla ja siemenet lentelee maahan. Kyllähän senkin kodat hieman ruskistuvat ja silloin kannattaakin kerätä.
Niin, ja laittaa ne mihin hyvänsä purkkiin, niin kannattaa siihen laittaa jokin hengittävä paperi kanneksi, sillä ne siemenkodat aukeavat kuivuessaan vauhdilla ja huono niin pieniä siemeniä on mistään lattioilta keräillä.
Nyt on jo hieman varastoa kertynyt, mutta tässä on kohtalaisen aurinkoisia päiviä nyt tulossa, joten vielä niitä saa.

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt laitoin sekä samettiruusun, että orvokin siemeniä itämään. Vein purkit ensin kylppäriin, siellä on tasaisen lämmintä. Saavat olla siellä sen aikaa, että ensimmäiset taimet nousevat näkyviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      75
      4009
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3302
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      77
      2671
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2408
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1605
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1586
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe