Toivottavasti Poriin saataisin kunnollinen KOIRAPÄIVÄKOTI.
Monet koirat kuitenkin kärsivät eroahdistuksesta ja muutenkin koiralle on ikävää jos joutuu olemaan työpäivän/koulupäivän ajan yksin kotona varsinkin niille sosiaalisille ja energisille koirille. Kaikki koirat eivät toki välitä lajitoverien seurasta, mutta aika monet koirat nauttivat ja toivovatkin seuraa lajitovereistaan ihmisten lisäksi. Kaikilla ei ole mahdollista ottaa toista koiraa ja onhan se toki eri asia kun näkee kodin ulkopuolisia koiria. Toki voisi myös rajata, että jotkut näkevät vain ihmisiä. Koirapäiväkodissa on myös se hyvä puoli, että koiran perhe pystyy keskittymään rauhallisin mielin työhönsä tai opiskeluun eikä tarvitse huolehtia siitä, että koiralle sattuu jotain yksinollessaan tai joutuu olemaan pitkään yksin. Joskus jopa jotkut ihmiset joutuvat koiran eroahdistuksen takia ottamaan lomaa tai vapaapäiviä töistä tai lopettamaan työt kokonaan, koska koiralle ei löydy hoitajaa ja koira stressaantuu yksinollessaan.
Onneksi Suomessa on koirapäiväkodit yleistyneet, mutta Porissa ei vielä ole. Porissa on kyllä ihmislasten päiväkoteja varmaan muutaman metrin välein. Kumpa ihmiset miettisivät myös koiria ja koirien omistajia. Koirapäiväkoti ei tietenkään ole koiran inhimillistämistä vaan, että saa esim. päivisinkin lajityypillistä tekemistä.
Koirapäiväkoti Poriin!
4
800
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös Porissa useita vuosia sitten ollut koirapäiväkoti raviradan liepeillä? Miksiköhän lopetti? Onko aloittajalla ymmärrystä päiväkodin hinnoittelusta? Se on kokopäivähoito arvokasta, joten onko Porissa maksajia? 8h hoitopäivä helposti 30-35€ ja puolipäivähoito 4h 15-18€.
- Anonyymi
Harmi tosiaan, kun lopetti. Itse maksaisin kyllä mielelläni tuon 35 euroa päivältä. Koirani on sen verran sosiaalinen, että nauttii ympärillä olevista ihmisistä ja muista koirista. Osaa lukea tosi hyvin koirien eleitä. Koirani on myös tosi energinen. Olisi hienoa jos ei tarvisi päivisin olla yksin eikä tarvisi stressata onko kaikki hyvin, kun on yksin. T: Ap
- Anonyymi
Kiitos muuten asiallisesta vastauksesta kommentoijalle. :) Yleensä tulee niin ikäviä kommentteja ja kiusaamista kaikkiin näihin teksteihin. Melkein näköjään kaikesta kirjottamasta keksitään jotain negatiivista vaikka väkisin. Turhaa muutenkin jos ihmiset, jotka eivät pidä koirista tai on oudot näkemykset, niin tulevat kommentoimaan. Onneksi on vielä hyviäkin ihmisiä. :) T: Ap
- Anonyymi
Ai niin ja uskoisin, että Porissa on maksajia ja viejiä koirapäiväkoteihin. Monet ystävistänikin olisivat valmiita maksamaan tuon summan ja olen paljon läheisiltä kysellyt asioista, joilla koiria on. :) Itse en mitenkään huimasti tienaa eli ihan "normitallaajan" verran ja silti voisin maksaa koirani hyvinvoinnista. - Ap
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-196015Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite865644Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993639- 1253634
- 1231386
- 571327
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301252- 381049
- 451043
- 261019